OC droższe, OC tańsze

30 cze 2015

W zależności od rejonu kraju średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi w Polsce od 375 do 710 zł. A zatem statystyczny właściciel samochodu może zapłacić za OC nawet 335 zł mniej lub więcej – wynika z badań przeprowadzonych przez multiagencję CUK Ubezpieczenia.

kolizja 111Pomimo wprowadzenia systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód, ceny polis OC wciąż utrzymują się na stosunkowo niskich poziomach. Z drugiej jednak strony różnica między najtańszą a najdroższą ofertą dla tego samego kierowcy może sięgać nawet kilkaset złotych – mówi Grzegorz Wróblewski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Aktualnie najdroższymi miastami w Polsce pod względem cen OC jest Gdańsk oraz Wrocław. Na Pomorzu OC kosztuje średnio 669 zł, natomiast na Dolnym Śląsku – 638 zł. Najlepsze warunki oferowane są w Rzeszowie, gdzie średnio za OC płaci się 439 zł oraz w Kielcach – tu kierowcy muszą wydać średnio 445 zł.

Co ciekawe w Warszawie średnia cena OC wynosi niecałe 580 zł. Drożej, bo 616 zł, kosztuje ono w Poznaniu, natomiast w Krakowie i Katowicach zapłacić trzeba odpowiednio 514 zł i 491 zł.

Głównymi czynnikami decydującymi o wysokości składki OC, prócz lat praktyki za kierownicą i zniżkami nabytymi za bezszkodową jazdę jest pojemność silnika ubezpieczanego pojazdu. Ubezpieczyciele ustalając wysokość stawki biorą pod uwagę również markę i model auta, miejsce zarejestrowania pojazdu oraz wiele innych czynników – kontynuuje Grzegorz Wróblewski

Dodajmy jeszcze, że system BLS został w kwietniu uruchomiony w takich towarzystwach jak: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta. W lipcu wdroży go Aviva i Liberty, natomiast Gothaer zapowiada, że uczyni to w październiku.

 

Zostaw Komentarz