Wymiana napędu rozrządu w silniku BBZ

28 maj 2018

Grupa Schaeffler regularnie przygotowuje rozmaite filmy i publikacje mające wspomóc mechaników korzystających z jej wyrobów. Oto artykuł dotyczący wymiany napędu rozrządu w benzynowym silniku 1.4 16V  o symbolu BBZ spotykanym w samochodach marki VW, Skoda i Seat.

W wielu modelach samochodów produkowanych przez koncern VW spotkać można benzynowy silnik o pojemności 1,4 litra i 16 zaworach oznaczony symbolem BBZ. Niezależnie od jego wersji procedura wymiany w nim paska rozrządu jest zbliżona, różnice jakie mogą występować dotyczą demontażu i montażu dodatkowych elementów znajdujących się w komorze silnika.

Producent silnika zaleca, by po 90 tys. kilometrów, niezależnie od upływu czasu, dokonać pierwszej kontroli paska, a następne przeprowadzać co 30 tys. kilometrów, co wyraźnie wskazuje, że trzeba bardzo uważnie sprawdzać w jakim stanie jest układ rozrządu.

Jeśli chodzi o elementy osprzętu, producenci samochodów nie rekomendują żadnych konkretnych terminów, natomiast firma Schaeffler zaleca, aby wszystkie te elementy też kontrolować i stwierdziwszy zużycie, wymienić na nowe podczas wymiany całego napędu rozrządu.

Dodać tu należy, że mający dwa wałki rozrządu w głowicy silnik BBZ jest silnikiem kolizyjnym, zatem w przypadku awarii paska rozrządu ryzyko poważnego uszkodzenia jest niemal pewne. Wspomnieć też można, iż zastosowane zostały w tej jednostce  dwa paski rozrządu. Długi służy do synchronizacji wału korbowego z wałkiem rozrządu pracującym w układzie dolotowym, krótki odpowiada natomiast za przeniesienie napędu na wałek pracujący w układzie wydechowym.

Nowy pasek rozrządu należy zakładać, gdy temperatura silnika jest zbliżona do temperatury temperatura otoczenia. Silnikiem obracamy w kierunku, w jakim on normalnie pracuje, chyba że w instrukcji montażu producenta podano inaczej. Należy też zawsze przestrzegać zalecanych wartości momentów dokręcania. Ponadto, zgodnie z zaleceniami producenta, podczas wymiany paska rozrządu wymienić trzeba wszystkie elementy współpracujące z nim, czyli napinacz, rolki prowadzące, pompę wody i elementy mocujące tj. śruby, szpilki czy nakrętki.

Opisana tu wymiana paska dotyczy VW Polo o oznaczeniu modelu 9N, ale jak już zostało wspomniane, podobnie przebiegać będzie w innych autach napędzanych silnikiem BBZ. Niezależnie od samochodu, mając na uwadze względy bezpieczeństwa, należy zacząć ją od odłączenia przewodu od bieguna ujemnego akumulatora, gdy auto zostanie ustawione na podnośniku.

Teraz można już przystąpić do demontażu prawego przedniego koła oraz osłony silnika. Kolejne czynności to demontaż łapy silnika, paska wieloklinowego napędzającego osprzęt oraz górnej osłony rozrządu. Następnie wał korbowy ustawiamy w  położeniu GMP pierwszego cylindra tak, aby znak na kole pasowym wału korbowego pokrył się ze znakiem na osłonie rozrządu (rysunek), po czym blokujemy koła wałków rozrządu przy użyciu narzędzia specjalnego (zdjęcie).

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokonujemy teraz demontażu wszystkich części napędu rozrządu, oraz pompy wody, którą przy wymianie paska także trzeba zastąpić nową.

Gdy nowa pompa znajdzie się na swym miejscu, można przystąpić do montażu. Pierwszą czynnością będzie założenie krótkiego paska rozrządu wraz z napinaczem. Przy zakładaniu napinacza należy zwrócić szczególną uwagę, by ustawić go tak, żeby zagięta część podstawy oparła się o znajdujący się w głowicy otwór zamknięty zaślepką (brokiem).

Napinanie paska zaczynamy od wstępnego ustawienia mimośrodu napinacza na godzinę szóstą. Wykonujemy to przy użyciu klucza imbusowego, kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W drugiej fazie mimośród należy przekręcić przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, tak, żeby wskazówka napięcia pokryła się ze wskaźnikiem na podstawie napinacza.

2 – śruba  napinacza, 7 – mimośród napinacza
2- wskazówka , 3- wskaźnik napięcia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po właściwym ustawieniu napinacza jego śrubę dokręcamy momentem 20 Nm.

Sposób napinania paska, jak również moment dokręcenia śruby napinacza, są bardzo ważne. Niezastosowanie się do procedury może spowodować napięcie napinacza w niewłaściwym kierunku, zachodzi też duże ryzyko uszkodzenie gwintu w głowicy. To zaś, może być przyczyną pęknięcia śruby lub poluzowania napinacza (na zdjęciu przykład śladów wytarcia podstawy napinacza z powodu niewłaściwego momentu dokręcenia śruby).

Konsekwencją tego jest zwykle wyrwanie zębów paska rozrządu (jak pokazano na zdjęciu).

Po właściwym zamontowaniu paska krótkiego można przejść do montażu drugiego paska. Również i w tym przypadku trzeba się ściśle stosować do zalecanej procedury jego napinania. Najpierw wstępnie montujemy napinacz tak, aby w wycięciu w jego podstawie znalazła się śruba obudowy pompy oleju.

Następnie przy użyciu klucza imbusowego przekręcamy napinaczem, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, do momentu aż gniazdo klucza nie znajdzie się na pozycji godziny 10. Dopiero teraz można przystąpić do montażu paska, przeprowadzając operację tę w  następującej kolejności: pompa wody, napinacz, koło wału korbowego, rolka prowadząca i koło wałka rozrządu. Gdy pasek znajdzie się na swym miejscu, pokręcając napinaczem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ustawiamy jego wskazówkę napięcia, tak żeby pokryła się ona ze wskaźnikiem w podstawie napinacza, po czym dokręcamy śrubę napinacza momentem 20 Nm.

Tak jak w przypadku paska krótkiego, tylko zachowanie procedury montażu i właściwego momentu dokręcenia pozwoli uniknąć możliwego uszkodzenia napinacza (pokazane na zdjęciu wyłamanie fragmentu podstawy napinacza było skutkiem niezastosowania właściwego momentu dokręcenia śruby).

Końcowym etapem montażu jest wykonanie dwóch obrotów wałem korbowym silnika zgodnie z kierunkiem jego pracy i ponowne skontrolowanie poprawności montażu zestawu rozrządu przy użyciu blokady. Trzeba sprawdzić, czy narzędzie specjalne swobodnie przechodzi przez otwory w kołach zębatych wałków rozrządu oraz czy znak na kole wału korbowego pokrywa się ze znakiem na obudowie.

Części, które zostały zdemontowane, by można się było dostać do rozrządu instalujemy w odwrotnej kolejności. Należy przy tym zwracać uwagę na momenty dociągania wszystkich śrub odkręconych podczas demontażu. Końcowymi czynnościami będzie uzupełnienie płynu chłodniczy, odpowietrzenie układu chłodzenia i obowiązkowa jazda próbna.

Więcej informacji i filmów instruktażowych można znaleźć na stronie www.repxpert.pl

Zostaw Komentarz