Master Mechanik – znamy zwycięzców

04 paź 2016

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Master Mechanik. Jacek Bagiński z warsztatu Automax w Kołobrzegu okazał się najlepszy wśród mechaników reprezentujących segment samochodów osobowych. Krzysztof Romańczyk z Truck Partner z Nowego Sącza wygrał rywalizację specjalistów od samochodów ciężarowych.

Master Mechanik to program realizowany przez Inter Cars, a kierowany do właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych. Ma na celu rozwój wiedzy i umiejętności mechaników.

Master Mechanik jest konkursem wiedzy technicznej, który przy okazji daje właścicielowi warsztatu okazję do poznania kompetencji mechaników i zaplanowania rozwoju serwisu – mówi Marek Sosnowski, trener wewnętrzny Inter Cars.

W tegorocznej edycji, w pierwszym etapie realizowanym z użyciem nowoczesnej platformy online, wzięło udział ponad 1000 osób. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania testowe, dotyczące różnych elementów napraw i diagnostyki pojazdów. Przy okazji zyskali konkretną wiedzę techniczną – mówi Marek Sosnowski.

Finał osobowy

29 września odbył się finał programu w części kierowanej do mechaników z branży osobowej. W centrum szkoleniowym w Czosnowie na zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki w pierwszym etapie, czekały zadania z zakresu diagnostyki i naprawy usterek przygotowane przez trenerów Inter Cars oraz firmę Moto Remo, jednego z partnerów programu.

Każdy z finalistów musiał sprostać czterem zadaniom. Należało rozpoznać przyczynę i usunąć usterkę oświetlenia w Skodzie Roomster, a także rozpoznać, z jakiego powodu silnik samochodu nie osiąga pełnej mocy. W Citroenie C4 należało ustalić, dlaczego nie można uruchomić silnika oraz klimatyzacji. Kolejne zadanie polegało na dokonaniu pomiarów elektrycznych na elementach Skody Rapid. Na stanowisku przygotowanym przez Moto Remo finaliści musieli zdiagnozować usterkę turbosprężarki i wymienić wszystkie czynności, jakie należy wykonać przed montażem nowego podzespołu, aby uniknąć awarii nowej turbosprężarki.

Ostatecznie najlepszy okazał się Jacek Bagiński z warsztatu Automax w Kołobrzegu i to on zdobył prestiżowy tytuł Master Mechanika.

Finał ciężarowy

27 września odbył się finał programu Master Mechanik w części kierowanej dla mechaników z branży ciężarowej. Wzięło w nim udział siedmiu uczestników.

Finaliści musieli sprawdzić się w trzech konkurencjach. W Show Carze czekało na nich zadanie polegające na spięciu poszczególnych elementów układu pneumatycznego (siłowników, zbiornika, elementów zawieszenia) w jeden, kompletny moduł. Następnie, w amerykańskim ciągniku siodłowym musieli rozwiązać problem z komunikacją z modułem EBS. Kolejne dwie usterki od usunięcia czekały na finalistów w szkoleniowym MAN-ie. Po pierwsze na leżało wyjaśnić, dlaczego auto zgasło podczas jazdy i nie można uruchomić silnika (wcześniej zakłócone było dozowanie AdBlue i odczuwalny był spadek mocy). Następnie uczestnicy musieli dowiedzieć się, dlaczego w tym samym pojeździe nie działa klimatyzacja.

W trzeciej rundzie przygotowano dwa stanowiska ze skrzyniami biegów. Na skrzyni manualnej finaliści  mieli do wykonania regulację półbiegów wraz z dystansowaniem wałka głównego pod łożysko stożkowe. Z kolei na skrzyni zautomatyzowanej musieli obliczyć luz, który musi być zachowany między planetą a skrzynią główną. Oprócz tego trzeba było jeszcze złożyć wałek główny.

Liczyła się nie tylko poprawność, ale również czas wykonania zadania. Ostatecznie najlepszy  okazał się Krzysztof Romańczyk z warsztatu Truck Partner Sp. z o.o. w Nowym Sączu zdobywając tym samym laur konkursu.

 To nie koniec

Choć wielki finał Master Mechanika już za nami, program nie skończył się. – Master Mechanik nie zamyka się. Platforma jest cały czas aktywna. Właściciele warsztatu nadal mają możliwość sprawdzenia wiedzy swoich pracowników, a mechanicy – jej uzupełnienia za pomocą materiałów, które znajdują się na stronie – mówi Radosław Sujka, menadżer ds. szkoleń w Inter Cars.

 

Zostaw Komentarz