Zalety i historia dwusprzęgłowej skrzyni biegów

30 cze 2020

Skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem, ze względu na ich zalety, są coraz częściej stosowane w nowych samochodach, więc szybko rośnie ich popularność. Warto zatem bliżej zapoznać się z tym rozwiazaniem i temu właśnie ma służyć cykl artykułów „Schaeffler LuK 2CT”, przygotowany przez firmę Schaeffler, która należy do czołowych dostawców takich sprzęgieł. Na początek o zaletach i historii dwusprzęgłowej skrzyni biegów w samochodach osobowych.

 

Uznaje się, że skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem zapewnia obecnie najlepsze możliwe połączenie zalet automatycznych i manualnych skrzyń biegów. Klasyczna automatyczna przekładnia kojarzona jest przede wszystkim z komfortem podróżowania, prostotą obsługi i samoczynną zmianą przełożeń. Manualna przekładnia to z kolei dynamiczna zmiana biegów, precyzja działania, niższe zużycie paliwa.

Inne rozwiązania

Dodać tu należy, że poza skrzyniami manualnymi, automatycznymi i dwusprzęgłowymi istnieją również inne, mniej popularne rozwiązania. Przykładem mogą być bezstopniowe skrzynie CVT, w których zmiana przełożenia regulowana jest za pomocą paska, powszechnie ostatnio stosowane w skuterach. Do grupy tej zaliczyć należy także zrobotyzowane skrzynie manualne spotykane głównie w małych miejskich autach. Przekładnie te, to mówiąc w uproszczeniu, skrzynie manualne, w których zmiana biegów realizowana jest przez siłowniki sterowane przez komputer. Ponieważ dzięki temu można było zrezygnować z pedału sprzęgła, skrzynie zrobotyzowane mylone są z automatycznymi. Do tego jeszcze kilka rozwiązań używanych głównie w sportach motorowych, takich jak np. skrzynie sekwencyjne, skrzynie kłowe lub manualne ze sprzęgłem dwutarczowym do przenoszenia bardzo dużego momentu obrotowego silnika.

Skrzynia a zużycie paliwa

Jako że oszczędność paliwa jest wymieniana jako jeden z głównych atutów skrzyń dwusprzęgłowych, warto poświęcić tej kwestii nieco uwagi. Za punkt odniesienia przyjmijmy przy tym samochód osobowy wyposażony w manualną skrzynię biegów (MT). Porównanie go z pojazdami, w których zastosowana została automatyczna skrzynia biegów (AT), dwusprzęgłowa skrzynia biegów mokra (DCT wet) i dwusprzęgłowa skrzynia biegów sucha (DCT dry) obrazuje znajdujący się obok wykres. Widzimy na nim, że skrzynia automatyczna (AT) powoduje wzrost zużycia paliwa o 5%-15%, pojazd ze skrzynią dwusprzęgłową mokrą (DCT wet) zużywa mniej więcej tyle samo paliwa, co ten ze skrzynią manualną, natomiast w przypadku samochodu z dwusprzęgłową skrzynią suchą (DCT dry) można osiągnąć oszczędność nawet o 11%, co jest już istotną wartością, oznaczającą także wyraźnie mniejszą emisję CO2.

Krótka historia DCT

Przyjrzyjmy się teraz nieco historii powstawania dwusprzęgłowej skrzyni biegów i systemu sprzęgła podwójnego. Pierwszy patent na takie rozwiązanie powstał już w latach 1939-1940, jednak został wykorzystany dopiero w 1984 roku, kiedy Porsche zastosowało dwusprzęgłową skrzynię w modelu 962 przygotowanym na wyścig LeMans (1 miejsce w 1986 roku). DCT nie trafiła wówczas do produkcji seryjnej, gdyż elektronika nie była jeszcze wystarczająco zaawansowana, a sama zmiana biegów przebiegała zbyt „sportowo”.

Przełom nastąpił w roku 2003, gdy dzięki współpracy takich firm jak LuK (dwumasowe koło zamachowe), BorgWarner (sprzęgło) i Continental (elektronika) powstała 6-biegowa dwusprzęgłowa mokra skrzynia biegów dla VW o nazwie DSG (Direct-Shift-Gearbox). Rok 2008 przyniósł 7-biegową dwusprzęgłową suchą skrzynię biegów VW DSG (LuK – sprzęgło, DKZ; Continental – elektronika). Następne lata to stały rozwój tej technologii i zastosowanie jej przez innych producentów pojazdów: 2010 – Ford PowerShift i Renault EDC (LuK – sprzęgło, DKZ; Getrag – skrzynia biegów); 2013 – Honda sucha i mokrą dwusprzęgłowa skrzynię biegów (LuK – sprzęgło, DKZ; Honda – skrzynia biegów).

W następnym odcinku z serii „Schaeffler LuK 2CT” o zasadzie działania podwójnego sprzęgła oraz sprzęgle suchym i mokrym.

 

 

Zostaw Komentarz