VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników – nowy rekord eliminacji

19 mar 2019

Ponad 2500 młodych i zawodowych mechaników rywalizowało o miejsce w finałach VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników przeprowadzanych pod patronatem producenta olejów silnikowych Mobil 1.

Eliminacje do VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jako pierwsi rozpoczęli kandydaci do finałowej rywalizacji w kategorii Młody Mechanik. W tym roku ubiegała się o to rekordowa liczba 893 dwuosobowych zespołów uczniowskich z całej Polski. Tylko jedna ekipa, a mianowicie z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, zdobyła komplet 30 punktów. W przypadku zespołów o jednakowej minimalnej liczbie punktów o awansie decydował czas przesłania odpowiedzi. Zespołowi z miejsca 31. do sukcesu zabrakło zaledwie 9 sekund.

Link do testu dla Młodych Mechaników jest nadal aktywny na stronie www.mobil.pl. Każdy, bez konieczności logowania, może tam szybko sprawdzić, czy awansowałby do finału. Autorami tegorocznych pytań byli specjaliści ExxonMobil, Kramp, ZF Aftermarket, febi, FILTRON, John Deere, KZŁ, Top Agrar, Profi i Uni-Trol. Własne pytania przygotował również znany z TVN Turbo Grzegorz Duda, ambasador Mistrzostw.

– W ciągu ostatnich sześciu lat liczba uczestników Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników wzrosła kilkunastokrotnie. W organizacji konkursu bardzo pomaga łatwy dostęp do internetu oraz rosnąca popularność urządzeń mobilnych. Wiele osób pytało o rozwiązywanie zadań na smartfonach i oczywiście była taka możliwość – mówi Adrian Dekowski, prezes Fundacji Cooperatio, organizatora Mistrzostw. – W tym roku w kategoriach Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik i Młody Mechanik Maszyn Rolniczych łącznie rywalizowało 2561 osób – to nasz absolutny rekord i motywacja, by dalej rozwijać konkurs.

Nowa kategoria Mistrzostw, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, spotkała się z zainteresowaniem 278 zespołów uczniowskich ze szkół o profilu rolniczym i mechanicznym. W tej kategorii awans do finału gwarantowała poprawna odpowiedź na 28 z 30 pytań. Dotyczyły one między innymi najważniejszych parametrów przy doborze odpowiedniego przełożenia wału przekaźnika mocy, pracy pras wielkogabarytowych czy łożysk o szerokim zastosowaniu w rolnictwie.

Ostatnią grupą rywalizującą o awans do finału byli mechanicy zawodowi. W konkursie brało udział 219 mechaników, a minimalna liczba punktów dających awans wyniosła 24 na 30. Wśród tegorocznych finalistów jest 5 mechaników, którzy w minionym roku ukończyli start w Mistrzostwach na pozycjach w pierwszej dziesiątce.

Laureatów VIII edycji Mistrzostw poznamy 28, 29 i 30 marca na Poznań Motor Show 2019. Do konkurencji praktycznych stanie 30 Mechaników Zawodowych, 30 dwuosobowych zespołów Młodych Mechaników oraz po raz pierwszy 20 zespołów Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych. O zwycięzcach Mistrzostw dowie się cała Polska. Wszystko za sprawą kampanii promocyjnej dla zwycięskich szkół i najlepszego mechanika w aplikacji Yanosik, partnera Mistrzostw.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.

Zostaw Komentarz