Polski Young Car Mechanic rozstrzygniety

10 kwi 2018

Poznaliśmy trzech zawodników, którzy podczas poznańskich targów Motor Show wykazali się największą wiedzą i najsprawniej usuwali usterki w samochodach, zapewniając sobie tym samym przepustkę do międzynarodowego finału konkursu Young Car Mechanic. Trójka, która reprezentować będzie Polskę to Jakub Koncewicz, Paweł Smolaga i Bartłomiej Januszewski. Finał polskiej edycji konkursu stał na bardzo wysokim poziomie, a jego uczestników dopingował i wspierał m.in. Bartek Ostałowski.

Young Car Mechanic to międzynarodowy konkurs wiedzy i umiejętności skierowany do uczniów ponadgimnazjalnych szkół technicznych. W tegorocznej jego edycji udział wzięło 19 szkół współpracujących z Inter Cars w ramach programu Młode Kadry, inicjatywy wspierającej szkoły zawodowe i ich absolwentów.

– Eliminacje konkursu podzielone była na cztery etapy. Pierwsze dwa odbywały się zdalnie i wzięło w nich udział ponad 600 młodych adeptów sztuki naprawy aut. Do drugiego zakwalifikowanych zostało 300 uczniów, z których, także na podstawie testu weryfikującego wiedzę, wyłonionych zostało dziesięciu uczestników. To właśnie oni rywalizowali o prymat w krajowym finale Young Car Mechanic, który przeprowadzony został podczas targów Poznań Motor Show – powiedział Radosław Sujka, menadżer ds. szkoleń w Inter Cars.

Zawodnicy, którzy okazali się najlepsi w Poznaniu – Jakub Koncewicz, Paweł Smolaga i Bartłomiej Januszewski – wywalczyli przepustkę do międzynarodowego finału Young Car Mechanic i 14 maja zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Niemiec. Rywalizacja zapowiada się emocjonująco, szczególnie, że pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosi aż 100 tysięcy zł. Dodatkową atrakcją jest to, że wszyscy uczestnicy międzynarodowego finału zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki firmy Elring, odwiedzą też muzeum Mercedesa, a niewykluczone, że także muzeum Porsche.

Atrakcyjne nagrody oraz wsparcie od pierwszego etapu aż do wielkiego międzynarodowego finału gwarantują strategiczni partnerzy Young Car Mechanic, m.in. Bosch i Erling. – Drugi rok wspieramy Inter Cars przy okazji konkursu, do którego od samego początku byliśmy niezwykle entuzjastycznie nastawieni. W ubiegłym roku byliśmy obecni tylko na finale międzynarodowym, tym razem wspieramy także konkursy lokalne, byliśmy partnerem podczas finału litewskiego, polskiego, łotewskiego i estońskiego, 14 maja będziemy również w Cząstkowie Mazowieckim na wielkim finale międzynarodowym. W ramach przygotowanego przez nas zadania w każdej krajowej rundzie uczestnicy mieli do wykonania tą samą pracę – wymianę uszczelniacza z obudową w silniku Volkswagena – powiedział Korneliusz Kąkol, przedstawiciel firmy Elring.

Jednym z partnerów polskiego finału konkursu była promująca zawód mechanika samochodowego Fundacja Cooperatio. Jej prezes, Adrian Dekowski, dostrzega zalety akcji takich jak Young Car Mechanic. – Całe przedsięwzięcie to ogromna korzyść zarówno dla warsztatów, jak i młodych ludzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w Young Car Mechanic. Dzięki konkursowi mają oni możliwość nabycia praktycznych umiejętności, które są niezbędne na rynku pracy, co z jednej strony pozwala im na rozwój, z drugiej – na godne zarobki. Uczestnicy startujący w krajowym finale to wyselekcjonowana grupa najzdolniejszych mechaników, dlatego poziom rywalizacji był niezwykle wysoki. Pamiętajmy przy tym, że to bardzo ambitni ludzie, którzy chcą pogłębiać swoje kwalifikacje, a wyróżnienie w konkursie to dla nich milowy krok w dalszej karierze i w rozwoju w zawodzie mechanika.

