Szybsze ładowanie, większa wydajność

24 wrz 2014

Dzięki nowym rozwiązaniom, które powstały w centrach badawczo-rozwojowych Exide Technologies, nowe akumulatory oferowane pod markami CENTRA i EXIDE będą ładować się nawet o 1,5 raza szybciej, dysponując przy tym większą wydajnością.

 Nowo zastosowana technologia Carbon Boost była początkowo tworzona z myślą o akumulatorach AGM (ang. Absorbent Glass Mat) i EFB (ang. Enhanced Flooded Batteries) przeznaczonych do pojazdów z systemem Start-Stop. Dzięki wieloletnim badaniom i eksperymentom udało się opracować rozwiązanie oparte na dodatkach węglowych, które zwiększyły zdolność przyjmowania ładunku oraz skróciły czas ładowania akumulatora. Exide kontynuował prace nad tym rozwiązaniem, dzięki czemu technologię Carbon Boost  można zastosować także w tradycyjnych akumulatorach.

Porównanie czasów ładowania Exide Premium Carbon Boost i standardowego akumulatora
Porównanie czasów ładowania Exide Premium Carbon Boost i standardowego akumulatora

Tradycyjne, ale zaawansowane

Akumulatory Centra Futura i Exide Premium z technologią Carbon Boost zostały zaprojektowane z myślą o najnowocześniejszych samochodach napędzanych dużymi, konwencjonalnymi silnikami, z wieloma urządzeniami pobierającymi energię elektryczną. Baterie te sprawdzą się doskonale podczas codziennej miejskiej jazdy, która charakteryzuje się dużą liczbą zatrzymań, a także w okresie zimowym. Nowe akumulatory mają 30% więcej mocy rozruchowej i jak zapewnia producent, są najbardziej zaawansowanymi konstrukcjami na rynku tradycyjnych akumulatorów.

Wg statystyk ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) najczęstszą przyczyną awarii samochodowych jest usterka akumulatora – wynikająca często z niewystarczającego naładowania. Technologia Carbon Boost sprawia, że akumulator jest szybko doładowywany, co zwiększa jego wydajność, niezawodność, a w konsekwencji również żywotność.

Cechy te są tym bardziej pożądane, bowiem rośnie liczba pojazdów z systemem Start-Stop, które już dziś stanowią 15% rynku samochodowego w Europie, a w ciągu najbliższych 5 lat wskaźnik ten wzrośnie do 50%. W pojazdach z systemem Start-Stop mogą być używane wyłącznie specjalnie zaprojektowane baterie rozruchowe, co wymusza szybkie zmiany w branży akumulatorowej.

 Exide opracował w 2004 roku pierwszą technologię (AGM), odpowiadającą wymaganiom stawianym przez producentów pojazdów z systemem Start-Stop. W 2008 roku stworzył akumulatory EFB.

AGM i EFB nowej generacji

Kluczowe osiągi nowej generacji akumulatorów AGM
Kluczowe osiągi nowej generacji akumulatorów AGM

Opracowane właśnie przez Exide Technologies nowe akumulatory AGM czwartej już generacji, będzie wyróżniała czterokrotnie dłuższa żywotność w pracy cyklicznej, o 20% większa moc i ponad trzykrotnie większa zdolność przyjmowania ładunku w porównaniu ze standardowymi akumulatorami. Równie dobre parametry będą cechowały odnowioną serię akumulatorów EFB.

Ewolucja technologii AGM i EFB sprawiła, że najnowsza gama akumulatorów jest w pełni dostosowana do wprowadzanych w pojazdach nowoczesnych funkcji, takich jak:  „żeglowanie” (czasowe wyłączanie silnika podczas jazdy ze stałą prędkością), rekuperacja energii w procesie hamowania i innych, których celem jest redukcja zużycia paliwa i emisji CO2.

Także samochody z tradycyjnym układem napędowym mogą być wyposażone w akumulatory AGM i EFB. Znajdują one zastosowanie m.in. w pojazdach służb publicznych (radiowozy, karetki pogotowia ratunkowego), w bogato wyposażonych samochodach, a także w sytuacjach, w których akumulator jest narażony na działanie niekorzystnych warunków.

Zostaw Komentarz