Trwa konkurs Young Car Mechanic

26 mar 2019

Rozwój kompetencji młodych specjalistów oraz popularyzacja zawodu mechanika samochodowego, to jedne z głównych celów, jakie przyświecają konkursowi Young Car Mechanic organizowanemu przez Inter Cars.

Tegoroczna edycja konkursu Young Car Mechanic ponownie podzielona została na cztery etapy. Pierwsze trzy zaplanowane zostały w taki sposób, aby umożliwić wyłonienie talentów z poszczególnych krajów, w których przeprowadzany jest konkurs. Z kolei ostatni, czwarty etap, to finał międzynarodowy, który tradycyjnie już odbędzie się w Centrum Szkoleniowym Inter Cars w Cząstkowie Mazowieckim.

Konkurs co roku wspierają znane i prestiżowe marki, którym zależy na kształtowaniu właściwych wzorców wśród młodzieży. W tym roku partnerami strategicznymi, zarówno etapu krajowego, jak i międzynarodowego finału są firmy Bosch, Elring oraz ZF Aftermarket.

Eliminacje krajowe

Pierwszy etap rywalizacji zakończył się 24 lutego. Był to pisemny test, przeprowadzany na poziomie każdej zgłoszonej do konkursu szkoły. W trakcie tego etapu została wyłoniona grupa uczniów, którzy w drugim etapie będą walczyć o możliwość udziału w finale krajowym. Do finału tego zostanie zakwalifikowanych 10 najlepszych uczniów z Polski

W pierwszym etapie tegorocznej edycji konkursu Young Car Mechanic wzięło udział blisko 1200 uczniów ze szkół technicznych z całej Polski. Co ważne, do przedsięwzięcia dołączyły kolejne szkoły uczestniczące w programie Młode Kadry. Były to szkoły z Warszawy, Bielska-Białej, Brzegu, Przemyśla i Wrocławia. Tym samym liczba placówek zaangażowanych w konkurs sięgnęła 23. Pokazuje to wyraźnie, że działania Inter Cars przynoszą pozytywne efekty, a sam konkurs staje się coraz popularniejszy.

Obecnie trwa drugi etap konkursu, którego zakończenie przewidziane jest na 31 marca. I tym razem dla uczestników zaplanowany został pisemny test o wysokim stopniu trudności. Zaraz po jego zakończeniu poznamy 10 finalistów, którzy zmierzą się z zadaniami praktycznymi podczas finału krajowego. Odbędzie się on 12 kwietnia w Białymstoku w Zespole Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2.

Międzynarodowy charakter

Young Car Mechanic to inicjatywa międzynarodowa. Tegoroczna edycja jest trzecią odsłoną konkursu, do której zaproszeni zostali uczniowie z innych europejskich krajów, gdzie Inter Cars prowadzi swoją działalność. W 2017 roku byli to uczniowie z Łotwy i Litwy, w kolejnym dołączyli do nich koledzy z Bułgarii i Estonii.

W roku 2019 lista krajów jest jeszcze dłuższa – w międzynarodowym finale spotkają się reprezentanci szkół z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Węgier, Chorwacji i Bułgarii. Z tego też względu tegoroczny finał międzynarodowy podzielony został na dwa dni, przeprowadzony zostanie 25 i 26 maja. Jego uczestnicy będą musieli zmierzyć się ze złożonymi zadaniami technicznymi, w trakcie których zostanie oceniona ich praktyczna wiedza oraz umiejętności diagnostyki i naprawy samochodów w warunkach najpełniej oddających realia pracy mechanika.

Rywalizacja zapowiada się tym bardziej emocjonująco, że łączna pula nagród dla 3 pierwszych miejsc w Międzynarodowym Finale Young Car Mechanic 2019 wynosi aż 100 000 zł. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy Finału Międzynarodowego zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki firmy Elring w Stuttgarcie i muzeów poświęconych  motoryzacji.

Zostaw Komentarz