Droga hamowania coraz krótsza

04 sie 2015

W ciągu ostatnich 15 lat znacznie zwiększyła się przyczepność opon, a droga hamowania skróciła się o 20 procent – takie dane przedstawiła firma Continental.

Aby wykazać, jakie ma to znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania systemów wspomagania kierowcy, Continental przeprowadził test porównawczy dwóch opon – współczesnej i tej z przeszłości. Wyniki pokazały, że jakość opon ma istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa, bez względu na model samochodu na jakim są zamontowane.

5_Wet_handling_new_BMW1_on_CPCWiodący producenci opon klasy premium, w tym Continental, opracowali bardziej zaawansowane mieszanki, unowocześnili budowę opon i udoskonalili wzory ich bieżników. W rezultacie droga hamowania znacznie się skróciła, poprawiła się również precyzja manewrowania, a opór toczenia został znacznie ograniczony. Porównując nową oponę z jej bezpośrednią poprzedniczką konstruktorzy wykazują „zaledwie” jednocyfrową poprawą osiągów w ujęciu procentowym. Ale już porównanie opony z 2000 roku z obecnym modelem daje obraz tego, jak ogromne postępy poczyniono. Przy porównaniu skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni najnowszego modelu opony i opony sprzed piętnastu lat różnica wyniosła prawie 20 procent.

4_Wet_handling_old_BMW3_on_CPC_5Continental przeprowadził ten niezwykły test porównawczy na pokazie Continental TechShow 2015. Podczas testu samochód BMW serii 1 model z 2015 roku wyposażono w opony ContiPremiumContact stosowane na pierwszy montaż w modelu z roku 2000. Następnie inżynierowie przeprowadzający test wyposażyli BMW z roku 2000 w najnowsze opony ContiPremiumContact 5. Gdy oba samochody zostały przetestowane obok siebie na mokrym torze testowym Contidrom, 15-letni samochód wykazał znaczną poprawę osiągów, ponieważ znacznie lepsza przyczepność umożliwiała bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne hamowanie oraz manewrowanie. Pozwoliło to pojazdowi zrekompensować, przynajmniej częściowo, brak systemu elektronicznej kontroli stabilności. Natomiast osiągi nowego samochodu na oponach starego typu znacznie się pogorszyły. Wynika z tego, że nawet najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy nie są w stanie zrównoważyć korzyści wynikających z różnicy między oponami starego i nowego typu.

Opony w znacznym stopniu wpływają na czynne bezpieczeństwo. Tylko technologicznie zaawansowane produkty najwyższej klasy mogą zagwarantować krótką drogę hamowania, wysoki poziom precyzji manewrowania i dużą stabilność kierunkową. Dlatego Continental zaleca stosowanie opon najwyższej klasy nawet w starszych samochodach osobowych. Test porównawczy wykazał również, że nawet nowe pojazdy wyposażone w szereg systemów wspomagania uzyskają maksymalne osiągi tylko wtedy, gdy ich opony mogą skutecznie przenosić dynamiczne siły na powierzchnię drogi i zapewniać odpowiednią przyczepność.

Zostaw Komentarz