Skraplacze DENSO z dodatkowym chłodzeniem

22 sty 2019

Nowoczesne skraplacze multiflow muszą zajmować coraz mniej miejsca, aby spełnić wymagania przemysłu motoryzacyjnego, który kładzie nacisk na coraz lżejsze i bardziej wydajne pojazdy zużywające mniej paliwa.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów samochodów, DENSO – we współpracy z wiodącymi wytwórcami aut – opracowało skraplacz ze zintegrowanym osuszaczem, wykorzystujący technologię dodatkowego schładzania (sub-cooling), który po raz pierwszy wprowadzono jako wyposażenie OEM w 2002 r. Skraplacz ten był o 15 procent bardziej wydajny od standardowych skraplaczy multiflow. Obecnie, dzięki nieustającemu rozwojowi, zapewnia wydajność większą nawet o 45 procent.

Niższe temperatury, mniej paliwa

Skraplacze wykorzystujące technologię sub-cooling wyróżniają się dwoma kluczowymi cechami konstrukcyjnymi: podczas gdy górna część skraplacza pracuje w układzie multiflow, w jego dolnej części znajduje się dodatkowy wymiennik ciepła, który dodatkowo schładza czynnik roboczy (cłodniczy). Wysoka wydajność jednostki dochładzającej pozwala na schłodzenie czynnika roboczego do niższej temperatury niż to jest możliwe w przypadku standardowego skraplacza. Optymalizuje to późniejszy proces odparowywania czynnika roboczego i poprawia wydajność chłodzenia układu klimatyzacji przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia paliwa.

Kompaktowa konstrukcja

Specjalna konstrukcja lamel skraplacza w części gazowej i skraplającej optymalizuje wymianę ciepła i zapewnia całkowitą kondensację czynnika chłodniczego. Ze względu na lepszą zdolność pochłaniania i rozpraszania ciepła, skraplacze wykorzystujące technologię dochładzania (sub-cooling) mają znacznie mniejsze rozmiary.

 

 

 

 

 

 

Mniej czynnika

Ponieważ ilość czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji zależy od pojemności oraz wydajności absorpcji i uwalniania ciepła przez wymienniki ciepła, układy klimatyzacji wykorzystujące skraplacz typu subcool wymagają mniej czynnika chłodniczego niż te wyposażone w standarowe skraplacze multiflow i oddzielne osuszacze.

Mniejsze ryzyko nieszczelności

DENSO zintegrowało osuszacz ze skraplaczem typu subcool i umieściło go z boku skraplacza w postaci modulatora. Modulator ten pełni tę samą funkcję co osuszacz, ale ponieważ jest zintegrowany ze skraplaczem, zredukowano liczbę wzajemnych połączeń i zminimalizowano w ten sposób ryzyko nieszczelności układu klimatyzacji.

Dzięki tym ulepszeniom konstrukcyjnym i funkcjonalnym, skraplacze subcool DENSO są bardziej wydajne niż zwykłe skraplacze typu multflow. Dodać tu jeszcze można, iż skraplacze z technologią dochładzania stały się standardem w większości pojazdów.

 Wymiana elementu filtrującego

Gdy układ klimatyzacji zostanie otwarty, element filtrujący znajdujący się wewnątrz modulatora musi zostać wymieniony – co jest możliwe w przypadku większości zastosowań. Nakład pracy w celu wymiany elementu filtrującego zależy od dostępności i umiejscowienia modulatora w danym pojeździe. Należy jednak mieć na uwadze, że z biegiem czasu korozja może utrudnić otwarcie modulatora i spowodować wyciek po wymianie elementu filtrującego. Wówczas konieczna staje się wymiana całego skraplacza.

 

 

 

 

 

Niektórzy producenci aut montują skraplacze typu subcool z całkowicie zamkniętymi modulatorami – w takim przypadku trzeba wymienić cały skraplacz.

Niezbędne zabiegi konserwacyjne

W celu uzyskania maksymalnej wydajności chłodzenia, skraplacze typu subcool należy regularnie czyścić (co najmniej raz na dwa lata), aby usunąć brud gromadzący się pomiędzy skraplaczem a chłodnicą. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą bowiem blokować przepływ powietrza przez skraplacz, tym samym zmniejszając jego wydajność.

Skraplacz należy czyścić za pomocą specjalnego środka (odczyn pH od 3 do 7) i strumienia wody pod niskim ciśnieniem. W przypadku ekstremalnego zanieczyszczenia, skraplacz musi zostać zdemontowany w celu dokładnego wyczyszczenia.

