Zmiany chętnie wprowadzane

25 lut 2019

Jak wynika z badania „Co chcemy zmienić w swoim samochodzie?” przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie 3M Poland, blisko 3/4 kierowców co najmniej raz do roku zmienia coś w swoim aucie, by dostosować pojazd do własnych potrzeb lub spersonalizować go wizualnie. Co najchętniej zmieniają Polacy?

 

Kierowcy coraz częściej wprowadzają zmiany w swoich pojazdach dotyczące głównie aspektów wizualnych takich jak tuning, przemalowanie, oklejenie folią, modyfikacja wnętrza. Wynika to przede wszystkim z szerzącej się mody na nadawanie autu indywidualnych cech. Prawie 70% ankietowanych wprowadza takie ulepszenia raz do roku, z czego 44% co najmniej raz na pół roku. Co ciekawe, tylko mała grupa 13% badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 3 lat nic nie zmieniało. O czym to świadczy? Dlaczego coraz więcej osób personalizuje swoje samochody?

Dlaczego wprowadzamy zmiany w swych samochodach?

Polacy zmieniają wygląd samochodów, ponieważ chcą by wyglądały na nowsze, ale też dlatego, że pragną by miały więcej elementów pożądanych przez właściciela. Ponad 1/3 badanych (36%) wskazuje także na potrzebę dostosowania auta do swoich potrzeb oraz stylu jazdy. Jest również grupa, która sądzi, że oklejanie samochodu foliami to domena fanów tuningu, a części po prostu znudził się dotychczasowy wygląd pojazdu. Wprowadzanie zmian, nawet niewielkich, stwarza zaś możliwość nadania drugiego życia maszynie.

Choć coraz więcej aut jest fabrycznie wyposażanych w zaawansowane systemy zabezpieczające, co czwarty ankietowany wprowadza zmiany mające przynieść poprawę bezpieczeństwa auta oraz pasażerów. Spora część osób skupia się na tuningu i chce poprawić osiągi swojego samochodu.

Polacy przy tym różnią się, jeśli chodzi o wprowadzane modyfikacje – część w ciągu roku planuje wymianę felg (28%) lub innych elementów wnętrza i wyposażenia (23,6%), spora grupa bardzo chętnie inwestuje w oklejenie samochodu folią do zmiany koloru (13,8%) oraz do zabezpieczenia lakieru (13,4%).

– W czasach masowej produkcji aut, kierowcy szukają rozwiązań indywidualnych i wyjątkowych. Dlatego coraz bardziej popularne stało się personalizowanie samochodów, poprzez dostosowanie ich do swoich potrzeb. Jednym z trendów ostatnich lat jest oklejanie samochodu, które pozwala odmienić wygląd pojazdu przez częściową lub całkowitą zmianę koloru pojazdu. Taka technika jest swego rodzaju dobrem luksusowym i usługą premium, dzięki której czujemy się wyjątkowi – mówi Karolina Mojeścik z 3M Poland

Ile pieniędzy skłonni jesteśmy wydać?

W związku z szerzącym się trendem dostosowywania samochodu do swoich potrzeb jesteśmy w stanie przeznaczyć coraz więcej pieniędzy na wprowadzaną metamorfozę. Największe wydatki deklarują kierowcy, którzy pragną okleić folią całe auto lub jego wybrane elementy. Prawie 40% Polaków byłoby gotowych wydać na tę usługę od 3000zł do 6000 zł, natomiast taką kwotę na oklejenie poszczególnych elementów samochodu jest skłonny przeznaczyć co trzeci ankietowany. Co piaty właściciel auta deklaruje, że może wydać ponad 3000 zł na modyfikacje lub zmiany silnika oraz na obniżanie lub podwyższanie zawieszania. Najmniej kierowcy przeznaczają na zmianę opon (oprócz sezonowej wymiany) – 61% ankietowanych godzi się wydać na ten cel poniżej 1500 zł.

Jakie produkty  są najczęściej wybierane?

Polacy są coraz bardziej świadomi i wiedzą, jak mogą zmienić wygląd swojego auta. Najbardziej znanymi produktami do zmiany wyglądu karoserii są lakiery (66,1% respondentów), folie do przyciemniania szyb (65,7%) oraz folie ochronne do lakieru (44,6%). Rośnie też znajomość folii do zmiany koloru pojazdu (43,8% ankietowanych zna ten produkt). Dane te wskazują, że car wrapping, czyli oklejenie samochodu folią, przestał czymś niezwykłym.

Coraz częściej pasjonaci tego sposobu zmiany wyglądu auta sięgają również po folie z nadrukowaną grafiką, gdyż zna je ponad 30% respondentów. Pozwalają one na wykorzystanie powierzchni pojazdu w celach reklamowych lub w celu pełnej personalizacji prywatnego auta.

Dla uzyskania optymalnego efektu oklejenia pojazdu, operacja ta musi zostać wykonana we właściwy sposób. Tylko więc aplikacja folii przez wykwalifikowanych specjalistów daje gwarancję osiągnięcia założonego efektu i estetycznego wyglądu auta.

– Samodzielnie można przykleić pasek folii, okleić mały fragment karoserii czy wnętrza samochodu, ale przy oklejaniu całościowym zaleca się, żeby robiła to osoba, która przeszła odpowiednie szkolenie i będzie wiedziała, jak poprawnie przygotować powierzchnię auta i jak dobrać materiał do oklejania, ze względu na różnorodność folii – mówi Rafał Żmuda, certyfikowany trener firmy 3M z The Wrap Center. – Należy również pamiętać, że każde oklejenie możemy usunąć po miesiącu, roku, a nawet latach użytkowania. Folie 3M dają nam tę możliwość, ponieważ mają klej usuwalny – jeżeli usuwamy ją po kilku latach, schodzi razem z klejem. Dopóki na aucie jest oryginalny lakier, możemy dać gwarancję, że usuniemy folię bez żadnej ingerencji w stan powierzchni lakieru – dodaje.

Osoby, które obawiają się podjęcia decyzji o oklejeniu całego samochodu, mają możliwość fachowej konsultacji w salonach certyfikowanych aplikatorów 3M Endorsed. Instalator, legitymujący się certyfikatem, przeszedł program weryfikujący umiejętności i wiedzę w zakresie aplikacji, prowadzony przez oficjalne centrum szkoleniowe 3M – The Wrap Center. Dodatkowo, rozważając oklejenie swojego auta, warto skorzystać z dostępnych wizualizatorów celem zobaczenia, jak auto będzie wyglądało po zastosowaniu folii oraz zapoznać się z realizacjami zamieszczanymi przez aplikatorów na stronie www.3MCentrumInspiracji.pl.

Zostaw Komentarz