Kradzież haka holowniczego
Choć haki holownicze nie należą do najczęściej kradzionych elementów wyposażenia samochodów, przypadki takie się zdarzają. W jaki sposób im zapobiegać i co robią producenci, by minimalizować ryzyko utraty haka?
W skład standardowego zestawu haka holowniczego wchodzi kilka podstawowych elementów: korpus, kula, wiązka oraz gniazdo elektryczne. Haki najnowszej generacji posiadać mogą także pewne zabezpieczenia, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają kradzież poszczególnych elementów.
– W przypadku haków wypinanych automatycznie zjawisko kradzieży praktycznie nie występuje. Wynika to z faktu, że większość producentów, w tym Steinhof, wyposaża zaczepy kulowe w specjalne zamki z kluczykiem, albowiem taki mechanizm zabezpiecza także hak przed niekontrolowanym wypięciem. Nieco inaczej jest w przypadku haków półautomatycznych, które najczęściej nie mają podobnego zabezpieczenia. My akurat w ogóle ich nie produkujemy, ale w takim rozwiązaniu kulę najłatwiej ukraść. W przypadku haków z kulą mocowaną na śruby, kulę można odkręcić używając dwóch kluczy. Wymaga to jednak od złodzieja sporego zaangażowania, do tego może u osób postronnych wzbudzić podejrzenia – mówi Mariusz Fornal, kierownik działu konstrukcji haków w firmie Steinhof.
W przypadku haków półautomatycznych kluczowe jest zatem, aby każdorazowo wypinać kulę i chować ją, np. do bagażnika. Zalecane jest to również, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa, ale i estetyki, także w przypadku innych haków wypinanych.
Przy okazji warto w tym miejscu wspomnieć, że producenci haków odnotowują sporo zapytań o samą kulę haka, co niekoniecznie jednak związane bywa z kradzieżą, lecz jej zagubieniem lub uszkodzeniem. Problem dla właściciela auta jest mniejszy, gdy zestaw haka (bez kuli) pochodzi od renomowanego producenta. Wtedy można poprosić o przesłanie oryginalnej kuli, co jednak często wiąże się z niemałymi kosztami. W wyjątkowych przypadkach mogą one nawet przewyższać koszt całego nowego zestawu haka.
Składając takie zamówienie koniecznie należy podać dokładne dane techniczne haka, np. z tabliczki znamionowej. Kule różnią się bowiem wytrzymałością na nacisk pionowy, uciągiem, wielkością gniazda oraz wyprofilowaniem. Z tego powodu nie istnieje produkt uniwersalny, który można dokupić po niższej cenie w razie zgubienia czy uszkodzenia oryginalnego zaczepu.
– W Steinhof do kuli wypinanej automatycznie, wyposażonej w zabezpieczenie zamkiem, dołączane są dwa kluczyki. Warto je oddzielić i jeden z nich zostawić w innym miejscu, jako zapasowy. Jeśli jednak zgubimy klucze, można zamówić u nas komplet, podając numer kluczyka. Numer ten nabity jest zarówno na kluczyku, jak i na zamku haka. Kluczyk zapasowy warto oczywiście schować tak, by nie dostał się niepowołane ręce” – dodaje Mariusz Fornal.