Wymiana paska rozrządu
w Renault Megane 1.6 (silnik K4M)

25 cze 2017

Grupa Schaeffler, właściciel marek LuK, INA, FAG i Ruville, jest nie tylko  producentem i dostawcą szerokiej gamy części zamiennych, ale również, w ramach kompleksowego wsparcia mechaników, przygotowuje publikacje dotyczące wymiany wybranych elementów w wybranych modelach pojazdów. Oto jeden z takich tekstów, tym razem dotyczący wymiany paska rozrządu w samochodzie Renault Megane II (i jego wersjach takich jak Megane CC, Scenic II) napędzanych silnikiem K4M.

Silnik K4M to benzynowa jednostka o pojemności 1,6 litra stosowana w Megane II i jego wersji Megane CC oraz Megane Scenic II produkowanych przez koncern Renault. Niezależnie od odmiany pojazdu sposób wymiany paska rozrządu jest bardzo zbliżony, różnice jakie mogą występować dotyczą jedynie demontażu i montażu elementów znajdujących się w komorze silnika.

Producent auta zaleca, by wymiany paska rozrządu w modelu tym dokonywać co 120 tys. kilometrów lub co 5 lat. Dla elementów bezpośrednio z paskiem współpracujących terminów nie podaje, jednak firma Schaeffler namawia, aby przy okazji montażu nowego paska, wszystkie te elementy dokładnie skontrolować i w przypadku, gdy noszą nawet niewielkie ślady zużycia też zastąpić je nowymi. Należy bowiem mieć na uwadze, iż silnik K4M jest jednostką kolizyjną, zatem w przypadku awarii rozrządu spowodowanej zużytym napinaczem czy kołem pasowym, niechybnie dojdzie do poważnego uszkodzenia silnika.

Przystępując do prac pamiętać także należy, by nowy pasek rozrządu zakładać do silnika, którego temperatura jest równa temperaturze otoczenia. Ponadto przestrzegać trzeba następujących zaleceń:

  • wałem korbowym zawsze obracamy w tym kierunku, w jakim normalnie się on obraca, chyba że w instrukcji montażu wyraźnie podano inaczej;
  • wszelkie śruby i nakrętki dokręcamy takim momentem jak nakazuje to instrukcja wymiany;
  • zgodnie z zaleceniami dostawcy części, podczas wymiany paska rozrządu wymieniamy wszystkie elementy współpracujące z paskiem, czyli napinacz, rolki prowadzące, pompę wody, a także elementy mocujące tj. śruby, szpilki czy nakrętki.

Na samym początku, ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z najlepszymi praktykami, należy po ustawieniu pojazdu na podnośniku odłączyć przewód od bieguna ujemnego akumulatora. Dopiero po tym przystępujemy do demontażu filtra powietrza oraz przepustnicy, aby dostać się do zaślepek wałków rozrządu. Jest to niezbędne do zainstalowania blokady wałków.

Kolejną czynnością jest podniesienie pojazdu i zdemontowanie prawego przedniego koła i jego nadkola, a to w celu uzyskania dostępu do paska wielorowkowego. Po demontażu tego paska, pojazd unosimy możliwie wysoko, gdyż znacznie łatwiej będzie wtedy zdjąć dolną osłonę silnika. Usunięcie jej jest niezbędne, aby wykręcić zaślepkę i umieścić blokadę wału korbowego. Wał korbowy należy obracać w normalnym kierunku (w prawo, patrząc od strony rozrządu), dopóki nie znajdzie się w pozycji GMP – górnego martwego punktu (nie oprze się o uprzednio zamontowaną blokadę wału korbowego).

Przed demontażem poduszki silnika i osłon rozrządu należy jeszcze zablokować koło zamachowe za pomocą wkrętaka oraz odkręcić śrubę centralną koła pasowego wału korbowego.

Teraz można już zabrać się do demontażu elementów napędu rozrządu. Zanim jednak przystąpimy do odkręcenia pompy wody, wcześniej trzeba oczywiście spuścić płyn z układu chłodzenia.

Podczas wymiany części współpracujących z paskiem należy się upewnić, że oznaczenie znajdujące się na kole zmiennych faz rozrządu jest skierowane do góry. Położenie to zaznaczamy niezmywalnym markerem (między pierścieniem zębatym koła a pokrywą zaworów). Należy również sprawdzić ustawienie GMP wału korbowego. W tym przypadku rowek na wale korbowym ma być skierowany do góry.

Montaż nowych elementów rozpoczynamy od oczyszczenia powierzchni kadłuba silnika, do której dolega pompy wody, a następnie założenia i przykręcenia pompy. Kolejne czynności to montaż koła paska zębatego na wale korbowym, rolki prowadzącej i napinającej oraz samego paska rozrządu.

Aby pasek prawidłowo napiąć, należy wykonać następujące czynności:

  • używając klucza imbusowego 6 mm dokonujemy regulacji mimośrodu (11) tak, aby wskaźnik (9) pokrył się z nacięciem (10). Jest to bardzo ważna uwaga, ponieważ w podstawie napinacza znajduje się jeszcze jedno nacięcie. W przypadku niewłaściwego ustawienia wskaźnika pasek nie będzie prawidłowo napięty, co może skutkować uszkodzeniem rozrządu, a nawet silnika;
  • korzystając z klucza dynamometrycznego nakrętkę mocującą napinacza dokręcamy wstępnie momentem 7 Nm;
  • zakładamy koło pasowe wału korbowego i dokręcamy jego śrubę – najpierw dociągamy ją momentem 40 Nm, po czym dokręcamy jeszcze o kąt 145˚±15˚;
  • demontujemy blokadę wałków rozrządu oraz blokadę wału korbowego;
  • obracamy wałem korbowym o dwa obroty i raz jeszcze montujemy blokadę wału korbowego i wałków rozrządu;
  • ponownie sprawdzamy czy wskaźnik (13) pokrywa się z nacięciem (14). Jeżeli nie, należy skorygować ustawienie i dopiero wtedy dokręcić „na gotowo” nakrętkę napinacza paska rozrządu momentem 27 Nm.

Ostatnim etapem będzie założenie i zamocowanie wymontowanych części. Czynimy to w kolejności odwrotnej niż przy demontażu. Należy również uzupełnić płyn chłodniczy, dokonać odpowietrzenia układu chłodniczego i przeprowadzić jazdę próbną.

Więcej informacji i filmów instruktażowych można znaleźć na stronie www.repxpert.pl

2 komentarze
  1. Proszę o info, skąd Państwo wzięli tę instrukcję?
    Jak napinacz ustawimy w taką pozycję, to pasek jest napięty jak struna!
    To mi się nie zgadza.
    W takim razie do czego jest ten szeroki rowek???
    „ponownie sprawdzamy czy wskaźnik (13) pokrywa się z nacięciem (14). Jeżeli nie, należy skorygować ustawienie i dopiero wtedy dokręcić „na gotowo” nakrętkę napinacza paska rozrządu momentem 27 Nm”

    1. nie zrozumiales, przy napinaniu paska, napinacz paska ustawiamy lekko poza wciecie, robisz dwa obroty wału, po czym ustawiasz go juz na gotowo. Chodzi o to, zeby maksymalnie napiac pasek, zeby sie ułozył na zebach. Procedura ta jest robiona przy kazdym rozrzadzie, no chyba, ze napinacz sie automatyczny

Zostaw Komentarz