Młody mistrz z Litwy

20 maj 2017

Dziewięciu młodych ludzi z 3 krajów, wyłonionych spośród 1100 chętnych uczniów, wzięło udział w I Międzynarodowym Finale Konkursu Young Car Mechanic, który odbył się w Centrum Szkoleniowym Inter Cars. Najlepszym zawodnikiem okazał się Kęstutis Mockus z Litwy, który w mistrzowski sposób poradził sobie ze wszystkimi przygotowanymi zadaniami.

Konkurs Young Car Mechanic jest częścią programu „Młode Kadry”, który angażuje młodych pasjonatów motoryzacji. – Młode Kadry to inicjatywa stworzona przez Inter Cars wspólnie z dostawcami, bazująca na współpracy ze szkołami. Dostarcza niezbędną wiedzę, potrzebną do kształcenia przyszłych pracowników. To „zawodowa trampolina”, która ma pomóc młodym ludziom w starcie w życie zawodowe – mówi Marta Ciesielska, manager projektu.

Rozwijać pasję

Young Car Mechanic to konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, uczestniczących w wspominanym programie. Jego celem jest odkrycie młodych talentów w dziedzinie mechaniki pojazdowej. – Zależy nam na popularyzacji zawodu mechanika wśród młodzieży. Chcemy nie tylko znaleźć młode talenty, ale i o nie zadbać – dodaje Marta Ciesielska.

W pierwszej edycji do udziału w konkursie zaproszeni zostali reprezentanci trzech krajów – Polski, Litwy i Łotwy, którzy w swoich krajach zajęli najlepsze miejsca podczas finałów lokalnych zmagań. – Po sukcesie tego pomysłu w Polsce, postanowiliśmy poszerzyć formułę o kolejne kraje. Do konkursu dołączyły Litwa i Łotwa. Podczas pierwszej edycji uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w prawdziwym warsztacie samochodowym i od praktycznej strony poznać wyzwania, z jakimi będą mieli okazję mierzyć się na co dzień – mówi Sławomir Rybarczyk, prezes zarządu Q-Service Truck.

Mało czasu, dużo zadań

Organizatorzy wraz z partnerami wydarzenia przygotowali zestaw zadań, które młodzi mechanicy musieli rozwiązać w określonym czasie. Trzeba było m.in. właściwie zdiagnozować usterkę układu klimatyzacji, prawidłowo zbadać bicie boczne tarcz sprzęgła, czy też zdemontować i zamontować klocki w elektrycznym hamulcu postojowym. Wszystkie stanowiska zostały przygotowane przez ekspertów Inter Cars i partnerów. – Od samego początku, kiedy dowiedzieliśmy się o konkursie, było jasne, że weźmiemy w nim udział. Pomysł rywalizacji idealnie pasuje do tego w jaki sposób chcemy przekazywać naszą wiedzę przyszłym mechanikom. Cała nasza firma od dawna ekscytuje się tym wydarzeniem – opowiada Korneliusz Kąkol, dyrektor sprzedaży AIM Poland, ElringKlinger AG.

Oprócz tradycyjnych prac związanych z mechaniką samochodową, uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w zupełnie innym wymiarze. Chodziło o to, aby korzystając ze specjalnie przygotowanej w tym celu gry „Car Mechanic Simulator” wypełnić zadania polegające na wirtualnych naprawach samochodów. Przy każdej usterce musieli również rozwiązać quiz, co wymagało od nich dobrej znajomości branży motoryzacyjnej.

Część gry została specjalnie dopasowana do potrzeb Inter Cars. Wdrożyliśmy specjalny system oceny, który pomaga sprawnie ocenić umiejętności uczestników – wyjaśnia Krzysztof Kostowski, prezes spółki PlayWay SA, twórcy gry Car Mechanic Simulator.

Warto powiedzieć, że gra dostępna jest dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat mechaniki pojazdów, zarówno jako aplikacja mobilna, jak i gra na urządzenia stacjonarne. – Już ponad 14 milionów użytkowników na świecie korzysta z naszej gry – dodaje Kostowski.

Wielki finał

Po ukończeniu wszystkich zadań, uczestnicy ponownie przeszli przez każde stanowisko, tym razem wspólnie i w asyście trenerów. Chodziło o to, aby rozwiać ewentualne wątpliwości i wskazać poprawne rozwiązanie problemu. Zaraz po tym uczniowie zostali zaproszeni do sali konferencyjnej,  w której każdy z nich został obdarowany specjalnym zestawem upominków. Po tej części przyszła pora na wyróżnienie najlepszych zawodników. Zwycięzcą został Litwin, Kęstutis Mockus. Tuż za nim uplasowali się dwaj Łotysze – Audars Karlis Klints i Gunars Filonenko, zajmując odpowiednio 2 i 3 miejsce.

Muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że wygram. To niesamowite uczucie, jestem bardzo podekscytowany. Takie konkursy to znakomita okazja do tego, żeby sprawdzić swoje umiejętności. To także świetna zabawa. Wierzę, że zwycięstwo w tym konkursie pomoże mi w przyszłej karierze – opowiada zwycięzca, Kęstutis Mockus.

Oprócz atrakcyjnych nagród, ufundowanych przez sponsorów, finaliści odbędą podróż do Stuttgartu, gdzie będą mogli odwiedzić m.in. muzeum Porsche oraz fabrykę firmy Elring. Tam na miejscu przejdą specjalne szkolenie, które pomoże im jeszcze lepiej poznać tajniki motoryzacji.

Dobre perspektywy            

Jak zapewniają organizatorzy, tego typu wydarzenia i konkursy są istotnym elementem kształcenia przyszłych kadr.  Wszystko wskazuje na to, że w następnych latach możemy spodziewać się kolejnych edycji konkursu Young Car Mechanic, które być może zostaną również poszerzone o uczestników z innych krajów, w których Inter Cars ma swoje filie. – Śmiało możemy uznać całą imprezę za bardzo udane przedsięwzięcie. Takie inicjatywy są bardzo ważne z punktu widzenia całej branży, ponieważ potrzebujemy świeżej krwi. Szkoły zawodowe i uczelnie techniczne są ważnym zapleczem dla warsztatów samochodowych. Bardzo bacznie śledzimy losy absolwentów zapewnia Robert Kierzek, wiceprezes zarządu Inter Cars.

Głównym partnerem konkursu Young Car Mechanic jest PlayWay. Partnerami strategicznymi są Bosch, Castrol i Grupa Schaeffler. W gronie partnerów wspierających znaleźli się natomiast Denso, Osram, SKF, Mahle, Contitech, NTN i SNR. Fundatorem nagrody głównej jest ErlingKlinger AG.

Zostaw Komentarz