Shell edukuje: trzy zasady bezpiecznej podróży

20 sie 2019

W ciągu ostatnich 6 lat liczba wypadków na drogach drastycznie wzrosła. Jednocześnie dane pokazują, że wakacje to czas, w którym dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. Dlatego też Shell wspólnie z partnerami kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!” przypomina o trzech prostych zasadach, które pozwolą zachować bezpieczeństwo na drodze. Kampania Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego wystartowała w lipcu i ma zwrócić uwagę kierowców na kilka prostych zasad, które zawsze sprawdzają się na drodze oraz zapewniają większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu.

Jak informują przedstawiciele firmy Shell, jej cysterny z paliwem corocznie przemierzają około 18 mln km po drogach w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego bezpieczeństwo na drodze traktowane jest przez nią bardzo poważnie.

– W 2017 roku przeprowadziliśmy badanie postrzegania bezpieczeństwa na polskich drogach, z którego wynika, że największe zaufanie podczas jazdy budzą zawodowi kierowcy. Cieszy nas, że ich umiejętności są zauważane i doceniane. Zależy nam też na tym, aby każdy uczestnik ruchu, nie tylko zawodowi kierowcy, wiedział jak się zachować na drogach i dojechał bezpiecznie do celu – mówi Karolina Gajos, dyrektor działu logistyki na region Europy Środkowo-Wschodniej w Shell Polska.

Inicjatorzy kampanii postanowili utrwalić kierowcom trzy proste zasady, które każdy uczestnik ruchu powinien znać. Oto one.

Zachowaj bezpieczny odstęp!

Pierwsza z kluczowych zasad mówi o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy rozpędzonymi pojazdami. Pamiętać zatem należy, aby przy prędkości 100 km/h zachować około 100 m dystansu od jadącego przed nami samochodu, natomiast przy 120 km/h – 120 m. Aby sprawdzić, czy odległość od jadącego przed nami auta jest prawidłowa, możemy zastosować zasadę 3 sekund. Gdy pojazd przed nami mija charakterystyczny punkt, np. drzewo lub słup, wystarczy policzyć do 3. Jeśli prowadzone przez nas auto przekroczy ten punkt przed upływem tego czasu, oznacza to, że odległość między samochodami jest zbyt mała i należy ją powiększyć.

Patrz w lusterka

Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze, zawsze należy spojrzeć w lusterka samochodu. Przy prędkościach, które osiągamy na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu sekunda nieuwagi może kosztować nas życie. Każdy kierowca powinien pamiętać, że na jezdni zawsze trzeba być w pełni skupionym, stosować zasadę ograniczonego zaufania, a każdy swój ruch sygnalizować i poprzedzać sprawdzeniem sytuacji w lusterkach.

Trzymaj się prawego pasa

Pamiętaj, że w Polsce panuje ruch prawostronny, dlatego zgodnie z przepisami zawsze staraj się trzymać prawego pasa. Zasada ta znacznie usprawnia przepływ ruchu na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu i zwiększa widoczność, dzięki czemu trasa staje się bardziej bezpieczna.

Korytarz życia

Dodatkową zasadą, o której powinien pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego jest manewr nazwany korytarzem życia. To sprawnie przeprowadzona przez kierowców akcja, która pozwala na skrócenie czasu dojazdu samochodów ratunkowych do miejsca wypadku. Pamiętaj! Zawsze, gdy usłyszysz syreny pogotowia, straży pożarnej czy policji – zjedź i pomóż uratować czyjeś życie!

W ramach kampanii „Bezpieczna autostrada – to dziecinnie proste!” na wybranych stacjach Shell w wakacyjne weekendy odbywają się pikniki edukacyjne, podczas których uczestnicy mają okazję m.in. poznać 3 proste zasady zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy, przypomnieć sobie, jak tworzyć korytarz życia na autostradach i drogach ekspresowych, skorzystać z symulatora zderzeń, wypróbować alkogogle i narkogogle, a także nauczyć się, jak poprawnie montować foteliki samochodowe dla dzieci.

 

Zostaw Komentarz