W komplecie ze śrubami

11 mar 2015

Swoje najbardziej popularne koła pasowe z tłumikiem drgań skrętnych firma Gates będzie teraz dostarczała także w kompletach za wszystkimi śrubami.

Firma Gates, jeden z czołowych producentów pasków napędu rozrządu i osprzętu silnika oraz elementów z nimi współpracujących, ma w swej ofercie 106 referencji kół pasowych z tłumikiem drgań skrętnych (TVD) o jakości OE. Gama ich jest więc tak duża, że można z niej znaleźć koła do znakomitej większości samochodów. Ostatnio oferta ta została zmodyfikowana i teraz 20 najbardziej popularnych pozycji jest dostępnych wraz ze wszystkimi niezbędnymi śrubami montażowymi.

W tym miejscu zauważyć należy, że po koła pasowe z tłumikiem drgań sięgają praktycznie wszyscy producenci samochodów. Jest to bowiem prosty, lecz jednocześnie skuteczny sposób, by poprawić warunki pracy paska ( i tym samym zwiększyć jego trwałość), a także zmniejszyć wibracje pochodzące od silnika i zwiększyć komfort jazdy.

Koła pasowe z tłumikiem drgań skrętnych mocuje się zwykle jedną śrubą wału korbowego lub kilkoma (od trzech do sześciu) śrubami montażowymi, a czasem oba te systemy występują jednocześnie. Jak przy tym uczy praktyka, nierzadko przy wymianie koła z tłumikiem okazuje się, że niezbędne są nowe śruby montażowe, bo stare uległy uszkodzeniu. Jednak nawet, gdy wyglądają jeszcze dobrze, też zalecana jest ich wymiana. Jeśli zaś chodzi o śruby wału, to z definicji nie powinno się ich powtórnie używać.

A zatem dostarczając w jednym opakowaniu koła wraz z niezbędnymi, a przy tym na pewno właściwie dopasowanymi śrubami, firma Gates wychodzi naprzeciw rynkowemu zapotrzebowaniu. Mechanik, zamawiający taki komplet, nie traci czasu na oddzielne szukanie śrub, unika ewentualnych związanych z tym pomyłek, zyskuje pewność że ma komplet potrzebnych do naprawy części.

Na koniec zauważmy jeszcze, że trudne warunki w jakich pracuje koło pasowe z tłumikiem sprawiają, iż z biegiem czasu jego stan nieubłaganie się pogarsza. Dlatego specjaliści z Gates zalecają kontrolę kół TVD przy każdej wymianie paska wieloklinowego. Stare i zużyte koło nie tłumi już odpowiednio drgań wału napędowego, a zbyt wysoki poziom wibracji może doprowadzić do uszkodzenia różnych komponentów silnika i napędu paskowego. Pamiętać też należy, że problemy z silnikiem są często mylnie diagnozowane, jako związane z paskiem, podczas gdy w rzeczywistości faktyczny problem może leżeć po stronie tłumika drgań skrętnych.

Zostaw Komentarz