Nowe sondy DENSO

17 lis 2015

Firma DENSO poszerzyła ofertę sond lambda dostępnych na rynku wtórnym o 30 nowych referencji. Większość z nich to czujniki typu A/F.

Zestawienie sond lambda, które ostatnio weszły do oferty firmy DENSO.
Zestawienie sond lambda, które ostatnio weszły do oferty firmy DENSO.

Trzydzieści nowych referencji ma 155 zastosowań i zastępuje 60 numerów OE. Po rozszerzeniu program sond lambda DENSO składa się z 447 referencji, które mają 7 621 zastosowań.

Spośród nowych sond lambda 24 zostały wyposażone w niezwykle czułe czujniki A/F z charakterystyką liniową. DENSO opracowało i wciąż rozwija tę technologię. Nowoczesne sondy lambda przyczyniają się do tego, że wyposażone w nie pojazdy spełniają coraz bardziej wyśrubowane normy emisji.

Technologia A/F

Sondy lambda z charakterystyką liniową są bardzo czułe i wydajne. Sonda A/F wskazuje dokładną wartość stosunku powietrza do paliwa. Oznacza to, że ECU silnika w ciągu milisekund otrzymuje informację, w jakim stopniu proporcje powietrza i paliwa (A/F) odbiegają od współczynnika lambda równego 1,00 i może natychmiast określić wielkość korekty dawki wtrysku.

Układy wyposażone w sondę typu A/F charakteryzują się większą precyzją regulacji ilości wtryskiwanego paliwa, dzięki czemu w katalizatorze utrzymywane są optymalne warunki, a pojazd emituje mniej szkodliwych związków, zużywa mniej paliwa i lepiej sprawuje się podczas jazdy.

Przyczyny usterek

Budowa sondy lambda typu A/F produkcji firmy DENSO
Budowa sondy lambda typu A/F produkcji firmy DENSO

Najczęstsze przyczyny usterek sond lambda to zanieczyszczenie czujnika, szok termiczny oraz uszkodzenia mechaniczne.

Do zanieczyszczenia czujnika dochodzi stopniowo. Cząstki zawarte w spalinach osadzają się na elemencie pomiarowym, co z czasem powoduje spowolnienie reakcji sondy i jej nieprawidłowe funkcjonowanie. Ostatecznie sonda zaczyna działać zbyt wolno. Układ autodiagnostyczny silnika traktuje to jako usterkę, a wówczas zapala się kontrolka sygnalizująca awarię.

Szok termiczny, w przeciwieństwie do stopniowego zanieczyszczenia, powoduje natychmiastową awarię sondy lambda. Zazwyczaj mamy z nim do czynienia albo podczas zimnego rozruchu silnika, albo w przypadku zalania gorącej sondy wodą.

Z kolei w przypadku uderzenia mechanicznego może nastąpić jej fizyczne uszkodzenie i pęknięcie elementu pomiarowego. Uszkodzeniu może również ulec okablowanie.

W celu uniknięcia szoku termicznego oraz przedwczesnego zanieczyszczenia czujnika, sondy lambda DENSO są wyposażone w specjalne warstwy ochronne, które utrzymują właściwą temperaturę i gwarantują długą żywotność elementu.

Rynek rośnie

Normy emisji spalin są wciąż zaostrzane, a czujniki A/F DENSO z charakterystyką liniową ułatwiają pojazdom spełnienie tych norm  – mówi Stefan Verhoef, product manager DENSO. – Większość współczesnych systemów sterowania silnikiem (EMS) opiera się na informacjach dostarczanych przez sondy regulacyjne, które znajdują się przed katalizatorem (albo bezpośrednio na nim). Sondy typu A/F, zapewniając najbardziej dokładne odczyty, są więc siłą rzeczy preferowanym rozwiązaniem. Dlatego też produkty te mają coraz większy potencjał sprzedażowy również na rynku wtórnym – dodaje Stefan Verhoef.

Więcej informacji na temat sond lambda DENSO można znaleźć w bezpłatnym katalogu dostępnym na stronie www.denso-am.pl oraz w katalogu TecDoc.

 

 

 

Zostaw Komentarz