Robert Kierzek, wiceprezes zarządu Inter Cars, pogratulował zwycięzcom doskonałej wiedzy i świetnego przygotowania praktycznego: – Bardzo cieszę się, że mamy tak liczne grono młodych ludzi, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu Young Car Mechanic i że reprezentują oni szkoły biorące udział w projekcie Inter Cars, Młode Kadry. Chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom ogromnej wiedzy oraz podziękować całemu zespołowi, który przygotowywał konkurs. Niestety nie każdy może wygrać dziś w krajowym finale, wszyscy są jednak zwycięzcami na przyszłość, bo mają możliwość poszerzania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności, co na pewno będzie procentowało w dorosłym życiu, zgodnie z hasłem „Młode Kadry trampoliną w przyszłość”.

Dostrzega to również Marta Ciesielska, koordynator projektu Młode Kadry: – Projekt Young Car Mechanic ma przede wszystkim pomóc młodemu człowiekowi rozwinąć się w branży motoryzacyjnej. Co ważne, odbywa się on w formie konkursu, jest to bowiem najbardziej miarodajne i pozwala ocenić, kto z uczestników jest najlepszy na tle rywali. Młodych ludzi motywuje to do sprawdzenia samego siebie, ale i zachęca do dalszego rozwoju i pogłębiania swoich umiejętności.

Podobnego zdania jest Bartek Ostałowski, jedyny na świecie drifter z licencją FIA, który prowadzi samochód bez użycia rąk. Premiera jego nowego auta, Nissana Skyline GT-R R34 przygotowanego przy wsparciu m.in. Inter Cars, również miała miejsce podczas Poznań Motor Show. – Uważam, że Young Car Mechanic to znakomita inicjatywa, pozwalająca młodym ludziom zaprezentować swoje umiejętności i realizować marzenia. Konkurs daje im możliwość zweryfikowania wiedzy, a dzięki elementowi rywalizacji mogą porównać się oni z rówieśnikami, zobaczyć na jakim etapie rozwoju sami się znajdują. Sam chciałbym mieć szansę uczestniczenia w takiej inicjatywnie, kiedy byłem w ich wieku, bo Young Car Mechanic to niepowtarzalna szansa na zdobycie nowych doświadczeń i przeżycie niesamowitej przygody.

Występ w krajowym finale był wielką przygodą i zapewne będzie najmilej wspominany przez Jakuba Koncewicza z Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie, który zdystansował młodych kolegów po fachu i zwyciężył z dużą przewagą punktową. – Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wygrać. Nie spodziewałem się tego. Cieszę się, tym bardziej że wszystkie zadania stały na bardzo wysokim poziomie i trzeba było wykazać się dużą wiedzą, aby sobie z nimi poradzić. Największą trudność sprawił mi układ klimatyzacji w Citroenie. Usterka była tak ukryta, że nie zdążyłem jej wykryć.

Jego opiekun, Karol Mróz, dodał: – Uważam, że takie inicjatywy jak Young Car Mechanic są bardzo potrzebne, gdyż powodują rozwój i napędzają edukację, tak więc wszystkie argumenty przemawiają za tym, aby nie tylko kontynuować, ale i rozszerzać takie projekty. Zwycięstwo w krajowym finale to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim rozwój osobowy ucznia, a co za tym idzie także grona pedagogicznego, które musi dołożyć swoją cegiełkę w odpowiednie przygotowanie swojego wychowanka. Zwycięstwo mojego podopiecznego w polskim finale Young Car Mechanic to sukces nie tylko mój, ale też innych nauczycieli, którzy w poprzednich latach przygotowywali Jakuba i wprowadzali w meandry mechaniki. Wielkie ukłony należą się przede wszystkim profesorowi Janowi Treszczotce, który przez wiele lat przygotowywał uczniów do konkursów, powody zdrowotne uniemożliwiają mu jednak dalszą pracę dydaktyczną. Ta dzisiejsza wygrana to także ukoronowanie jego wieloletniej pracy i poświęcenia.

Trzej najlepsi zawodnicy z poznańskiej eliminacji przygotowują się już do międzynarodowego finału Young Car Mechanic, który przeprowadzony zostanie 14 maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Mazowieckim.

Zostaw Komentarz