Uroczystość w przyszłym centrum logistycznym

03 cze 2015

Sprawnie postępują prace przy budowanej pod Zakroczymiem wielkiej hali, która w niedalekiej przyszłości stanie się głównym obiektem Europejskiego Centrum Logistycznego spółki ILS. Uznano zatem, że pora na podpisane aktu erekcyjnego tej inwestycji.

Gospodarzem uroczystości, podczas których podpisany został akt erekcyjny Europejskiego Centrum Logistycznego ILS był Wojciech Aleksandrowicz, prezes należącej do Inter Cars spółki ILS. Zaraz po przywitaniu gości oddał on głos Krzysztofowi Oleksowiczowi, zaś założyciel spółki Inter Cars i zarazem członek jej zarządu zaczął od przypomnienia, że w tym roku spółka obchodzi swoje 25-lecie, jest zatem dzieckiem wolności gospodarczej w naszym kraju. Stwierdził również, że dzisiaj należy ona do największych firm w swej branży w Europie, a być może zacznie działać jeszcze dalej. By tak się mogło stać niezbędne jest jednak nowe centrum logistyczne.
Następnie powiedział: – Inter Cars po raz pierwszy skorzystał z pomocy publicznej, dzięki czemu ta inwestycja jest tak duża i nowoczesna. Po czym podkreślił, iż współpraca przy niej między spółką a instytucjami samorządowymi i państwowymi była wzorcowa i podziękował za to wszystkim osobom w nią zaangażowanym.

ILSZ kolei Wojciech Aleksandrowicz przedstawił szczegóły dotyczące przyszłego centrum. Otóż ma to być obiekt, wykorzystujący rozwiązania organizacyjne i techniczne, które pozwolą zdecydowanie przyspieszyć przepływ towarów. I tak zajmować się ono będzie nie tylko przyjmowaniem, magazynowaniem i wysyłką towarów, ale też ich konfekcjonowaniem oraz obsługą przeładunków cross-docking. Do tego pojawią się w nim nowoczesne systemy regałów i taśmociągów.
W skład centrum wejdą trzy hale o łącznej powierzchni magazynowej 40 000 m2, największa z nich, licząca sobie 30 000 m2, właśnie jest budowana. Obok nich powstanie trzykondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni użytkowej 3600 m2, budynki gospodarcze, dyspozytornia oraz parking na prawie 600 miejsc.
W największej z hal znajdzie się 4-poziomowa zabudowa regałowa o łącznej powierzchni ponad 56 000 m2, na której rozmieszczonych będzie 17 000 miejsc paletowych i 18 000 półkowych. Powstanie tu także system taśmociągów mający ok. 11 km długości, obsługujący również dwa nowoczesne sortery. W dwóch mniejszych magazynach, mających po 5000 m2, składowane będą materiały łatwopalne, blachy oraz opony i felgi.

Obecny na uroczystości wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński również zwrócił uwagę na dobrą współpracę między Inter Cars oraz lokalnym samorządem i instytucjami państwowymi. Zauważył jednocześnie: – Mimo że nie mieliśmy dotąd w zwyczaju wprowadzać do specjalnych stref ekonomicznych inwestycji z pogranicza spedycji, logistyki i handlu, to to Centrum w takiej strefie się znalazło. Ponieważ po pierwsze wspiera polską ekspansję gospodarczą w branży, która jest bardzo rozwojowa. Po drugie jest to wsparcie dla firmy kapitału polskiego, którILS_podpisanie_a ma odwagę myśleć o nowych rynkach.
Następnie Janusz Piechociński wręczył odznakę za Zasługi dla Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej spółce Inter Cars SA oraz odrębnie Krzysztofowi Oleksowiczowi. Odznaką tą, przyznawaną przez Ministra Gospodarki, wyróżniane są firmy i menadżerowie, którzy wnoszą istotny wkład w ustanawianie wysokich standardów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a ich działalność pozytywnie wpływa na konkurencyjność naszej gospodarki.

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego zakroczymskiego centrum była jednocześnie inauguracją Podstrefy Zakroczym należącej do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponieważ w przy jej utworzeniu działo wiele osób, dlatego pod aktem znalazły się liczne podpisy. Sygnatariuszami, poza Krzysztofem Oleksowiczem, Wojciech Aleksandrowiczem i Januszem Piechocińskim, byli również Marek Karólewski prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Magdalena Biernacka, starosta Nowodworski oraz Artur Ciecierski, burmistrz Zakroczymia.

Zostaw Komentarz