Sprzęgło samonastawne

03 gru 2014

13_SACNiby okresowa regulacja sprzęgła nie należy do czynności specjalnie skomplikowanych, jednak lepiej, gdy w ogóle nie trzeba jej przeprowadzać. Komfort taki zapewnia sprzęgło samonastawne, które ma także inne zalety. Do jego rozłączenia potrzebna jest mniejsza siła, do tego przez cały okres eksploatacji sprzęgła nie ulega ona zmianie.

 Z natury działania sprzęgła ciernego wynika, że ulega ono stopniowemu zużyciu. Wiążą się z tym określone konsekwencje, takie jak zmiana skoku jałowego oraz siły potrzebnej do uruchomienia (rozłączenia) sprzęgła. Mankamenty te udało się jednak usunąć, a to dzięki intensywnym badaniom nad systemem kompensacji zużycia. Prowadziła je m.in. firma LuK, która też jako pierwszy producent sprzęgieł na świecie, wprowadziła takie rozwiązanie do seryjnej produkcji. Stało się to w 1995 roku. Od tego czasu technologia SAC (Self Adjusting Clutch), czyli sprzęgła samonastawnego, znalazła zastosowanie w szerokiej gamie pojazdów. W szczególności w modelach z silnikami o dużej mocy, gdyż pozwala uzyskać w nich znaczne zwiększenie komfortu użytkowania sprzęgła.

SAC I

Przekrój kompletu sprzęgła SAC
Przekrój kompletu sprzęgła SAC

W sprzęgłach SAC w celu aktywowania funkcji kompensacji zużycia, która to kompensacja następuje poprzez obrót specjalnego pierścienia (zwanego regulacyjnym), wykorzystywany jest czujnik obciążenia (sprężyna czujnikowa). Cały ten mechanizm zapewniający samoregulację sprzęgła sprawia, że siła niezbędna do rozłączenia sprzęgła zmniejsza się, a jednocześnie nawet o 50% wydłuża się żywotność sprzęgła. Dodatkowo siła potrzebna do jego rozłączenia pozostaje prawie niezmienna przez cały okres eksploatacji sprzęgła. Jednocześnie opracowany przez firmę LuK system SAC, który składa się ze sprężyny czujnikowej (czujnika obciążenia) i głęboko tłoczonego profilu w korpusie docisku, cechuje się dużą dokładnością działania.

Nowe SAC II z łożyskiem.
Nowe SAC II z łożyskiem.

SAC II

W sprzęgłach SAC II, czyli drugiej generacji, sprężyna czujnikowa nie jest już stosowana. Jej zadanie przejęły odpowiednio uformowane końcówki czujnikowe sprężyny talerzowej i specjalne sprężyny styczne. Czynią to tak skutecznie, że udało się uzyskać jeszcze większą redukcję siły nacisku i/lub optymalizację jej charakterystyki. Do tego cały  mechanizm samonastawny jest mniej podatny na większy skok łożyska wyciskowego. Tak wiec SAC II pozwala zredukować siłę wysprzęglania nawet o 15 % bez wpływu na wielkość przenoszonego momentu obrotowego. Alternatywnie, siła wysprzęglania pozostaje bez zmian, jej „zapas” jest zaś wykorzystywany do optymalizacji charakterystyki.

 Narzędzie specjalne LuK

Tylko korzystanie ze specjalnych narzędzi daje pewność prawidłowego montażu sprzęgła SAC. Bez nich zachodzi bowiem duże ryzyko przedwczesnego rozprężenia się pierścienia nastawczego w docisku i złego działania sprzęgła. Dlatego też Schaeffler Automotive Aftermarket, poza zestawami sprzęgieł samonastawnych LuK RepSet® SAC oferuje również specjalny zestaw narzędzi do ich montażu (nr 400 0237 10).

Jednym z jego elementów są trzpienie gwarantujące właściwe wycentrowanie tarczy sprzęgła. Jest to bowiem również kluczowy warunek prawidłowego montażu sprzęgła SAC i jego  niezawodnego działania.

Zestaw LuK RepSet® SAC.
Zestaw LuK RepSet® SAC.
Zestaw do montażu sprzęgieł SAC nr 400 0237 10
Zestaw do montażu sprzęgieł SAC nr 400 0237 10

 













Na podstawie materiałów firmy Schaeffler (LuK, INA, FAG)

Zostaw Komentarz