Winny przewód , nie sterownik

04 gru 2018

Gdy w pamięci sterownika silnika pojawia się komunikat o niesprawności lub awarii jakiegoś elementu, element ten bywa przez mechaników wymieniany bez większego zastanowienia. Jak wskazuje przypadek sterownika układu szybkiego rozruchu BERU ISS, nie jest to właściwy sposób postępowania.

Układ BERU ISS (Instant Start System) po raz pierwszy został zaprezentowany w 2001 roku. Jego druga generacja z nowym modułem sterującym i dodatkowym kołnierzem grzejnym zadebiutowała 5 lat później. Dzięki wprowadzonym zmianom, podczas zimnego rozruchu silniki emitują mniej szkodliwych substancji, zatem są bardziej przyjazne dla środowiska. Opracowanie przez BERU układu ISS poprawiło komfort użytkowania współczesnych aut z silnikami wysokoprężnymi, które uruchamiają się równie szybko i niezawodnie jak silniki benzynowe.

W układzie BERU ISS kluczową rolę odgrywa elektroniczny moduł sterowania świecami żarowymi, który indywidualnie dostosowuje czas żarzenia i napięcie dla poszczególnych świec. W ten sposób optymalizuje przebieg procesu spalania w zimnym silniku. Poprawa efektywności spalania pomaga zaś producentom pojazdów spełnić coraz surowsze normy emisji spalin EURO.

Czas nagrzewania świec układu BERU ISS do temperatury 1100 °C skrócił się do 2 sekund, a sprawny rozruch jest możliwy nawet w temperaturze -25°C. Elektroniczne sterowanie dotyczy wszystkich trybów pracy świecy żarowej – grzania wstępnego, rozruchowego i dogrzewania. Nie bez znaczenia jest również poprawa stabilności obrotów na biegu jałowym i możliwość sterowania rozruchem silników z wtryskiem bezpośrednim.

Generalnie układ szybkiego rozruchu BERU ISS cechuje się wysoką niezawodnością. W przypadku wystąpienia awarii problem można łatwo zidentyfikować dzięki integracji układu z pokładowym systemem diagnostycznym. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że zmiana parametrów grzejnych nie musi wynikać z uszkodzenia elektronicznego modułu sterowania. Pokazuje to przypadek dotyczący sterownika BERU GSE102/GSE101 montowanego przez BMW między innymi w modelu E46.

Reklamowana przez klienta część nie była uszkodzona mechanicznie. Uwagę zespołu technicznego rozpatrującego reklamację zwróciła natomiast warstwa nalotowa – ciemny i matowy osad pokrywał powierzchnię metalowego pinu wtyczki, która łączy się z przewodem dostępnym wyłącznie w ASO.

Tymczasem przewód ten, co odnotowano w kilku przypadkach, ulega niekiedy uszkodzeniom cieplnym w wyniku wzrostu oporu elektrycznego na zabrudzonym złączu wtykowym.

W każdym połączeniu elektrycznym podstawą jest dobry kontakt styków. Jeżeli powierzchnia styku jest mała lub styki są zabrudzone, opór elektryczny rośnie. Połączenie zaczyna wtedy działać jak grzałka, jego temperatura rośnie, w końcu dochodzi do topienia tworzywa sztucznego. Uszkodzenia termiczne wtyczki wywołują z kolei przerwy w połączeniu elektrycznym. Zdarza się to często w przypadku luźnych połączeń wtykowych, korozji lub uszkodzenia kabli.

Wraz ze wzrostem temperatury na powierzchni styku tworzy się warstwa nalotowa. Jak widać na zdjęciach sterownik świec żarowych nie ma uszkodzeń termicznych w okolicy wtyczki, ponieważ źródłem ciepła był kabel połączeniowy. Wysoki wzrost oporu, który się w nim pojawił, na tyle obciążył elektronikę modułu sterującego, że spowodowało to pojawienie się komunikatu o błędzie lub całkowitej awarii sterownika układu ISS.

Opisany przykład pokazuje, że problem z rozruchem nie zawsze wynika z uszkodzeń sterownika. Z perspektywy mechanika wymiana sterownika układu ISS była w tym przypadku standardowym działaniem, jednak aby skutecznie rozwiązać problem, należało wymienić przewód, który jest dostępny wyłącznie w sieci serwisowej BMW.

Zakup dodatkowej części w ASO oczywiście zwiększa koszt naprawy, lecz w podobnych przypadkach szukanie oszczędności nie przynosi dobrych rezultatów.

 

1 comments
  1. Skoro Beru wie, że problemem jest często wtyczka (przewód po stronie instalacji elektrycznej), czemu nie wprowadzi tego do swojej oferty lub uzupełni sterownik o takowy przewód….

Zostaw Komentarz