Nowe rodzaje czujników DENSO

27 wrz 2017

 DENSO wprowadziło do oferty dwie nowe linie produktów – czujniki położenia wałka rozrządu i czujniki położenia wału korbowego.

Osiem nowych czujników położenia wału korbowego DENSO ma 129 zastosowań i pokrywa rynek 2 milionów pojazdów. Z kolei 5 numerów katalogowych czujników położenia wałka rozrządu zapewnia 119 zastosowań i pokrywa 3,5-milionowy park pojazdów. Nowe części DENSO mają szerokie zastosowanie w pojazdach marek Toyota i Lexus – szczegółowe informacje znajdują się w poniższych tabelach:

Czujniki położenia wału korbowego

Czujniki położenia wałka rozrządu

Czujniki położenia i prędkości obrotowej wału korbowego dostarczane przez DENSO są mocowane na kadłubie silnika i skierowane na koło sygnałowe, zamontowanego na wale korbowym. Sygnały przez nie podawane służą sterownikowi silnika do ustalania położenia wału (a pośrednio również tłoków) oraz do określania jego prędkości obrotowej, zarówno średniej, jak i chwilowej.

Na obwodzie koła sygnałowego, znajdującego się na wale korbowym silnika rozmieszczone są 34 zęby, co 10°. Dwa zęby są zastąpione wypustem, który umożliwia określenie położenia tłoka w wybranym cylindrze względem jego górnego martwego punktu (GMP). Przy każdym obrocie wału korbowego, czujnik generuje 34 przebiegi sinusoidalne prądu przemiennego (AC). Sygnał ten jest przetwarzany na sygnał o przebiegu prostokątnym.

Czujnik położenia wałka rozrządu jest zamontowany w głowicy silnika i skierowany na koło sygnałowe, które jest osadzone na wałku rozrządu. Na podstawie sygnału z tego czujnika sterownik silnika wyznacza w jakiej pozycji jest wałek, co z kolei pozwala rozpoznać, w którym suwie pracy jest dany cylinder.

 

 

Zostaw Komentarz