Najlepsi mechanicy VI Mistrzostw

11 kwi 2017

Zwycięzcami VI edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zostali Łukasz Bogus z Kamieńca Ząbkowickiego (w kategorii Mechanik Zawodowy) oraz Krzysztof Czekaj i Artur Raczkowski z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie (w kategorii Młody Mechanik). Finały Mistrzostw towarzyszyły targom Poznań Motor Show Truck 2017, a wśród konkurencji znalazły się m.in. diagnostyka napędu hybrydowego, pomiar geometrii zawieszenia oraz dobór środków smarnych do pojazdów ciężarowych.

Mistrzostwa Mechaników pod patronatem producenta olejów Mobil Delvac 1 po sześciu latach są jednym z najbardziej znanych tego typu konkursów. – Największa konkurencja była tradycyjnie w kategorii Młody Mechanik. Do Poznania zaprosiliśmy 30 spośród około 500 zespołów uczniowskich, które w marcu rywalizowały w eliminacjach – mówi Adrian Dekowski z Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw.

Finaliści zgodnie podkreślali, że umiejętności przychodzą z praktyką. Dlatego najwięcej obaw, także wśród mechaników zawodowych, budziła diagnostyka układu hybrydowego. Takie rozwiązanie można bowiem spotkać tylko w najnowszych modelach samochodów, które jeszcze rzadko odwiedzają warsztaty niezależne. – Wyzwaniem było przygotowanie konkurencji o dużym stopniu trudności, które jednocześnie dają możliwość szybkiego rozwiązania problemu serwisowego. Z roku na rok uczestnicy są coraz lepiej wykształceni i otwarci na nowości branżowe – mówi Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności, partnera merytorycznego Mistrzostw.

Wśród konkurencji finałowych znalazły się między innymi: diagnostyka braku mocy silnika (Febi), pomiar geometrii zawieszenia (Precyzja-Technik), prawidłowy montaż i wyważenie koła (Uni-trol – wyważarka, Oponeo.pl – felgi, opony), ułożenie narzędzi wg wzorca (NEO TOOLS), pomiar rezystancji elementu układu paliwowego silnika (Italcom), diagnostyka układu hybrydowego (Hyundai), pomiar paska z wykorzystaniem miernika oraz prawidłowy wybór nowej części (Gates). Najlepsi mechanicy omawiali również pracę układu SCR (Iveco) oraz dobierali oleje do czterech pojazdów ciężarowych (Mobil Delvac). – Internetowe wyszukiwarki środków smarnych są dużym ułatwieniem. My postanowiliśmy sprawdzić, jak najlepsi mechanicy poradzą sobie z doborem olejów do pojazdów ciężarowych bez dostępu do sieci. Zadanie okazało się wymagające – mówi Elżbieta Jaroszewska z ExxonMobil, producenta olejów Mobil Delvac. I dodaje: – Kilka lat temu związaliśmy się z Mistrzostwami, z naszej inicjatywy została powołana kategoria Młody Mechanik. W kolejnych latach chcemy nadal promować talenty w branży.

W Poznaniu najlepszych mechaników wspierali również Grzegorz Duda oraz Adam Klimek, znani z programów TVN Turbo „101 Napraw” i „Samochód Marzeń: Kup i Zrób”.

A oto najlepsi w Mistrzostwach w obu kategoriach (pełna klasyfikacja dostępna jest na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl):

VI Mistrzostwa Mechaników 2017 - Młody Mechanik - fot. (7)Młody Mechanik

  1. Krzysztof Czekaj, Artur Raczkowski, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
  2. Kamil Rakowski, Rafał Bobruk, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Radzyń Podlaski
  3. Kamil Olszak, Maciej Rozwałka, Zespół Szkół Samochodowych w Lublinie

Najważniejszy jest entuzjazm, a reszta sama przyjdzie – mówi Piotr Kasperczyk, nauczyciel i opiekun laureatów z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie. – Najlepsi mechanicy z naszej szkoły to osoby, które już dzisiaj prowadzą własne warsztaty. Zdobyte w Poznaniu nagrody pomogą w rozwoju ich firm – dodaje.

VI Mistrzostwa Mechaników 2017 - Mechanik Zawodowy - fot. (9)Mechanik Zawodowy

  1. Łukasz Bogus (83 pkt.)
  2. Jacek Jakimów (76,5 pkt.)
  3. Sebastian Śliwka (70 pkt.)

Łukasz Bogus, laureat w kategorii Mechanik Zawodowy, w warsztacie pracuje od około dziesięciu lat. Puchar VI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest już kolejnym trofeum na jego koncie.

Na koniec wypada dodać, że eliminacje w kategorii Młody Mechanik od kilku lat odbywają się na stronie internetowej producenta olejów Mobil Delvac 1, inicjatora powołania kategorii Młody Mechanik, który razem z Akademią Praktycznych Umiejętności jest partnerem merytorycznym Mistrzostw. Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są również Akademia Kierowcy – ODTJ, Hyundai, NEO Tools, a w tym roku po raz pierwszy w organizację Mistrzostw zaangażowała się firma ZF.

Zostaw Komentarz