VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników rozstrzygnięte

02 kwi 2019

Laureatem VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy został Jacek Bagiński z Kołobrzegu. Z kolei wśród młodych mechaników najlepszymi w finałach konkursu, które odbyły się na Poznań Motor Show 2019, okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Same mistrzostwa, organizowane pod patronatem producenta oleju Mobil 1, otrzymały natomiast nagrodę w plebiscycie dziennikarzy motoryzacyjnych Motor Show Awards 2019.

Do trzydniowych finałów VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, organizowanych przez Fundację Cooperatio i Międzynarodowe Targi Poznańskie awansowały 130 osoby (spośród rekordowej liczby 2500 uczestników eliminacji), które rywalizowały w kategoriach Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik i, po raz pierwszy, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Zadania, przed jakimi stanęli finaliści wymagały praktyki, ale również wiedzy teoretycznej i szybkości. Dotyczyły m.in. doboru olejów do pojazdów (Mobil), regulacji siły hamowania w samochodzie wyczynowym (Garaż Dudy), budowy skrzyni automatycznej (ZF), pomiaru elektrycznego przełącznika zespolonego i wymiany tulei (febi), obsługi stacji ładowania pojazdów elektrycznych (KZŁ), wyważania koła (UNI-TROL), doboru filtrów (FILTRON), programowania i klonowania czujnika ciśnienia (tyresure) i przykręcania koła (Neo Tools). Zadania przygotowali również partnerzy nowej kategorii Mistrzostw – Młodego Mechanika Maszyn Rolniczych. I tak konkurencja firmy KRAMP dotyczyła prawidłowego podłączenia akumulatora, zmiany obrotów pompy, zakuwania węży hydraulicznych, wymiany łożyska, montażu pierścieni tłokowych i tłoka w tuleję, wymianay modułu w lampie LED, zaś firm John Deere, Top Agrar i Profi – odszukania elementów ciągnika, ustawienia parametrów roboczych ciągnika, montażu siatki w prasie zwijającej, doboru rozpylacza i ustawienie GPS.

Obecność Mistrzostw Mechaników na największych w Polsce targach motoryzacyjnych służy promocji zawodu, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności w warsztacie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa została zauważona i doceniona. Nagroda Motor Show Awards 2019 to dla nas duże wyróżnienie – stwierdził Adrian Dekowski, organizator Mistrzostw i prezes Fundacji Cooperatio.

Rywalizacja o pierwsze miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy pomiędzy Jackiem Bagińskim i Sebastianem Śliwką zakończyła się różnicą zaledwie pół punktu. Sukces w VIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników jest dla Jacka Bagińskiego już czwartym zwycięstwem w ogólnopolskich konkursach dla mechaników zawodowych. – Najtrudniejszą była konkurencja ZF ze skrzynią automatyczną. Większość z nas naprawia samochody osobowe, a skrzynia wybrana do zadania finałowego pochodziła z ciężarówki. Dla niektórych problemem był również właściwy dobór oleju na stoisku Mobil, ponieważ poza lepkością należało większą uwagę poświęcić aprobatom – mówił po odebraniu nagrody najlepszy Mechanik Zawodowy. – Mając kilka wygranych w kieszeni człowiek nie musi martwić się o brak klientów. Jedynym problemem jest ograniczony czas – dodał.

Wyjątkowym sukcesem zakończyły się Mistrzostwa dla Macieja Kwaska i Fryderyka Libora z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu. W ostatnich latach ich miasto zasłynęło dzięki popularnemu serialowi telewizyjnemu. Teraz ma szansę na dodatkową promocję jako miejsce, w którym uczą się najlepsi mechanicy. O skali sukcesu świadczą liczby – o awans do finału rywalizowały rekordowe 893 dwuosobowe zespoły uczniowskie, a tylko 30 spośród można było oglądaćw Poznaniu. – Od pierwszej do ostatniej konkurencji finałowej dawaliśmy z siebie wszystko. Niektóre zadania robiliśmy po raz pierwszy i były chwile zwątpienia, jak na przykład podczas konkurencji ze skrzynią biegów. Technikum kończymy już za miesiąc i w zależności od wyników matury nasze plany będą związane z warsztatem lub studiami technicznymi – powiedział Maciej Kwasek, który rok wcześniej rywalizację w kategorii Młody Mechanik ukończył na 12. miejscu. – Udało się, jestem zszokowany i zadowolony. Na dalszą drogę po maturze takie zwycięstwo jest jak znalazł – mówił Marcin Sadkowski, nauczyciel z Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.

– Decyzja o wprowadzeniu do Mistrzostw kategorii dla młodych mechaników po raz kolejny procentuje. W konkursie na najwyższych miejscach podium stają prawdziwi pasjonaci, dla których praca w warsztacie zawsze będzie przede wszystkim przyjemnością. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to jeden z projektów, w którym jako ExxonMobil wspieramy młodych i utalentowanych uczniów z różnych krajów. Mocno trzymamy kciuki za dalsze losy zawodowe tegorocznych finalistów po zakończeniu edukacji – stwierdziła Ewa Jeżewska z ExxonMobil, partnera Mistrzostw i inicjatora kategorii Młody Mechanik.

Czas wykonania konkurencji finałowych miał największe znaczenie w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Zespół z miejsca pierwszego – Michał Kałwa i Hubert Łukawiecki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach zdobył 135 punktów. Tuż za nim z wynikiem 134 punktów znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw byli ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.

Wyniki VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Mechanik Zawodowy

  1. Jacek Bagiński, Kołobrzeg
  2. Sebastian Śliwka, Świnoujście
  3. Dariusz Kobiela, Leźno

 

 

 

Młody Mechanik

  1. Maciej Kwasek, Fryderyk Libor – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Sandomierz
  2. Sebastian Guz, Marek Chudek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski
  3. Andrzej Żak, Damian Sołtys – Zespół Szkół Samochodowych Rzeszów

 

 

Młody Mechanik Maszyn Rolniczych

  1. Michał Kałwa, Hubert Łukawiecki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
  2. Paweł Matan, Mateusz Bielawiec – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki
  3. Michał Uchaniuk, Patryk Paszkowski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski

 

 

 

Zostaw Komentarz