Premio – 10 lat na polskim rynku

29 sie 2016

Premio 5

Premio Opony – Autoserwis, należąca do Grupy Goodyear sieć serwisów samochodowych typu fast fit, obchodzi w tym roku okrągły jubileusz – 10 lat istnienia na polskim rynku. Jest to dobra okazja, by zapoznać się co mówią właściciele serwisów współpracujący z siecią od początku jej obecności w naszym kraju.

Z motoryzacją związali się ze względu na pasję, albo też po prostu szukali pomysłu na własną działalność. Dla Piotra Tobora (właściciela Premio Tob-Gum z Radzionkowa) z wykształcenia mechanika, prowadzenie serwisu samochodowego było oczywiste. Ryszard Kozłowski (właściciel serwisów Premio Auto Centrum Jacex z Kołobrzegu i Koszalina) oraz Krzysztof Rasch (Premio Ring z Gdańska), pasjonaci wszystkiego co jeździ na czterech kołach, wiedzieli że prędzej czy później los sprowadzi ich na motoryzacyjny szlak. Maria i Anatol Kisielewiczowie z Wrocławia, którzy dziś nie wyobrażają sobie innej pracy niż prowadzenie autoserwisu Premio Autopon, 20 lat temu szukali pomysłu na biznes rodzinny. Wszyscy zaczynali w latach 90, czyli w czasach, które choć dawały perspektywy rozwoju, niosły jednocześnie spore ryzyko biznesowej porażki.

Premio Tob-Gum w RadzionkowieKiedy sieć Premio Opony-Autoserwis zadebiutowała w Polsce w 2006 roku, postanowili do niej dołączyć. Premio Tob-Gum z Radzionkowa był pierwszym serwisem w Polsce, który oficjalnie zainaugurował swoją obecność pod nowym szyldem. Jak przyznaje jego właściciel, Piotr Tobor, wcześniej ograniczał się niemal wyłącznie do serwisu opon. W pewnym momencie – podobnie jak właściciele innych serwisów – zaczął jednak poszukiwać możliwości poszerzenia zakresu świadczonych usług. Po kilku latach współpracy z Goodyearem w ramach działalności indywidualnej, przystąpienie do sieci Premio było dla niego naturalnym krokiem w dalszym rozwoju firmy.

Razem łatwiej

W ramach współpracy z Premio, właściciele serwisów uzyskali unikalny know-how, pełen zakres doradztwa biznesowego oraz wsparcie techniczne, dzięki czemu mogli poszerzyć swoją działalność np. o obsługę flot. Dziś, z perspektywy czasu, kompleksowość usług uważają za jeden z najważniejszych aspektów członkostwa w sieci Premio. – Zawsze bliska była nam dewiza Premio – „100 procent zadowolenia klienta”, my ze swojej strony dorzucamy nawet ten 1 dodatkowy procent do 101”–  śmieje się Ryszard Kozłowski z Kołobrzegu. I dodaje że klienci cenią sobie fakt, iż mogą wszystko od razu załatwić w jednym serwisie a nawet „dostać coś ekstra”, np. sprawdzenie koła zapasowego. Klienci czują się pewniej mając świadomość, że przyjeżdżają do serwisu, w którym obowiązują wysokie standardy obsługi.

-Od początku istnienia sieci Premio wdrażamy najwyższe standardy obsługi klientów. Wysoka jakość oferowanych usług, z którą niezmiennie kojarzy się sieć Premio nie byłaby możliwa gdyby nie wiedza i zaangażowanie naszych partnerów. To przede wszystkim nasi partnerzy, właściciele serwisów bezpośrednio współpracujący z klientami, są ambasadorami naszej sieci – mówi Piotr Nowakowski dyrektor ds. Sprzedaży Detalicznej Goodyear w regionie Europa Centralna.

Premio Ring w GdańskuKrzysztof Rasch z Premio Ring w Gdańsku, pierwszego serwisu z logotypem Premio w Polsce, podkreśla, że członkostwo w sieci zapewnia duże wsparcie marketingowe i biznesowe. Na pewno pomaga to w pozyskaniu nowych klientów, dla których nie bez znaczenia jest fakt korzystania z usług serwisu należącego do uznanej, ogólnopolskiej i europejskiej marki.

