Poznaliśmy zwycięzcę konkursu
Young Car Mechanic

15 mj. 2018

Piętnastu uczniów reprezentujących pięć państw, wzięło udział w II międzynarodowym finale Young Car Mechanic. Najlepszym młodym mechanikiem w 2018 roku został Bartłomiej Januszewski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, drugie miejsce zajął Paweł Smolaga, a trzecie – Artūrs Rjabčenkovs z Litwy.

Konkurs Young Car Mechanic związany jest z animowanym od kilku lat przez Inter Cars programem Młode Kadry, którego celem jest pomaganie młodym ludziom stawiającym pierwsze kroki w branży serwisowej. – Program Młode Kadry jest bardzo ważną inicjatywą dla całego niezależnego rynku motoryzacyjnego. Pokazuje on młodym ludziom, jak fajny jest zawód mechanika. Formuła konkursu cały czas ewoluuje i wierzę, że z biegiem czasu kolejne kraje będą dołączały do tego przedsięwzięcia, zwiększając jego prestiż i rangę – powiedział Robert Kierzek, wiceprezes zarządu Inter Cars.

– Zwycięstwo w takim konkursie daje ogromną motywację, nie tylko z powodu kwestii finansowych, choć one również są istotne, ale przede wszystkim ze względu na możliwości jakie daje w rozwoju rozpoczynającej się kariery zawodowej tych młodych ludzi. Wychodzimy z założenia, że Inter Cars jest tak mocny, jak mocny jest rynek, na którym pracujemy. Wspierając młodych ludzi, którzy za moment będą w nim uczestniczyć, sprawiamy, że ten rynek staje się lepszy i silniejszy – stwierdził Tomasz Piluch, dyrektor Grupy Inter Cars Północ.

Młodzi adepci sztuki naprawiania samochodów musieli zmierzyć się z zadaniami, które organizatorzy przygotowali dla nich wspólnie z partnerami tej inicjatywy – firmami Elring, Bosch, Hella, ZF Aftermarket oraz Lauber. Przedstawiciele każdej z nich zaaranżowali awarie i usterki, z którymi uczestnicy musieli poradzić sobie w określonym czasie. Kuratelę nad tegoroczną edycją konkursu objęła Wojskowa Akademia Techniczna, której przedstawiciele byli również obecni na zawodach i bacznie przyglądali się poczynaniom młodych mechaników.

– Przygotowane zadania były bardzo różnorodne i dobrze połączyły ze sobą teorię z praktyką. Wspaniała inicjatywa, jaką jest konkurs Young Car Mechanic, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku, dlatego uważam, że należy ją podtrzymywać. Wciąż bowiem za mało jest przedsięwzięć, które promują specyficzną i interdyscyplinarną wiedzę związaną z techniką motoryzacyjną – powiedział dr hab. inż. Jerzy Jackowski, dyrektor Instytutu Pojazdów Mechanicznych i Transportu Wojskowej Akademii Techniczne.

Finałowa rywalizacja została podzielona na dwie tury. W czasie, kiedy pierwszych ośmiu zawodników rozwiązywało zadania, pozostali odbyli wycieczkę do Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS, jedynego takiego magazynu działającego w branży motoryzacyjnej w Europie.

Warto wspomnieć, że zagraniczni uczestnicy konkursu mieli zapewnionych tłumaczy, dzięki czemu otrzymywali polecenia w ojczystych językach, co zapewniało w pełni równie szanse dla wszystkich finalistów.

Zawodnikom towarzyszyły ogromne emocje, bowiem łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosiła aż 100 tysięcy zł. Dodatkową atrakcją, którą organizatorzy przewidzieli dla wszystkich finalistów jest wyjazd do Stuttgartu, podczas którego zobaczą fabrykę firmy Elring, a także zwiedzą muzeum Mercedesa i Porsche.

Na finał konkursu Young Car Mechanic zostali zaproszeni również uczniowie z Niemiec, reprezentujący szkołę partnerską Elringa, którzy co prawda nie brali udziału w rywalizacji, ale mogli zapoznać się z zadaniami i ocenić ich poziom. Podczas wycieczki do fabryki niemieccy uczniowie będą towarzyszyć swoim kolegom zza granicy i opowiadać o nauce w szkole oraz dzielić się spostrzeżeniami związanymi z konkursem.

Nagrody zostały wręczone laureatom podczas uroczystej gali zorganizowanej w hotelu Holiday Park w Warszawie.

Podsumowując konkurs, należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy zaprezentowali nie tylko wysoki poziom merytoryczny, ale również wielkie zaangażowanie, co pozwala wierzyć, że napływ zdolnej młodzieży do zawodu wciąż się będzie utrzymywał.

– To, że młodzi ludzie interesują się zawodem mechanika samochodowego, to dla firmy Inter Cars bardzo dobry sygnał, ponieważ daje nam nadzieje, że nasza branża będzie dobrze prosperować. Z tego powodu wspieramy wszelkie inicjatywy promujące ten zawód i jest to dla nas jeden ze strategicznych celów. Potrzebna nam jest pasja tych ludzi – powiedział Krzysztof Soszyński, wiceprezes zarządu Inter Cars.
– Widać było bardzo dobre przygotowanie młodych mechaników, co doskonale świadczy o pracy nauczycieli. Z optymizmem możemy więc patrzeć w przyszłość – stwierdziła Marta Ciesielska, koordynator projektu Młode Kadry.

– Widzimy, że uczniowie cały czas zwiększają swój poziom wiedzy, dążąc do tego, aby być jak najlepszymi specjalistami w swoim zawodzie – dodał Radosław Sujka, menadżer ds. Szkoleń Inter Cars.

Zostaw Komentarz