Legislacyjna luka w telematyce

04 kwi 2018

Na rynek trafiają już samochody z zamkniętymi systemami telematycznymi, do których dostęp mają wyłącznie podmioty związane z producentami pojazdów, czyli dealerzy i autoryzowane serwisy. Czy doczekamy się sprawiedliwych unijnych przepisów, które zapobiegną uprawianiu monopolistycznych praktyk przez koncerny samochodowe?

Kilka dni temu wszedł w życie przepis, zgodnie z którym każdy nowy model samochodu sprzedawany w Unii Europejskiej musi zostać wyposażony w system eCall, umożliwiający zdalne powiadomienie służb ratunkowych w razie wypadku. Oprócz eCall, samochody mogą być wyposażone także w inne systemy telematyczne, np. bCall i sCall, które pozwalają na monitorowanie parametrów jazdy i stanu technicznego podzespołów samochodu. Obecnie dostęp do danych gromadzonych przez takie systemy mają wyłącznie producenci pojazdów.

Unia Europejska miała kilka lat na przygotowanie odpowiednich przepisów regulujących zasady wykorzystywania w pojazdach systemów telematycznych oraz pochodzących z nich danych, jednak nadal tego nie zrobiła. Brak takich regulacji sprawia, że producenci mogą sprzedawać samochody z zamkniętymi systemami telematycznymi, uniemożliwiając w ten sposób dostęp do nich podmiotom zewnętrznym, w szczególności zaś niezależnym warsztatom.

W tej sprawie czas gra zdecydowanie na niekorzyść niezależnego rynku motoryzacyjnego. Z każdym kolejnym miesiącem bez unijnych regulacji producenci pojazdów mogą wprowadzać na rynek coraz więcej modeli z zamkniętymi systemami telematycznymi, a także coraz bardziej rozwijać ich funkcjonalność, by na przykład umożliwiały pobieranie większej ilości danych lub zapewniały zdalnie komunikowanie się z kierowcą.

O jak najszybsze wprowadzenie przepisów, które uporządkują kwestie danych przetwarzanych przez systemy telematyczne, wielokrotnie zabiegało na szczeblu unijnym Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. W ostatnim czasie pojawiła się nadzieja, że Komisja UE zajmie się wreszcie wprowadzeniem w trybie przyspieszonym odpowiednich przepisów w tym zakresie.

Pod koniec lutego Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego (w skrócie TRAN) przyjęła raport dotyczący europejskiej strategii w zakresie Inteligentnego Systemu Transportowego. Tą drogą europarlamentarzyści zwrócili się do Komisji Europejskiej o wydanie odpowiedniej propozycji legislacyjnej przed końcem bieżącego roku.

Bardzo istotne dla podmiotów działających na niezależnym rynku motoryzacyjnym jest zalecenie zawarte we wniosku komisji TRAN. Parlamentarzyści zobowiązują Komisję Europejską do przedstawienia takiej propozycji przepisów, która da możliwość wykorzystania cyfryzacji pojazdów wszystkim podmiotom działającym na rynku motoryzacyjnym w sposób sprawiedliwy i bezpieczny, bez dyskryminujących ograniczeń

– Działania podjęte przez europarlamentarzystów budzą nadzieję na przyspieszenie tworzenia na szczeblu unijnym regulacji dotyczących telematyki. Branża musi jednak uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na propozycję Komisji Europejskiej, gdyż jak pokazuje doświadczenie, procesy decyzyjne na szczeblu europejskim są bardzo powolne – mówi Alfred Franke, prezes SDCM.

 

 

Zostaw Komentarz