Obecnie Premio Opony-Autoserwis to ponad 130 punktów serwisowych na terenie całej Polski. W pierwszym roku obecności na rynku Premio zrzeszało 31 serwisów, 12 miesięcy później liczba ta przekroczyła 70 placówek. Z biegiem lat liczba partnerów zwiększała się, aby w styczniu 2011 roku osiągnąć okrągłą setkę.

W skład sieci wchodzą dwa rodzaje serwisów. W punktach Premio kierowcy mogą serwisować ogumienie, wydechy, układy hamulcowe, wymieniać olej, a także skorygować geometrię, zrobić przegląd, kupić oraz zamontować opony. Natomiast serwisy Premio Express specjalizują się głównie w usługach oponiarskich.

Dekada wyzwań

 Premio Auto Centrum Jacex w KołobrzeguDekada w tej branży, zdaniem właścicieli serwisów, to sporo czasu. Nie ma porównania między nowymi autami, a tymi wyprodukowanymi w latach 90. – mówią. W nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie samochodach wiele napraw trudno jest wykonać samodzielnie. Czasami to wręcz niemożliwe. Dla właścicieli serwisów jest więc wyzwaniem, by cały czas nadążać za dynamicznie rozwijającym się rynkiem motoryzacyjnym. – W ciągu 10 lat udało nam się wdrożyć coraz bardziej zaawansowaną diagnostykę komputerową, którą cały czas aktualizujemy. W tej działalności być na czasie to podstawa” – zwraca uwagę Ryszard Kozłowski, właściciel serwisów Premio Auto Centrum Jacex w Kołobrzegu i Koszalinie.

Poza tym wiele zmieniło się także w kwestii podejścia klientów do usług warsztatowych. Są bardziej wymagający, mają konkretne oczekiwania. Są też zdecydowanie bardziej świadomi, np. konieczności sezonowej zmiany opon. Obecnie kierowcy regularnie odwiedzają serwis na jesieni i wiosną by wymienić komplet ogumienia, kiedyś bywało z tym różnie, przyznaje Piotr Tobor.

Premio Autopon we WrocławiuZ perspektywy dekady, partnerzy Premio nie mają wątpliwości, że przystąpienie do sieci serwisowej otworzyło nowy rozdział w ich życiu zawodowym. Serwis Premio Auto Centrum Jacex z Kołobrzegu za swoją działalność był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał m.in. wyróżnienie w rankingu „Firmy Rodzinne Roku” tygodnika Newsweek. Premio Autopon z Wrocławia jest cenionym partnerem klientów flotowych, a serwis Premio Ring z Gdańska to jedna z najlepiej rozpoznawalnych w branży firm w swoim regionie. Wszyscy po 10 latach dalej chcą się rozwijać i wprowadzać nowe usługi. Urszula i Piotr Tobor, którzy zaczynali skromnie,  obecnie mają już dwa serwisy w Radzionkowie i Bytomiu. W tym drugim klienci mogą korzystać z aż 7 stanowisk. Choć otwarcie kolejnego punktu było dla nich wyzwaniem organizacyjnym, wiedzieli, że dobra lokalizacja, a przede wszystkim jakość obsługi, z pewnością przyniosą pozytywne rezultaty. Dziś nie mają wątpliwości, że była to dobra decyzja.

Sieć Premio w Polsce jest częścią europejskiej grupy, która rozpoczęła swoją działalność w 1972 r., po przejęciu przez Goodyeara niemieckiej sieci Kempten. Oficjalnie marka Premio zadebiutowała w Niemczech w 1996 roku jako Premio Reifen-Service i wkrótce stała się prestiżową siecią na niemieckim rynku. Jakość oferowanych przez korporację usług docenili też kierowcy na Węgrzech, Czechach, Słowacji i Rumunii. Dzięki dużej dbałości o jakość świadczonych usług sieć zdobyła mocną pozycję na rynku i jest zaliczana do grona największych i najbardziej liczących się sieci serwisów samochodowych w Unii Europejskiej.

 

Zostaw Komentarz