Paski „hot oil”

08 lip 2014

SBDS drive systemJuż od początku lat 90. firma Gates produkuje napędy paskowe typu „hot oil” (a więc przystosowane do ciągłego kontaktu z olejem) do zastosowań przemysłowych. Wraz z postępem technologii tego rodzaju układy zaczęto wykorzystywać również w silnikach samochodowych do napędu rozrządu czy pompy oleju.

W roku 2008 Ford dokonał modyfikacji układu przeniesienia napędu pomiędzy wałem korbowym a wysokociśnieniową pompą paliwa w wysokoprężnym silniku 1.8 z wtryskiem typu common rail. Łańcuch zastąpiono wtedy pracującym w oleju paskiem, zwanym paskiem typu „hot oil”. Zmiana ta była zapowiedzią wprowadzenia podobnego rozwiązania między wałem korbowym i wałkiem rozrządu w 3-cylindrowym silniku Ford 1.0 Eco Boost, a później w również 3-cylindrowym silniku z serii EB koncernu PSA, a także w napędzie pompy oleju w silnikach VW 1.6 i 2.0 TDI common rail.

Gates szczyci się, że trwałość najnowszych pasków typu „hot oil” jego produkcji jest większa niż pasków pochodzących od innych wytwórców. Podkreśla przy tym, że nie było to łatwe do osiągnięcia. Warunki w jakich paskom tym przychodzi pracować są bowiem bardzo trudne. Muszą one wszak być odporne na nieustanne działanie różnego rodzaju olejów i dodatków stosowanych w silnikach, muszą też być przystosowane do pracy pod dużym, w dodatku zmiennym, obciążeniem oraz w szerokim przedziale temperatur.

By sprostać tym wymaganiom przeprowadzono m.in. testy mające określić zmiany chemiczne, jakie zachodzą w oleju silnikowym przez cały okres jego eksploatacji oraz ich wpływ na materiał i właściwości fizyczne pasków. Jednocześnie wszystkie materiały z jakich pasek jest zbudowany poddano badaniom statycznym w temperaturach do +150 oC. Następnie oceniano stan pasków i dokonywano weryfikacji oraz analizy pojawiających się uszkodzeń.

Zostaw Komentarz