Szczupaki połykają się nawzajem

27 wrz 2017

Niedawno pisaliśmy o zakusach chińskiego konsorcjum, które ostrzy sobie zęby na markę Jeep, należącą do włosko-amerykańskiego koncernu FCA. Niedawno zaś przez media przemknęła niepotwierdzona przez samych zainteresowanych informacja, że do gry włączyli się Koreańczycy, bowiem chęcią przejęcia Fiata-Chryslera zapałał Hyundai.

– Małą płotkę zjada duży kiełbik, kiełbika okoń, a okonia szczupak – prawił stary Halpern w „Ziemi obiecanej”, wyjaśniając mechanizm wczesnego kapitalizmu. Dziś  światowa motoryzacja przypomina natomiast staw, w którym szczupaki już dawno pozżerały płotki i okonie i teraz połykają się nawzajem. W ogóle zaś rządzą finansiści, a inżynierowie i projektanci coraz bardziej wydają się dodatkiem do działów marketingu.

Jakże romantyczne z dzisiejszej perspektywy wydają się czasy, kiedy przemysł motoryzacyjny stawiał pierwsze kroki, a rodził się z ludzkiej pasji i talentu. 110 lat temu Henry Ford wpadł na pomysł rozpoczęcia masowej produkcji tanich samochodów, na które będzie stać przeciętną amerykańską rodzinę. Zaprojektowany przez Forda model T zmienił przemysł, Amerykę i świat. Wydaje się jednak, że czasy wielkich indywidualności bezpowrotnie minęły i dzisiejsi Fordowie mogą być jedynie trybikami kręcącymi się w wielkich korporacjach.

Zostaw Komentarz