Triumfowała wiedza i doświadczenie

04 paź 2017

Konkurs Master Mechanik organizowany przez Inter Cars 2017 przeszedł do historii. Zwycięzcy pokonali ponad dwa tysiące konkurentów. Wielki finał odbył się podczas 16. Targów części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatów.

W finale programu Master Mechanik, który rozegrany został na błoniach PGE Narodowego, uczestniczyło 10 mechaników z warsztatów osobowych oraz 10 pracowników serwisów, zajmujących się naprawą pojazdów ciężarowych. To najlepsi z uczestników, którzy w pierwszym etapie konkursu, realizowanym w formie rywalizacji online, pokonali dwa tysiące konkurentów.

Każdy z uczestników miał do wykonania pięć zadań. W pierwszej kolejności zawodnicy musieli odpowiedzieć na zestaw pytań testowych wielokrotnego wyboru, przygotowany przez Dział Szkoleń Inter Cars. Następnie pięciu najlepszych zawodników z każdej kategorii awansowało do dalszego etapu zmagań, w ramach którego musieli zmierzyć się z zadaniami praktycznymi, przygotowanymi na stoiskach dostawców – partnerów programu – mówi Marek Sosnowski, Koordynator Projektów Szkoleniowych Inter Cars.

Zadania dla uczestników przygotowali Dział Szkoleń Inter Cars oraz partnerzy: Bosch, Elring, Schaeffler, Febi Bilstein, Motoremo, Bosal, Mahle, Q-Service Truck – ZF Services Partner oraz Knorr-Bremse. Dotyczyły one najnowszej wiedzy z zakresu mechaniki, nowatorskich rozwiązań, często stanowiących efekty pracy inżynierów firm partnerskich. Wykonanie zadań było tym trudniejsze, że finaliści programu rozwiązywali na oczach targowej publiczności. – Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo wysoką wiedzą teoretyczną jak i umiejętnościami praktycznymi. Potwierdzają to opinie naszych partnerów – dodaje Marek Sosnowski.

Ścisła czołówka

Ostatecznie w kategorii osobowej najlepszy okazał się Mariusz Szewczyk z Moto Service Worwa w Nowym Targu. Drugie miejsce zajął Paweł Smoliński z SP Service, a trzecie – Łukasz Bogus z Auto-Bogus.

Nie było łatwo i do końca nie było pewne, kto wygra, bo naprawdę znalazła się tu elita mechaników. Test teoretyczny był trudny, więc tym bardziej cieszę się, że udało mi się zakwalifikować do ścisłego finału. Jeśli chodzi o zadania praktyczne, to raczej czekało na nas wszystko to, z czym mamy też do czynienia w codziennej pracy – komentuje Mariusz Szewczyk, Master Mechanik w kategorii osobowej.

Dzisiejsza wygrana to efekt ciężkiej pracy Mariusza przez wiele lat. Cieszę się, że zajął pierwsze miejsce w konkursie, w którym startowało 2 tys. mechaników – zaznacza Łukasz Worwa, współwłaściciel Moto Service Worwa.

W części ciężarowej zwycięstwo wywalczył Krzysztof Romańczyk z Truck Partner Sp. z o.o. To niepodważalny triumfator programu Master Mechanik, bowiem zwyciężył w nim już po raz trzeci.

Poziom programu jest coraz wyższy. Podczas finału najtrudniejszy był dla mnie test w części teoretycznej – trudne pytania m.in. z pneumatyki i EBS-ów. W części  praktycznej wyzwaniem okazało się zadanie przygotowane przez Knorr-Bremse – mówi Krzysztof Romańczyk, Master Mechanik w kategorii ciężarowej.

Cała firma i zarząd jest dumny z osiągnięć Krzysztofa. Jest to pracownik, który w zasadzie zaczynał u nas, jeśli chodzi o naprawy pojazdów ciężarowych. Pracuje już prawie 20 lat, a teraz, zasłużenie, jest szefem serwisu. Praktyka codzienna i regularne szkolenia procentują tym, że osiąga tak wysokie wyniki – podkreśla Aleksander Borek, dyrektor serwisu Truck Partner.

Na drugim miejscu uplasował się Marcin Filipczyk z serwisu Mechmar, a na trzecim Dawid Ziętek, reprezentujący Warsztat Samochodowy Andrzej Kapuśniak.

