Nowe światła OSRAM LEDriving

09 lip 2019

Firma OSRAM poszerzyła ofertę produktów oświetleniowych rodziny LEDriving o nowe modele lamp roboczych i drogowych. Szeroki wybór wersji o różnym kącie rozsyłu światła, wartości strumienia świetlnego do 5500 lumenów i zasięgu do 450 m, pozwala wybrać produkt dopasowany do każdych warunków pracy.

 

Nowe lampy z serii OSRAM LEDriving zostały podzielone na dwie podstawowe linie: przeznaczoną do użytkowania na drogach publicznych i poza nimi. W lampach tych została zastosowana innowacyjna technologia Free-Form, redukująca niekorzystne zjawisko olśnienia.

Free-Form ogranicza olśnienie

Opracowana przez OSRAM technologia Free-Form polega na ukryciu diod – nie są one widoczne przy bezpośrednim spojrzeniu na oprawę, ponieważ umieszczono je w rzędzie na jej dole. Emitowane światło jest odbijane przez specjalnie zaprojektowany reflektor. Zastosowane oświetlenie pośrednie redukuje ryzyko wystąpienia zjawiska olśnienia, które może wywołać chwilowy lub długotrwały dyskomfort i zaburzenia widzenia. Wynikają one z niedostatecznej adaptacji wzroku do zbyt jaskrawego lub kontrastowego źródła światła. Efekty zjawiska olśnienia mogą być niebezpieczne podczas jazdy lub pracy.

Wiarygodny pomiar jasności

W przypadku lamp OSRAM podawana wartość w lumenach zawsze jest rzeczywistą, zmierzoną wartością strumienia świetlnego w czasie ciągłej pracy diody (tzw. hot lumens). Nie jest wyznaczana w momencie uruchamiania, kiedy chwilowo ma wyższą wartość, nie stanowi wyliczenia teoretycznego ani sumy wartości strumieni świetlnych poszczególnych diod. OSRAM stosuje najbardziej wiarygodny sposób podawania wartości strumienia świetlnego lamp wszelkiego rodzaju. Kupując produkty OSRAM klient ma pewność, że światło uzyskane z opraw w warunkach drogowych odzwierciedli dane opisane na opakowaniu.

Wysoka jakość, wszechstronne zastosowanie

Cechą wspólną nowych produktów OSRAM jest wysoka jakość wykonania, którą potwierdza 5-letnia gwarancja. Lampy drogowe i robocze OSRAM LEDriving są produkowane z użyciem niezwykle wytrzymałych soczewek z poliwęglanu, wyposażone w zintegrowane sterowniki, bezpieczniki 12/24 V i zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją zasilania, a ich konstrukcja ułatwia odprowadzanie ciepła. Pozwala to osiągnąć trwałość nawet do 10000 h.

Zastosowane w lampach diody mają wysoką efektywność energetyczną i przyjemną dla oka barwę światła. Dodatkowo technologia Free-Form minimalizuje zjawisko olśnienia i sprawia, że układ świetlny jest wyjątkowo skuteczny. Te cechy oraz duża liczba dostępnych wersji lamp LEDriving sprawiają, że nawet wymagający klient znajdzie model odpowiedni do swoich potrzeb.

Lampy robocze

Linia lamp przeznaczonych do stosowania poza drogami publicznymi składa się z trzech modeli. Wszystkie są przeznaczone do użytku w czasie jazdy w terenie oraz do stosowania w pojazdach drogowych i rolniczych pracujących poza drogami publicznymi.

Pierwszym jest Lightbar MX140-WD – szerokokątny reflektor o zasięgu do 60 m i kącie rozsyłu światła 45º. OSRAM wyposażył go w trzy diody o temperaturze barwowej 6000 K, emitujące strumień świetlny o wartości 2000 lumenów.

Pozostałe dwa światła są mniejsze i mają kwadratowe oprawy pozwalające na montowanie ich na pojazdach w różnych miejscach. Mają atrakcyjny wygląd: pomiędzy czterema LEDami o wysokiej mocy umieszczono diodowe światła pozycyjne w kształcie litery X. Modele MX85-WD i MX85-SP pełnią dzięki temu dwie funkcje: świateł roboczych oraz właśnie pozycyjnych. W pierwszym trybie uzyskują wartość strumienia świetlnego 1250 lumenów o temperaturze barwowej światła 6000 K.

Modele te różni kąt rozsyłu światła oraz jego maksymalny zasięg. MX85-WD jest reflektorem szerokokątnym – charakteryzuje go kąt rozsyłu światła 43,5º i zasięg do 55 m. MX85-SP świeci bardziej punktowo, ale o wiele dalej (13,5º i zasięg 110 m).

Wszystkie światła robocze OSRAM LEDriving mają pyło- i wodoszczelne obudowy o stopniu ochrony IP67.

Światła drogowe

Drogowe światła z serii OSRAM LEDriving również są przeznaczone do montażu na samochodach 4×4 i pojazdach ATV (tzw. quadach), samochodach użytkowych, maszynach drogowych, budowlanych i rolniczych, ale mogą być stosowane także w samochodach poruszających się po drogach publicznych jako dodatkowe oświetlenie, gdyż mają homologację ECE. Ich podstawową funkcją jest wspomaganie świateł drogowych w czasie jazdy, a dodatkową jednego z modeli – świateł pozycyjnych.

Nieduży OSRAM LEDriving MX140-SP jest lampą o kompaktowych rozmiarach, która pasuje do pojazdów różnej klasy oraz wielu marek. Ma wąski kąt rozsyłu światła, liczący 10º i maksymalny zasięg do 200 m. Trzy diody emitują światło o temperaturze barwowej 6000 K z wykorzystaniem reflektora wykonanego w opisanej technologii Free-Form. Oprócz głównej funkcji światła drogowego, może też pełnić rolę stylowego światła akcentowego.

Następne modele Lightbar (FX250-SP, FX250-CB, FX500-SP i FX500-CB) są większe i stanowią idealne uzupełnienie świateł drogowych. OSRAM wytwarza je w dwóch wersjach (FX-250 – 2700 lumenów, FX-500 – 4600 lumenów) i również z dwoma rodzajami odbłyśników. Modele z oznaczeniem SP emitują światło punktowe o kącie rozsyłu światła 5º i oświetlają obszar daleko przed pojazdem (nawet do 450 m w przypadku modelu FX500-SP). Modele mające w nazwie litery CB charakteryzują się mieszanym rozkładem światła, obejmującym jednocześnie obszar znajdujący się daleko i w pobliżu samochodu.

Ostatnia linia świateł drogowych LEDriving składa się z trzech modeli Lightbar (SX180-SP, SX300-SP i SX500-SP) o wyjątkowo wąskiej konstrukcji i zwiększonym stopniu ochrony przed pyłem i wodą. Mogą być narażone na częsty kontakt z wodą o wysokim ciśnieniu oraz temperaturze, są bowiem zgodne z normą IP69K. Ta cecha sprawia, że nadają się doskonale do montowania na samochodach i pojazdach pracujących wyjątkowo ciężkich warunkach i regularnie czyszczonych wysokociśnieniowymi myjkami. Również zakres temperatur w których mogą pracować jest imponujący – wynosi od -30ºC do +60ºC. Model SX-180SP wytwarza strumień świetlny o jasności 1300 lumenów, SX300-SP – 2600 lumenów, a SX500-SP – aż 3900 lumenów. Wszystkie opisane tu lampy z serii Slim mają daleki zasięg (190/270/370 m) oraz kąt rozsyłu światła 8º pozwalający na stosowanie ich jako dodatkowe światła drogowe.

Zostaw Komentarz