Sieci gwarancją rozwoju?
Tegoroczny Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego podzielony był na wiele sesji tematycznych. Jedna z nich, przygotowana przez Organizację Pracodawców Motoryzacyjnych MOVEO, dotyczyła przyszłości, jaka rysuje się przed warsztatami niezależnymi.
Podczas Kongresu wiele mówiło się o elektromobilności, systemach przywołania auta do serwisu (autoryzowanego) oraz o możliwości likwidacji uniwersalnego złącza diagnostycznego w samochodach. Tematów tych nie mogło zabraknąć również podczas sesji poświęconej przyszłości warsztatów niezależnych. Debatę zatytułowaną „Zmiany na rynku warsztatowym – czy przynależność do sieci warsztatowych gwarantuje rozwój?” prowadził Witold Rogowski (kierujący MOVEO), zaś odpowiedzi na tytułowe pytanie starali się udzielić Robert Dierżanowski (kierownik ds. Rozwoju Koncepcji Serwisowych w firmie Robert Bosch), Marta Ciesielska (z-ca kierownika ds. sieci własnych Inter Cars i jednocześnie manager Projektu Młode Kadry) oraz Mariusz Maksym (koordynator sieci ProfiAuto Serwis). Do udziału w debacie zaproszeni zostali również przedstawiciele innych sieci warsztatowych, jednak nie zdecydowali się wziąć udziału w dyskusji.
Sesja została podzielona na dwie części. W pierwszej prelegenci przedstawili wizje zmian na rynku usług serwisowych oraz przedstawiali działania, jakie podejmują w swoich sieciach. W drugiej odpowiadali na pytania dotyczące przyszłości, jakiej mogą spodziewać się warsztaty zrzeszone w tych sieciach.
Robert Dzierżanowski zwrócił uwagę nie tylko na zmiany technologiczne, jakie obserwujemy w motoryzacji, ale również na zmianę podejścia klienta do naprawy swego pojazdu. Wyraził przekonanie, że ewentualne wyeliminowanie uniwersalnego złącza diagnostyczne w najbliższych latach nie będzie oznaczało bankructwa warsztatów niezależnych. Zwrócił również uwagę na fakt, że w ostatnich latach znacznie poprawił się dostęp do danych technicznych.
Zdaniem Marty Ciesielskiej warsztaty współpracujące z firmą Inter Cars mogą spokojnie zajmować się naprawianiem aut, mają bowiem zapewnione kompleksowe wsparcie (od szkoleń technicznych, poprzez szkolenia menadżerskie aż po księgowość) ze strony organizatora sieci. Wsparciem dla warsztatów jest również wdrożony i rozwijany przez firmę Inter Cars program „Młode Kadry” będący jednocześnie olbrzymią pomocą dla placówek oświatowych.
Na nowoczesne rozwiązania stawia również sieć ProfiAuto Service. Mariusz Maksym zwrócił szczególną uwagę na wdrażaną właśnie w ich sieci aplikację ProfiAuto Manager, która ma ogromnie ułatwić zarządzanie warsztatem samochodowym.
Wniosek z tych wypowiedzi płynie następujący: zmiany na pewno będą. Nikt nie jest natomiast w stanie przewidzieć jak szybko zajdą i jak głęboko sięgną. Dlatego administratorzy sieci warsztatowych trzymają rękę na pulsie, obserwują rynek i starają się podsuwać warsztatom gotowe rozwiązania.
Fundamentalne pytanie: „Czy przynależność do sieci gwarantuje rozwój?” pozostało otwarte, wydaje się jednak, że jeśli warsztat myśli perspektywicznie i chce obsługiwać nowoczesne samochody, musi mocno współpracować z kimś, kto będzie go w wspierał w rozwoju.
Pomóc w tym wszystkim chce MOVEO, jedyna w naszym kraju organizacja pracodawców wspierającą warsztaty niezależne, która, jak powiedział Witold Rogowski, ma przed sobą ambitny plan, by stać się platformą z jednej strony łączącą producentów oprogramowania diagnostycznego i dostawców informacji technicznych, z drugiej zaś skupiającą producentów i sieci warsztatowe. Dla przyszłości niezależnych serwisów ważne jest bowiem, aby powstała silna organizacja zrzeszającą warsztaty bez względu na to, u którego dystrybutora zaopatrują się w części.