Atrakcyjne nagrody

Organizatorzy konkursu przygotowali atrakcyjne nagrody. Trafiły one zarówno do trzech najlepszych uczestników z każdej kategorii, jak i do warsztatów, które reprezentowali. Mechanicy otrzymali karty Sodexo o wartości odpowiednio 6 tys. zł, 3 tys. zł i 1,5 tys. zł. Serwisom, w których pracują finaliści kategorii osobowej, przyznano:

  • za zajęcie I miejsca – bon zakupowy do wykorzystania na zakupy towarów z oferty Inter Cars na kwotę 12 tys. zł oraz mobilny tester zawieszenia ufundowany przez producenta, firmę Febi Bilstein,
  • za zajęcie II miejsca – bon zakupowy na kwotę 6 tys. zł oraz tester akumulatorowy Bosch BAT 131 i profesjonalną ładowarkę akumulatorów firmy Bosch, ufundowane przez głównego sponsora firmę Bosch,
  • za zajęcie III miejsca – bon zakupowy na kwotę 3 tys. zł i przemysłowy odkurzacz ufundowany przez Bosch.

Z kolei warsztaty, w których pracuje trzech najlepszych mechaników z części ciężarowej, otrzymały:

  • za zajęcie I miejsca – bon zakupowy do wykorzystania na zakupy towarów z oferty Inter Cars na kwotę 12 tys. zł oraz zaproszenie dla dwóch osób do udziału w kompletnym programie szkoleń Knorr-Bremse, ufundowane przez firmę Knorr-Bremse,
  • za zajęcie II miejsca – bon zakupowy na kwotę 6 tys. zł oraz innowacyjne urządzenie firmy Febi do demontażu kół, ufundowane przez producenta – firmę Febi Bilstein,
  • za zajęcie III miejsca – bon zakupowy na kwotę 3 tys. zł, a także jednoosobowe zaproszenie na szkolenie „Elektroniczne układy hamulcowe przyczep/naczep (TEBS)” i „Elektroniczne układy zawieszenia przyczep/naczep (Knorr-Bremse iLvl)” ufundowane przez Knorr- Bremse oraz myjkę wysokociśnieniową firmy Bosch, ufundowaną przez firmę Bosch.

Korzyści dla mechaników i dla warsztatów

Nagrody to nie jedyne korzyści, jakie odnoszą uczestnicy konkursu i warsztaty, w których na co dzień pracują. Przygotowanie się do startu pozwoliło pogłębić wiedzę fachową mechaników.

Technika idzie do przodu, więc musimy być cały czas na bieżąco. Oprócz udziału w programie Master Mechanik, regularnie uczestniczę w szkoleniach Inter Cars i producentów. To bardzo pomaga – uważa Krzysztof Romańczyk.

W tym roku w programie wzięło udział trzech naszych pracowników. Młodsi stażem koledzy dzielnie walczyli, ale nie zakwalifikowali się do finału. Myślę jednak, że skorzystamy na tym i tak, ponieważ na podstawie ich wyników uda się dopasować dla nich odpowiednie szkolenia. Jako warsztat doceniamy tę funkcję Master Mechanika, jaką jest audyt wiedzy pracowników – twierdzi Aleksander Borek, dyrektor serwisu Truck Partner.

Udział pracowników w takich programach jak Master Mechanik jest bardzo ważny. Podnosi prestiż warsztatu i pomaga się dalej rozwijać. Zawód mechanika wymaga bowiem ciągłego doskonalenia – podkreśla Łukasz Worwa, współwłaściciel Moto Service Worwa.

Mimo że finał programu Master Mechanik przeszedł do historii, platforma www.mastermechanik.pl pozostaje nadal aktywna i stanowi narzędzie oceny kompetencji mechaników, diagnozy potrzeb szkoleniowych warsztatów i pozyskiwania wiedzy online.

– Przy okazji 16. Targów Inter Cars i licznych spotkań międzynarodowych podjęliśmy decyzję o udostępnieniu platformy – testów i wiedzy merytorycznej – wszystkim mechanikom w Europie. Jej zawartość zostanie przetłumaczona, a materiały uzyskane od partnerów programu uzupełnione o wersje angielskojęzyczne. Dzięki temu program Master Mechanik stanie się projektem międzynarodowym – mówi Radosław Sujka, menedżer ds. Szkoleń Inter Cars.

Zostaw Komentarz