Nowe rozruszniki DENSO

24 kw. 2018

DENSO rozszerzyło ofertę rozruszników przeznaczonych na rynek części zamiennych o 21 nowych numerów katalogowych. Zapewniają one 1178 dodatkowych zastosowań, głównie w pojazdach grupy VW i Jaguar Land Rover.

Nowości dotyczą przede wszystkim modeli samochodów wyposażonych w układ start-stop. W pojazdach Jaguar Land Rover (JLR) z zaawansowanym, inteligentnym układem start-stop JLR, który zmniejsza zużycie paliwa średnio o 5 do 7 procent, montowany jest rozrusznik TS DENSO z podwójną cewką, z dedykowanym pomocniczym akumulatorem do natychmiastowego ponownego uruchomienia silnika.

Dla pojazdów grupy VW wyposażonych w układ start-stop DENSO wprowadziło wysokiej trwałości rozruszniki z zaawansowanym zazębieniem (AE), które są wyposażone m.in. w elektryczne szczotki o długiej żywotności i unikatowy mechanizm sprężyny zębnika.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że jako największy na świecie producent urządzeń obrotowych, DENSO rozwija technologię start-stop od lat 80. XX wieku, będąc czołowym ekspertem w tej dziedzinie. W przypadku silników wyposażonych w układ start-stop czas ponownego uruchomienia silnika jest niezwykle istotny. Do uruchamiania silnika po odcięciu zasilania w paliwo i przed całkowitym zatrzymaniem silnika potrzebny jest specjalny układ rozruchowy. DENSO opracowało dwa różne rozruszniki: rozrusznik PE oraz rozrusznik TS, które są w stanie uruchomić ponownie silnik przed jego całkowitym zatrzymaniem. Oznacza to, że rozrusznik nie musi czekać do momentu całkowitego zatrzymania się silnika na biegu jałowym, tak jak ma to miejsce w przypadku rozrusznika AE. Rozrusznik taki umożliwia kierowcy zmianę decyzji i uruchomienie silnika bez zauważalnej zwłoki. Rozrusznik TS DENSO w połączeniu z wysokowydajnym alternatorem i akumulatorem, a także układem odzysku energii hamowania, może zmniejszyć zużycie paliwa o ponad 7 procent.

Gama dostępnych rozruszników i alternatorów DENSO składa się obecnie z 392 numerów części (252 alternatorów i 140 rozruszników) i zapewnia 6276 zastosowań (3232 dla alternatorów i 3044 dla rozruszników). Więcej informacji na temat rozruszników i alternatorów DENSO można znaleźć w e-katalogu DENSO i w katalogu TecDoc.

Zostaw Komentarz