Wygląd ważniejszy od bezpieczeństwa

14 sie 2017

Raczej nie dbamy o ustawienie świateł i nie sprawdzamy stanu opon, ale za to bardzo często myjemy samochód – takie są pierwsze wnioski z wielkiego sondażu przeprowadzonego wśród właścicieli używanych samochodów. Dotychczas wypełniono ponad 1200 ankiet.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród właścicieli używanych samochodów, poziom wiedzy polskich kierowców i stan ich aut jest przeciętny. Aż 80% posiadaczy samochodów nie wie jaka jest dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika, a prawie 75% sprawdza ustawienie świateł tylko raz w roku. – Jak zaobserwowaliśmy na organizowanych przez nas w całej Polsce akcjach przeglądowych, ocena własnego samochodu mocno rozmija się z tym, co widać po zajrzeniu pod maskę – mówi Michał Tochowicz, dyrektor ds. rozwoju i strategii marki ProfiAuto, należącej do firmy Moto-Profil.Polscy kierowcy największą uwagę przykładają do sprzątania samochodu. Niemal 64% przebadanych właścicieli pojazdów przyznaje się do czyszczenia auta średnio raz na dwa tygodnie. Gorzej wypada kwestia sprawdzania ciśnienia w oponach – 60% ankietowanych bada ilość powietrza w kołach kilka razy w roku lub tylko przy okazji zmiany ogumienia. Z kolei ustawienie świateł kontrolowane jest zwykle tylko w trakcie przeglądu okresowego – 74% wskazań. Co więcej, 31% respondentów nigdy nie korzysta z manualnego korektora ustawienia reflektorów. Najgorzej wypada znajomość prawidłowej, minimalnej głębokości bieżnika opon. Zaledwie co piąty ankietowany wiedział, że jest to 1,6 mm.

Po przeanalizowaniu 1200 zebranych ankiet możemy stwierdzić, że dla polskich kierowców bardziej istotne jest to, co widać na zewnątrz, niż bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Na troskę o stan techniczny samochodu oraz jego estetykę wpływa także marka posiadanego auta – mówi Michał Tochowicz.

Po rozdzieleniu wyników na właścicieli poszczególnych marek samochodowych najlepiej w zestawieniu wypadli posiadacze aut marki BMW. 60% z nich sprząta swój samochód co najmniej raz w tygodniu, a prawie połowa zna prawidłową minimalną głębokość bieżnika. Po drugiej stronie uplasowali się posiadacze Chevroletów. 51% z nich kontroluje ciśnienie w kołach dwa razy w roku, a ponad połowa sprawdza ustawienie świateł przy okazji badania technicznego. Bardzo źle wypadli również właściciele Mazd – tylko 4% z nich znało prawidłową minimalną wysokość bieżnika w oponach.

Ankieta została przeprowadzona w trakcie ogólnopolskiej akcji darmowych przeglądów PitStop. Podczas gdy samochód jest sprawdzany, kierowcy wypełniają anonimowe kwestionariusze, w których odpowiadają na pytania związane z dbaniem o swój pojazd i jego serwisowaniem. Dotychczas zebrano wyniki z kilkudziesięciu spotkań, które miały miejsce w różnych częściach Polski. Do końca roku odbędzie się jeszcze trzydzieści odsłon akcji.

———————–

ProfiAuto PitStop to cykl regionalnych imprez motoryzacyjnych, których celem jest podnoszenie świadomości kierowców w zakresie regularnych badań technicznych pojazdów. Mobilne centra diagnostyczne pojawią się co roku w kilkudziesięciu wybranych miastach w Polsce, Czechach i na Słowacji. Badania odbywają się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez kierowców, takich, jak np. parkingi przy centrach handlowych. Eksperci ProfiAuto zwracają uwagę na kwestie ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, w tym m.in. na luzy w elementach zawieszenia i układu kierowniczego, jakość oleju, ciśnienie w ogumieniu czy prawidłowe ustawienie świateł.

Zostaw Komentarz