Taxi mama

08 mar 2019

Z roku na rok rośnie liczba pań, które korzystają z samochodów niczym zawodowi taksówkarze. Szczególną grupą zmotoryzowanych są mamy, którym auto służy do codziennego wożenia dzieci .

 

Samochody już dawno przestały być męską domeną, co więcej kobiety za kierownicą coraz częściej udowadniają, że radzą sobie znakomicie. – Potwierdzają to badania oraz statystyki, mówiące o tym, że kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni przyczyniają się do kolizji i wypadków drogowych – wskazuje Magdalena Bogusz, marketing manager firmy OSRAM. – Z przeprowadzonych na zlecenie firmy Continental badań wynika, że panie potrafią lepiej dostosowywać prędkość do warunków jazdy, rzadziej łamią przepisy i po prostu rozsądniej poruszają się samochodami.

Kobiety są pełnoprawnymi uczestniczkami ruchu drogowego już niemal wszędzie, nawet w Arabii Saudyjskiej, która jako ostatni kraj na naszym globie w ubiegłym roku zniosła zakaz prowadzenia samochodów przez płeć piękną. Cały świat coraz mocniej docenia zalety pań za kółkiem, a w niektórych częściach Europy powstają nawet korporacje taksówkowe, w których zatrudnienie znajdują tylko kobiety. O kobiece taksówki proszą na przykład panie wracające w pojedynkę „po nocy” – w towarzystwie kobiet, takie klientki czują się po prostu bardziej komfortowo.

Strażniczki bezpieczeństwa

Generalnie kobiety jeżdżą mniej brawurowo niż mężczyźni i są spokojniejsze na drodze. Nie mają też tendencji do tak zwanych popisów, jak na przykład młodzi kierowcy – grupa największego ryzyka wśród posiadaczy prawa jazdy. – Panie są też coraz lepiej wyedukowane w kwestiach technicznych – zwraca uwagę przedstawicielka firmy OSRAM. – Z naszych obserwacji i przeprowadzanych od kilku lat analiz wynika, że kobiety, bardziej zwracają uwagę na to, czy ich pojazd ma sprawne oświetlenie. I to panie częściej pamiętają o włączeniu świateł w swoich pojazdach. To również kobiety jako pierwsze zapytają o sprawne oświetlenie na przykład przed dłuższą podróżą, czy podczas przygotowywania samochodu do nowego sezonu. Wiele pań potrafi też poradzić sobie z drobną usterką i nie wpada w panikę, jeśli na przykład trzeba wymienić żarówkę w samochodzie.

Jednak nie sprawy techniczne a bezpieczeństwo jest dla kobiet priorytetem – przez wrodzony instynkt macierzyński odczuwają naturalną potrzebę troski o współpasażerów. Matki, częściej niż ojcowie, wożą dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół. Z badań firmy Continental wynika, że takich TAXI-matek jest blisko 40% (ojców jedynie 16%). To panie też najczęściej dostarczają swoje pociechy na zajęcia dodatkowe, basen, treningi i do przyjaciół (aż 52,4% mam i 19,6% ojców).

– W związku z tym możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy świetnie przygotowane do zawodu taksówkarza – śmieje się Magda Bogusz. – Samochód jest „prawą ręką” matek, to dzięki niemu możemy szybko się przemieszczać, robić zakupy, być o czasie na umówionym spotkaniu w pracy i we właściwym momencie odebrać nasze dzieci ze szkoły.

Uodpornione na wszystko

Kobiety lepiej uodpornione są też na hałas i inne ekstremalne doznania podczas jazdy samochodem oraz są w stanie wykazać się niezwykłą wręcz podzielnością uwagi. Dzieci to dość surowi instruktorzy jazdy – stwierdza Magda Bogusz. – Przyzwyczajają nas do jazdy na przykład w warunkach kłótni dobiegającej z tylnego siedzenia, czy ciągłych próśb o spełnienie ich zachcianek podczas podróży. Nic dziwnego, że w tej sytuacji kobiety za kółkiem nieustannie ćwiczą niepoddawanie się presji z zewnątrz i potrafią opanować najtrudniejsze manewry w ekstremalnych warunkach – byle dotrzeć bezpiecznie do domu i wysadzić z auta swoje wrzeszczące pociechy…

Na koniec wspomnijmy jeszcze, że z badań, które firma OSRAM przeprowadzała pod kątem jazdy po zmroku wynika, że blisko połowa ankietowanych kobiet czuje się niepewnie na drodze po zmierzchu. – Kobiety nie lubią jazdy w ciemności, bo jest po prostu mniej bezpiecznie. W związku z tym bardziej od panów cenimy sobie dobrą widoczność i światło dzienne – mówi Magda Bogusz. – Chyba, że… z pomocą przyjdzie na przykład najnowsza generacja żarówek OSRAM Night Breaker Laser. Dzięki nim zyskujemy maksymalnie dużo światła, zapewniając sobie lepszą widoczność oraz zwiększając szanse na szybszą reakcję w razie niebezpieczeństwa. Mając takie oświetlenie, możemy bez stresu cieszyć się jazdą nawet w środku nocy.

 

 

Zostaw Komentarz