Zużywanie się skraplacza

Z biegiem lat wydajność układu klimatyzacji spada, a wpływ na to, poza wspomnianym już gromadzeniem się zanieczyszczeń, ma wiele innych czynników. Przykładowo, mycie pojazdu strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem może prowadzić do uszkodzenia lamelek skraplacza (znajduje się on w przedniej części auta), co przyczynia się do zmniejszenia wydajności chłodzenia.

Jeśli wydajność chłodzenia jest niska, ciśnienie i temperatura sprężania ciągle pozostają na podwyższonym poziomie. Jest to dodatkowym obciążeniem dla całego układu i powoduje szybsze zużywanie się gumowych węży i rur. Jednocześnie im starszy pojazd, tym bardziej wyeksploatowane są gumowe węże, które z upływem czasu (ok. 6-7 lat) stają się porowate. Zaczynają się wtedy odrywać od nich drobne cząstki gumy. Ponieważ sprężony gorący gaz ze sprężarki jest wtryskiwany do skraplacza pod wysokim ciśnieniem, cząstki gumy gromadzą się w skraplaczu i stopniowo zatykają kanaliki, przez który przepływa czynnik.

 

Konieczna wymiana

Zanieczyszczenia drobinami gumy nie da się usunąć poprzez przepłukanie układu. W trakcie płukania ciecz płynie bowie tam, gdzie napotyka najmniejszy opór. Płukanie czynnikiem chłodniczym pozwala jedynie usunąć z układu ciecze – oleje, barwniki UV, uszczelniacze.

Cząstki stałe, zatykając skraplacz, nie tylko zmniejszają jego wydajność chłodzenia, ale także mogą się dostać do sprężarki, co prowadzi do innych problemów. Jeśli uszkodzona sprężarka zostanie wymieniona, ale w układzie pozostaną zanieczyszczenia zalegające w skraplaczu, jest bardzo prawdopodobne, że szybko ponownie dojdzie do ponownego uszkodzenia kompresora.

Ze względu na coraz bardziej skomplikowaną konstrukcję i stopniowo gromadzący się brud, skraplacze są podatne na zużycie. Po wykryciu cząstek gumy w układzie klimatyzacji, oprócz zastosowania innych środków naprawczych, należy zawsze wymienić skraplacz. Dzięki zastosowaniu wziernika można łatwo sprawdzić stan czynnika chłodniczego i oleju do sprężarki, co pomaga określić zakres niezbędnych napraw układu klimatyzacji.

 

Kompaktowa przyszłość

W 2012 roku DENSO opracowało mniejszy i bardziej wydajny skraplacz, który pozwala zredukować zużycie paliwa, jednocześnie zapewniając producentom aut większą przestrzeń w komorze silnika. W porównaniu ze standardowymi skraplaczami z funkcją dochładzania, nowy skraplacz DENSO GIC (Global Inner-fin Condenser) jest o 30% mniejszy.

Aby przepływ czynnika chłodniczego był jeszcze bardziej skuteczny, zmniejszono wielkość wewnętrznych lamel skraplacza i zwiększono ich gęstość, co zwiększyło powierzchnię wymiany ciepła o 20%. Ponadto pojemność wewnętrznej rury z ożebrowaniem została zwiększona o 25% w porównaniu ze standardowymi modelami. Sprawia to, że przepływa przez nią większa ilość czynnika chłodniczego bez zwiększania gabarytów rury lub zużycia energii.

Dodatkowo DENSO usprawniło proces oddawania ciepła w skraplaczu GIC, zwiększając liczbę lamel w każdym żebrze o 30% na jednostkę powierzchni. Pomimo zwiększenia szczelin, wielkość żeber nie wzrosła.

Typ GIC (11mm)
Typ standardowy (16 mm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porównanie żebra GIC z monetą 1€.

Jakość oryginału

Wszystkie skraplacze subcool DENSO charakteryzują się jakością OE, co oznacza, że są produkowane zgodnie ze ścisłymi wytycznymi producenta pojazdu. Zapewniają warsztatom najwyższą jakość usług w zakresie konserwacji i naprawy zaawansowanych układów klimatyzacji i chłodzenia silnika. Ponadto, dzięki 76% udziałowi w rynku i zastosowaniom do pojazdów wszystkich kluczowych producentów, gama tych skraplaczy gwarantuje warsztatom duże pokrycie rynku, co przekłada się na korzyści w prowadzonej działalności.

Podsumowując, zaletami nowoczesnych skraplaczy DENSO są:

  • 100% jakości OE;
  • Bezproblemowa integracja z układem klimatyzacji pojazdu;
  • Trwała, wysokiej jakości aluminiowa konstrukcja;
  • Zoptymalizowana wymiana ciepła dzięki innowacyjnej budowie lamel;
  • Mniejsze zapotrzebowanie na energię ze sprężarki, co przyczynia się do obniżenia zużycia paliwa.

Zostaw Komentarz