Young Car Mechanic 2019 dobiegł końca

03 cze 2019

W ostatni weekend maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars pojawiło 21 młodych mechaników reprezentujących 7 państw Starego, by rywalizować o tytuł Young Car Mechanic 2019 i 100 000 złotych. Zwycięzca mógł być tylko jeden.

Centrum Szkoleniowe Inter Cars w ostatni weekend maja było areną arenę zmagań 21młodych mechaników z 7 krajów, którzy walczyli o zaszczytne miano Young Car Mechanic 2019. Zostali oni wyłonieni spośród 3000 uczniów, który aspirowali do tego, aby znaleźć się w finale.

Tegoroczna edycja Young Car Mechanic to wyjątkowa odsłona naszego przedsięwzięcia. Wzięło w niej udział blisko 150 szkół, z których startowało ponad 3000 uczniów. Nasza konsekwencja w rozwijaniu  tego programu przynosi efekty. Wszystko dzięki rosnącemu zaangażowaniu zarówno pracowników Inter Cars, jak i dostawców, którzy również dostrzegają korzyści, wynikające z partycypacji w tym wydarzeniu – powiedział Wojciech Twaróg, członek Zarządu Inter Cars

Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu Young Car Mechanic zaproszeni zostali uczniowie z siedmiu europejskich krajów, w których Inter Cars prowadzi działalność. W 2017 roku w rywalizacji brali udział młodzi mechanicy z Polski, Łotwy i Litwy, 12 miesięcy później dołączyli do nich koledzy z Bułgarii i Estonii, tym razem. konkurencja była jeszcze silniejsza, gdyż, przystąpili do niej  reprezentanci szkół z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Węgier i Bułgarii.

– Konkurs z roku na rok cieszy się rosnącym zainteresowaniem naszych spółek zagranicznych. Coraz większa rzesza reprezentantów z innych krajów skutkuje tym, że Young Car Mechanic na stałe wpisał się w kalendarz branży motoryzacyjnej – zarówno firm, które nas wspierają, jak również szkół. To ogromna satysfakcja i potwierdzenie, że ta inicjatywa jest potrzebna – stwierdził  Tomasz Piluch,  Cluster Manager i Export Director Inter Cars.

W trakcie dwóch dni zmagań zawodnicy musieli zmierzyć się z licznymi zadaniami, które przygotowali dla nich trenerzy Inter Cars oraz partnerzy konkursu. Były wśród nich m.in. zadania dotyczące diagnostyki auta, wymiany klocków i tarcz hamulcowych, serwisu przekładni mechanicznych. Celem wszystkich było zweryfikowanie wiedzy młodych adeptów napraw samochodowych. Liczyła się przy tym zarówno precyzja, jak również skuteczność. Nawet niewielki błąd mógł zaważyć o końcowym wyniku.

– Muszę przyznać, że poziom umiejętności uczestników, którzy dotarli w tym roku do międzynarodowego finału był naprawdę wysoki. Dla nas stanowiło to potwierdzenie, że młodzi mechanicy poważnie podchodzą do rywalizacji i zależy im na tym, aby zająć jak najlepsze miejsce. To bardzo budujące. Jestem przekonany, że w kolejnych latach inicjatywa Young Car Mechanic zyska jeszcze bardziej na znaczeniu i wezmą w nim uczniowie reprezentujący kolejne kraje – mówił w trakcie finału Radosław Sujka, menedżer Działu Szkoleń Inter Cars.

Zaraz po zakończeniu rywalizacji, w niedzielne popołudnie, wszyscy zawodnicy i ich opiekunowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na uroczysty obiad, który połączony został z finałową galą. Emocje tego dnia były bardzo duże. W grę wchodził nie tylko prestiż i chwała, ale również atrakcyjne nagrody – łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosiła aż 100 tysięcy złotych. Dodatkową atrakcją, którą organizatorzy przewidzieli dla wszystkich finalistów było zaproszenie na wycieczkę do Stuttgartu, podczas której odwiedzą oni siedzibę firmy Elring, a także udadzą się do fabryki i muzeum Mercedesa.

Najlepszym Młodym Mechanikiem 2019 roku został Eren Osman reprezentujący Bułgarię, który w finałowej rywalizacji uzyskał 208 punktów. Drugie miejsce zajął Lukas Karlis Siksnis z Litwy z dorobkiem 203,5 punktów. Trzecie miejsce przypadło Bartłomiejowi Januszewskiemu, zwycięzcy zeszłorocznej edycji Young Car Mechanic, który zdobył 195,5 punktów.

Cały konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia firm, którym podobnie jak Inter Cars, zależy na rozwoju młodych kadr w branży motoryzacyjnej. I tak Partnerami Strategicznymi, zarówno etapu krajowego, jak i Międzynarodowego Finału, były firmy Bosch, Elring oraz ZF Aftermarket, zaś rolę Partnerów wspierających Finał Międzynarodowy, poza już wymienionymi, przyjęły firmy Hella, Varta, Meyle oraz Motoremo.

Konkurs zrealizowany został w ramach inicjatywy „Młode Kadry”- programu stworzonego przez Inter Cars, polegającego na współpracy ze szkołami zawodowymi, m.in. poprzez wyposażenie placówek edukacyjnych w nowoczesny sprzęt do naprawy i diagnostyki usterek w samochodach oraz przekazywane wiedzy niezbędnej do kształcenia przyszłej kadry. Program wspiera też olimpiady wiedzy oraz praktyki i staże dla najlepszych uczniów.

– Program Młode Kadry jest odpowiedzią na rosnące potrzeby branży motoryzacyjnej, która obecnie zmaga się z problemem braku nowych pracowników. Konkurs Young Car Mechanic, który został uruchomiony trzy lata temu, poprzez rywalizację pomaga wyłowić największe talenty i przygotować uczniów do pracy w warsztatach samochodowym. Sygnały, jakie dostajemy od osób z szeroko rozumianej branży motoryzacyjej, utwierdzają nas w przekonaniu, że to wartościowa i potrzebna inicjatywa –podsumowała  Marta Ciesielska, koordynator projektu Młode Kadry.

Zostaw Komentarz