Turbosprężarki BorgWarner w hybrydach

18 gru 2016

Firma BorgWarner umocniła swą pozycję czołowego dostawcy turbosprężarek w szybko rosnącym segmencie samochodów hybrydowych.

bw-00307Koncern BorgWarner to jeden z czołowych producentów rozmaitych komponentów, które dostarcza przede wszystkim bezpośrednio do fabryk samochodów. Znany jest zwłaszcza jako wytwórca skrzyń biegów i innych elementów układów napędowych, lecz w swej ofercie ma również wiele innych wyrobów, m.in. turbosprężarki. I właśnie turbosprężarek dotyczy informacja przekazana ostatnio przez amerykański koncern. Otóż stał się on dostawcą tych urządzeń do dziesiątego co do wielkości chińskiego producenta samochodów, a mianowicie firmy BYD Auto, która wykorzysta je przede wszystkim w swych autach o napędzie hybrydowym. Będą one montowane do 1,5-litrowego silnika benzynowego o wtrysku bezpośrednim modeli Qin, Song i Yuan oraz do większej, bo 2-litrowej, jednostki znajdującej się pod maską modeli Tang i Song.

Specjalnie opracowane dla chińskiego partnera turbosprężarki z zaworem regulującym ilość spalin trafiających na wirnik (wastegate) pozwalają silnikom hybrydowych modeli BYD Auto uzyskać odpowiednia charakterystykę momentu obrotowego w całym zakresie ich pracy. Przyczyniają się w ten sposób do zmniejszenia zużycia paliwa oraz pozwalają sprostać wymogom dotyczącym emisji spalin.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostaliśmy wybrani przez BYD Auto, jednej z najszybciej rozwijających się producentów samochodów w Chinach, na dostawcę systemu doładowania do zaawansowanych modeli hybrydowych –  powiedział Frédéric Lissalde, prezes i dyrektor generalny BorgWarner Turbo Systems. – Kontynuowana w ten sposób współpraca umacnia naszą czołową pozycję na rynku, jednocześnie pozwala firmie BYD Auto rozwijać swoje konstrukcje.

BorgWarner ma w swej ofercie szeroką gamę systemów turbodoładowania, co pozwala firmie sprostać praktycznie każdemu zamówieniu. W wielu z tych systemów wykorzystywane są turbosprężarki KP39 i K03, w których ułożyskowanie wirnika chłodzone jest wodą, dzięki czemu jest ono odporniejsze na  wysokie temperatury spalin silników benzynowych. K39 cechuje się do tego dużą wydajnością (zarówno przy niskich jak i wysokich obrotach) oraz szybką reakcją (co ma zasadnicze znaczenie dla płynności pracy silnika). Z kolei w sprawdzonej K03 zoptymalizowaną zawór sterujący upustem spalin, tym samym precyzyjniej regulowany jest ich strumień napędzający wirnik turbosprężarki. Sprzyja to mniejszemu zużyciu paliwa przez silnik i mniejszej zawartości szkodliwych składników w spalinach.

Wspomnieć jeszcze należy, że BorgWarner nie tylko dostarcza swe produkty zarówno na pierwszy montaż jak i rynek wtórny, ale także zapewnia wszystkim swym odbiorcom wsparcie techniczne.

Zostaw Komentarz