Zastosowanie specjalne

15 lip 2015
W jednym ze znanych sklepów z elektroniką znaleźliśmy towar objęty unijną anatemą, czyli zwykłe 100 watowe żarówki. Jak wiadomo, są to produkty nieekologiczne, bowiem marnują znaczną część energii, przyczyniając się do emisji CO2, dlatego też UE kazała zastąpić je ekologicznymi świetlówkami (ile energii pochłania ich produkcja i utylizacja to osobne zagadnienie). Zaciekawieni, jakim cudem zabroniony towar dostępny jest w oficjalnym handlu, przyjrzeliśmy się opakowaniom. Otóż okazało się, że są to żarówki specjalne, „wstrząsoodporne”, nieprzeznaczone do użytku domowego (patrz dyrektywa), ale służące do innych zastosowań, np. ulicznej sygnalizacji świetlnej, o czym zaświadczał stosowny piktogram. Widząc, jakim zainteresowaniem kupujących cieszył się ów towar, można było dojść do wniosku, że sklep najechała delegacja dróżników.
Unijne przepisy regulują również rynek oświetlenia samochodowego. Dlatego właśnie można kupić niedrogie palniki ksenonowe, za pomocą których zwykłe lampy z lanosa zamienimy w „kąsacze” zdolne oślepić każdego jadącego z naprzeciwka. Rzecz jasna, palniki te nie mają homologacji. Ale jakby kto pytał (sprzedających), są one przeznaczone do ksenonowego oświetlenia choinki, a do tego zastosowania homologacja nie jest wymagana. Proste.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Zabójca komputerów

Częstym grzechem popełnianym przez teoretyków jest niedocenianie tego, co do powiedzenia mają praktycy.

miniaturka

Amortyzatory pod kontrolą

Z fizycznego punktu widzenia amortyzator zamienia energię kinetyczną w energię cieplną. Z punku widzenia użytkownika samochodu – element ten zapobiega odrywaniu się koła od nawierzchni, a tym samym w znacznym stopniu decyduje o bezpieczeńswie jazdy. Dlatego też należy amortyzatory regularnie kontrolować, a w razie konieczności, wymienić na nowe.

miniaturka

Olej na miasto

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Castrol, olej Castrol Magnatec chroni jednostkę napędową od momentu uruchomienia i w fazie rozgrzewania, w której według Amerykańskiego Instytutu Naftowego (API) dochodzi do 75% zużycia silnika.

miniaturka

Promocje w Inter Cars

Firma Inter Cars poinformowała o dostępnych w jej sieci promocjach. I tak na przykład, do końca tygodnia, za zakup wycieraczek Bosch klienci otrzymują 5% rabatu na Multikartę.

miniaturka

Podróż za jeden kupon

Firma Opoltrans zaprasza do udziału w konkursie. Do wygrania są między innymi egzotyczne wycieczki dla dwóch osób, w tym na Mauritius.

Zostaw Komentarz