Rok z plusami i minusami

04 mar 2015

Ubiegły rok nie przyniósł ożywienia w branży oponiarskiej, jednak nie był dla niej zły. Wzrosła produkcja opon, firmy zdecydowały się również na spore inwestycje.

 Zlokalizowane w naszym kraju fabryki należące do firm członkowskich Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego wyprodukowały w ubiegłym roku ponad 35,6 mln opon (a zatem dziennie wytwarzały ich 134 tysięcy sztuk). Tym samym osiągnęły wynik o 2,9 mln sztuk lepszy niż w roku 2013. Jednocześnie ubiegłoroczne inwestycje wyniosły ponad 526 mln zł, co oznacza, że w sumie od 1995 roku branża oponiarska zainwestowała w Polsce ponad 7,7 mld zł. – Liczba pojazdów w naszym kraju ciągle rośnie, niemniej produkowane w Polsce opony są przeznaczane w dużej mierze na eksport. Dobre wyniki firm należących do PZPO bardzo nas cieszą – powiedział Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.

Zarazem jednak wskazał, że choć w pierwszej połowie 2014 roku nastąpił wzrost sprzedaży ogumienia letniego, to wyraźny spadek popytu na opony zimowe sprawił, iż roczny bilans sprzedaży na krajowym rynku nie był dobry. Okazała się ona mniejsza niż w latach wcześniejszych. Głównych przyczyn takiego stanu rzeczy dyrektor PZPO upatruje w łagodnej zimie oraz wciąż niedostatecznej świadomości kierowców, że dla swego bezpieczeństwa powinni obowiązkowo zmieniać ogumienie w samochodzie na zimowe, gdy tylko temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Zostaw Komentarz