Castrol udostępnia

03 mar 2015

Po lekturze wynikówi badań firma GIPA dotyczących rynku olejów silnikowych w Polsce, jasnym się staje dlaczego zostały one udostępnione przez firmę Castrol.

Na pytanie o pierwszą markę oleju silnikowego, jaka przychodzi mu do głowy, co trzeci kierowca ankietowany przez firmę GIPA wskazał na Castrol. Castrol znalazł się również na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o spontaniczną znajomość marek olejowych wśród pracowników serwisów autoryzowanych i warsztatów niezależnych. W ASO na Castrol wskazało 30%  ankietowanych, zaś w serwisach niezależnych – 42%.

GIPA 1 - znajomosc marekNajważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przez użytkowników aut przy zakupie oleju jest z kolei, według badania firmy GIPA, jakość (23%), a nie cena (21%). Kierowcy zwracają też uwagę na to, aby olej odpowiednio chronił silnik, liczy się również zaufanie do marki. Nieco inaczej wybierają olej profesjonaliści – w przypadku warsztatu autoryzowanego najważniejszym kryterium okazało się to, czy marka jest zalecana przez producenta samochodu. Serwisy niezależne, poza jakością oleju i rekomendacją, uwzględniają ponadto fakt, czy marka jest znana i cieszy się dobrą opinią kierowców.

GIPA 3 - kryteria kierowcow
GIPA 2 - kryteria w warsztatach

Olej najczęściej uzupełniamy sami, tak odpowiedziało aż 92% kierowców, za to jego wymianę zdecydowana większość właścicieli samochodów zleca serwisom. Samodzielnie operacje tę przeprowadza 18% użytkowników aut, i liczba ta systematycznie zmniejsza się. Co charakterystyczne, podczas, gdy olej na dolewki najczęściej kupowany jest w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych czy w hipermarketach, to w przypadku wymiany najważniejszymi kanałami okazują się warsztaty niezależne i sklepy motoryzacyjne.
Wymiana oleju jest drugim najczęstszym powodem wizyty w serwisie. Podczas takich wizyt 4 na 10 kierowców prosi o olej konkretnej marki. Najwięcej, bo 23% ankietowanych użytkowników aut stwierdziło przy tym, iż podczas ostatniej wymiany użyty został olej Castrol. Ciekawe, że podobnie liczna grupa (24%) nie potrafiła powiedzieć jaki olej zastosowano. Badanie firmy GIPA wykazało również, że uzupełniając poziom oleju kierowcy najczęściej sięgają po olej Castrol – tak zrobił blisko co czwarty ankietowany. Jednocześnie 14% nie umiało powiedzieć jakiej marki olej został zastosowany podczas ostatniej dolewki.

GIPA 5 - powod wizyty w warsztacie
GIPA 4 - samodzielne naprawy

Warto zauważyć, że wraz z malejącym od kilku lat wskaźnikiem samodzielnych wymian oleju, rośnie ich liczba dokonywanych w trybie Buy&Fit (tzn. kierowca kupuje olej samemu, a wymianę zleca profesjonalistom). W roku 2011 opcję taką wybrało 18%. ankietowanych, zaś w roku 2013 roku już prawie co czwarty.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę GIPA w kwietniu 2014 r. na próbie 2597 kierowców oraz w czerwcu i lipcu 2014 r. wśród 702 firm – warsztatów autoryzowanych i niezależnych, hurtowni i sklepów motoryzacyjnych oraz serwisów opon.

Zostaw Komentarz