SKF wspiera młodych inżynierów

02 sie 2016

Nie da się myśleć o rozwijaniu w Polsce nowoczesnej motoryzacyjnej bez kształcenia przyszłych inżynierów. Pomaga w tym firma SKF, która wspiera młodych konstruktorów w międzynarodowych zawodach „Formuła Student”.

Zawody „Formuła Student”. organizowane są z myślą o przyszłych absolwentach uczelni technicznych, z których mogą wywodzić się konstruktorzy pojazdów. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i zbudowanie od podstaw jeżdżącego bolidu spełniającego wymagania określone w regulaminie. Co istotne, pojazd zostaje poddany praktycznym sprawdzianom podczas corocznej serii zawodów rozgrywanych na prawdziwych torach wyścigowych.Stworzenie takiego bolidu praktycznie nie byłoby możliwe bez wsparcia ze strony firm – dostawców pracujących na co dzień dla koncernów samochodowych. Uczestnicy zawodów „Formuła Student” mogą więc korzystać z gotowych rozwiązań w fazie projektowania oraz z części i podzespołów potrzebnych do budowy bolidu. Jednym z dostawców takich rozwiązań jest firma SKF.

Naszą działalność opieramy na współpracy z producentami samochodów, ale też nie zapominamy o pomocy początkującym inżynierom. Doskonale wiemy, że dzięki takiej współpracy można zrealizować wiele innowacyjnych pomysłów – mówi Katarzyna Skowronek z polskiego przedstawicielstwa firmy SKF.

Trzy lata temu firma SKF nawiązała współpracę m.in. z Politechniką Białostocką, której reprezentacja – Cerber Motorsport-  startuje w zawodach „Formuła Student”. W ramach tego projektu powstały już trzy bolidy. Najnowszy nosi oznaczenie CMS-03 i stanowi rozwinięcie konstrukcji stworzonej w 2013 roku.

Budowa bolidu jest podobna do składania klocków, jednak całość konstrukcji musi odpowiadać określonym specyfikacjom. Firma SKF dostarcza nam m.in. łożyska, które wykorzystujemy do łączenia elementów układu kierowniczego, zawieszenia oraz napędu – mówi Dariusz Szmurło, koordynator Działu Podwozia z Politechniki Białostockiej. – Nasz nowy bolid, podobnie jak poprzednie, rywalizować będzie z podobnymi konstrukcjami na torach wyścigowych w kilku krajach Europy. To najlepszy sposób na sprawdzenie przyjętych przez nas rozwiązań, zebranie cennych doświadczeń i baza do dalszej pracy podczas rozwoju następnych konstrukcji.

 

 

Zostaw Komentarz