Walka na części

27 sie 2018

Autoryzowane Stacje Obsługi (ASO) coraz intensywniej zabiegają o klientów z samochodami pogwarancyjnymi. By ich ściągnąć, sięgają m.in. po rozwiązanie, które pozwala znacznie obniżyć cenę części nie ustępujących jakością elementom montowanym fabrycznie.

Coraz więcej producentów samochodów poprzez swoje serwisy oferuje części fabrycznie regenerowane. Pozwala to ASO zaoferować posiadaczom starszych samochodów niższe ceny napraw. Autoryzowane serwisy nie kryją się przy tym, że tańsze podzespoły zostały poddane fabrycznej regeneracji. Wręcz przeciwnie. To, że daną część odnowiono fabrycznie, jest przedstawiane jako jej zaleta. W materiałach reklamowych prezentowane są korzyści z wyboru zregenerowanych podzespołów oraz podkreślane walory tych elementów związane z ochroną środowiska.

Obok części regenerowanych ASO coraz częściej oferują także części z tak zwanych linii ekonomicznych. Oferta autoryzowanych serwisów staje się zatem coraz bardziej kompleksowa i z pewnością znajdą się kierowcy, którzy na skutek umiejętnej reklamy zrezygnują z usług warsztatów niezależnych na rzecz ASO.

„Oryginały” wielu rodzajów

Części oryginalne, części oryginalne fabrycznie regenerowane, części oryginalne economy line… łatwo się pogubić w tym gąszczu. Ktoś kto zawodowo ma do czynienia z częściami motoryzacyjnymi wie jednak, że np. „część oryginalna” to zarówno część w opakowaniu z logiem producenta samochodu dostępna w ASO, jak i część w opakowaniu jej faktycznego producenta dostępna w niezależnej hurtowni motoryzacyjnej. Kwestia ta jest zresztą uregulowana przez odpowiednie przepisy prawa, które jasną mówią, że „częściami oryginalnymi” są zarówno części z logo producenta pojazdu, jak również te produkowane przez producentów części nie na zamówienie producentów samochodów, ale na tych samych liniach produkcyjnych.

Osoba z branży wie także, że „oryginalna część fabrycznie regenerowana” to produkt porównywalny z częścią fabrycznie zregenerowaną przez niezależnego producenta na bazie oryginalnego podzespołu.

Dla przeciętnego użytkownika samochodu to wszystko nie jest jednak takie oczywiste. Dlatego jest on podatny na sprytnie sformułowane przekazy reklamowe, które oczywiście zazwyczaj nie mówią wprost… ale dają do zrozumienia, że jedyna słuszna oryginalna część to ta z logiem samochodu, natomiast wszystko inne to „wątpliwej jakości zamienniki” lub wręcz „podróbki”.

Promować swoje atuty

Tym co charakteryzuje niezależny rynek części jest przede wszystkim jego różnorodność. Dostępne są na nim produkty z różnych segmentów, od części oryginalnych, poprzez fabrycznie regenerowane po części linii ekonomicznych. Tak szeroki wybór daje niezależnym warsztatom możliwość bycia elastycznym i dopasowania usługi pod względem ceny i jakości do bardzo zróżnicowanych oczekiwań klientów.

W walce o klienta podobnym tropem podążają od jakiegoś czasu autoryzowane serwisy. Mówiąc inaczej, starają się odbierać klientów niezależnym warsztatom używając ich broni.

Konkurencja to jednak pozytywne zjawisko, gdyż zmusza firmy do rozwoju. Rynek niezależny powinien więc się zmobilizować i jeszcze mocniej promować swoje atuty, w tym właśnie korzystanie z części fabrycznie regenerowanych.

Zostaw Komentarz