Valeo AquaBlade® – dysze w piórze

02 lip 2018

Wycieraczki Valeo AquaBlade®, które pojawiły się kilka lat temu na wyposażeniu samochodów segmentu premium, od jesieni tego roku będą dostępne także na rynku części zamiennych.

W klasycznych rozwiązaniach oczyszczania przedniej szyby płyn podawany jest przez 2-3 dysze umieszczone na pokrywie silnika lub podszybiu. Jest to rozwiązanie sprawdzone, ale coraz częściej niewystarczające wobec wymagań, jakie stawiają projektanci nowych modeli aut. Rzecz w tym, że samochody mają coraz większe szyby czołowe. Przy prędkości 160 km/h tradycyjne spryskiwacze są w stanie skutecznie pokryć jedynie do 30% powierzchni szyby. Użycie zwykłego spryskiwacza przy 90 km/h powoduje, że kierowca pokona 50-75 metrów nie mając zapewnionej odpowiedniej widoczności. Należy też pamiętać, że kamery i czujniki systemów wspomagania kierowcy umieszczone są zazwyczaj na szczycie szyby czołowej. Strumień płynu z tradycyjnego spryskiwacza często tam nie sięga, zwłaszcza przy większych prędkościach.

Próbą zaradzenia tym problemom była konstrukcja z dyszami spryskiwaczy zintegrowanymi z ramionami wycieraczek. Rozwiązanie to można spotkać w takich modelach jak Mercedes Sprinter czy Peugeot 3008. W opatentowanej konstrukcji AquaBlade®, dysze wbudowane zostały w pióro wycieraczki. Zgodnie z wynikami ponad 5500 indywidualnych testów przeprowadzonych przez niemiecki Instytut Fraunhofera, samochód wyposażony w wycieraczki Valeo AquaBlade® umożliwia szybszą o 0,315 s reakcję kierowcy niż w przypadku tradycyjnego rozwiązania. W praktyce oznacza to skrócenie drogi zatrzymania przy prędkości 50 km/h o 4 metry. Z kolei przy 130 km/h odcinek hamowania jest krótszy aż o 11 m. Spośród 200 użytkowników, których opinie zbadał instytut, 82% stwierdziło, że Valeo AquaBlade® to najbezpieczniejsze rozwiązanie, a 70% uznało, że dzięki niemu można realnie ograniczyć liczbę wypadków w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jednocześnie opisywany tu układ pozwala producentom na ograniczenie pojemności zbiornika. Dzięki precyzyjnemu natryskowi płynu na szybę jego zużycie można zredukować o połowę. Dodajmy jeszcze, że najbardziej zaawansowana wersja wycieraczek Valeo AquaBlade® z systemem podgrzewania płynu zapewnia zimą szybsze oczyszczenie szyby z lodu i śniegu.

Technologia Valeo została wyróżniona przez Automotive News nagrodą PACE Awards. Od tamtej pory stosowana jest w 10 modelach segmentu premium, takich jak Tesla X, Mercedesy klas S, SL i GLE, Volvo XC60 drugiej generacji czy Alpine A110 (sportowa marka reaktywowana przez Renault).

Na rynku wtórnym pióra wycieraczek Valeo AquaBlade® wejdą w skład gamy Valeo Silencio.

Zostaw Komentarz