Olejowe wybory Polaków

05 lut 2019

Jakie są najważniejsze czynniki brane pod uwagę przez kierowców podczas doboru oleju silnikowego? – odpowiedź na to pytanie była jednym z celów przeprowadzonego na zlecenie firmy Shell badania „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą”.

 

Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie firmy Shell wskazują, że najważniejszą przesłanką, którą kierują się właściciele samochodów wybierając olej silnikowy do swego auta jest rekomendacja mechanika lub doradcy serwisowego. O radę w tej sprawie pyta bowiem co trzeci Polak. Na drugim miejscu znalazła się jakość produktu – był to kluczowy wskaźnik dla 27% respondentów. Na trzecim miejscu, z wynikiem 18%, uplasowały się ex aequo rekomendacje producenta marki posiadanego samochodu oraz korzystny stosunek ceny do jakości.

Dla 16% Polaków biorących udział w badaniu „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” liczy się przede wszystkim marka – wybierają te znane i cenione. Wśród kierowców są także osoby, które kupują dany olej z przyzwyczajenia (należy do nich 15% badanych) oraz wybierają produkty, które są zawsze dostępne w serwisie (10%). Około 8% respondentów zwraca uwagę na czytelne opakowania – jest to najbardziej istotne dla kierowców, którzy zmieniają olej samodzielnie lub tankują LPG. Tylko dla 6% badanych kluczowe są nowoczesne technologie wykorzystywane w produkcji olejów.

Polacy stawiają na syntetyki

Z badania wynika także, że Polscy kierowcy stawiają na oleje syntetyczne – ponad 2/3 respondentów wybiera oleje syntetyczne i półsyntetyczne – odpowiednio 35 i 31%.

– Oleje syntetyczne to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty, które cechuje odporność na utlenianie w wysokich temperaturach pracy oraz zdolność do przeciwdziałania tworzeniu się osadów na najważniejszych częściach silnika. Co więcej, takie produkty poprawią wydajność, wydłużą żywotność silnika i jego elementów oraz obniżą zużycie paliwa – mówi Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell Polska.

Łatwy wybór

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego wysokiej jakości jest kluczowy dla skutecznej ochrony silnika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, spośród których kierowcy mogą wybrać ten, najlepiej pasujący do silnika ich auta. Aby podjąć taką decyzję nie trzeba wiedzieć dużo o motoryzacji. Można powiedzieć o swoich oczekiwaniach mechanikowi, zajrzeć do książki serwisowej pojazdu lub skorzystać z internetowych wyszukiwarek, takich jak Shell LubeMatch – na stronie wystarczy wybrać producenta i model samochodu, a narzędzie podpowie, jaki rodzaj oleju silnikowego jest odpowiedni do danego pojazdu.

Zostaw Komentarz