Przedwyjazdowa kontrola zawieszenia

08 lip 2015

Długie podróże w wysokich temperaturach i przy zwiększonym obciążeniu auta mogą stanowić wyzwanie dla zawieszenia pojazdu, a zwłaszcza dla amortyzatorów. Dlatego eksperci firmy ZF Services rekomendują sprawdzenie kluczowych elementów podwozia przed wyruszeniem w dłuższą, wakacyjną trasę.

Awaria zawieszenia w najlepszym razie oznacza pogorszenie komfortu jazdy, przy mniej sprzyjających okolicznościach może stać się przyczyną wypadku. Zasada ta odnosi się m.in. do amortyzatorów. Ich nieprawidłowe działanie prowadzi bowiem do wydłużenia drogi hamowania, utraty stabilności pojazdu w trakcie pokonywania zakrętów oraz obniżenia skuteczności działania systemów ABS i ESP.

Żywotność amortyzatorów zależy od wielu czynników, w tym od jakości dróg, obciążenia pojazdu, stylu jazdy oraz warunków pogodowych. Należy przy tym mieś świadomość, że w aucie o przebiegu na poziomie 120 tys. kilometrów, tłoczysko amortyzatora wykonało ruch w górę i w dół około sześćdziesiąt milionów razy.

Krytyczne 100 tysięcy kilometrów

Niemieccy specjaliści szacują, że aż 15% samochodów osobowych jeżdżących po tamtejszych drogach ma niesprawne amortyzatory. W Polsce sytuacja wygląda zapewne znacznie gorzej z uwagi na większy średni wiek pojazdów i gorsze drogi. Dlatego eksperci ZF Services zalecają pierwszą kontrolę amortyzatorów po przejechaniu 80 tys. kilometrów, a każdą następną co 20 tys. kilometrów. Punktem krytycznym dla amortyzatorów jest przebieg 100 tys. kilometrów osiągany zwykle w czasie 5-6 lat.

Kompleksowa kontrola

Zużycie amortyzatorów jest zazwyczaj ściśle związane z pogorszeniem się stanu innych elementów zawieszenia oraz układu kierowniczego. Uszkodzone amortyzatory przyczyniają się bowiem do przedwczesnego zużycia końcówek drążków kierowniczych, przegubów kulowych, tulei metalowo-gumowych itd. Dlatego przed wyruszeniem w dłuższą podróż konieczna jest także kontrola układu kierowniczego. Zużycie jego elementów wpływa wszak na precyzję prowadzenia pojazdu, a tym samym na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów.

Do kontroli dodatkowo powinien skłaniać fakt, że bagażnik dachowy czy rowerowy często zbierany na wakacyjny wyjazd, znacząco obciąża pojazd i wpływa na zmianę jego środka ciężkości. Tym samym, w sytuacjach wymagających nagłego zatrzymania lub ominięcia przeszkody, zużyte podzespoły zawieszenia i układu kierowniczego mogą potęgować opóźnioną reakcję pojazdu na ruchy kierownicą, wydłużenia drogi hamowania, ograniczenie skuteczności układów stabilizacji toru jazdy itp.

Ponieważ zużycie amortyzatorów i innych elementów zawieszenia, a także układu kierowniczego postępuje powoli, kierowca nie zauważa tych zmian i przyzwyczaja się do pewnego dyskomfortu w prowadzeniu pojazdu. Jest to więc kolejny argument przemawiający, za doładna kontrolą podwozia, najlepiej przeprowadzoną w przez doświadczonego mechanika, który zwróci właścicielowi auta uwagę na konieczność wymiany części w odpowiednim momencie.

Zalecenia ZF Services

Dodajmy jeszcze, że eksperci firmy ZF Services zalecają stosowanie części zamiennych w jakości OEM, tzn. takich jak amortyzatory marki Sachs i elementy układów zawieszenia i kierowniczego marki Lemförder. Części te opracowywane są precyzyjnie do danego typu pojazdu, a zatem nie ma ryzyka, że nie będą pasowały lub spowodują zmianę charakterystyki zawieszenia.

ZF Services ponadto opracowała materiał wideo dla warsztatów, w którym pokazane zostało, na co zwrócić uwagę podczas profesjonalnej kontroli zawieszenia i układu kierowniczego. Materiał ten dostępny jest na stronie: www.zf.com/press.

 

Na podstawie materiałów ZF Services

Zostaw Komentarz