Jakość potwierdzona

06 mar 2015

Jak wiadomo, jakość wszystkich elementów układu hamulcowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Każdy z dostawców zapewnia więc o wysokich standardach swoich produktów, jednak nie każdy podaje, jakim konkretnym badaniom poddawane są oferowane przez niego części. Nie każdy dostawca legitymuje się też międzynarodowymi certyfikatami, które stanowią formalne potwierdzenie wysokich standardów produkcji.

Przedstawiciele marki Fomar Friction podkreślają, że firma prowadzi pełen program badań, które są niezbędne w procesie dopuszczenia materiału do produkcji. Badane są właściwości fizyczne i mechaniczne według standardów ISO, PN (Polska) oraz za pomocą wewnętrznych metod, opracowanych przez specjalistów firmy.

FIL493Dla przykładu – badania siły tarcia materiałów ciernych realizowane są według norm:

  • SAE J2522,
  • ISO 26865 & ISO 26866,
  • Krauss, zgodnie z normą ECE R90,
  • Badania wydajności Volvo.

Z kolei badania zużycia (trwałości) prowadzone są zgodnie z normami:

  • SAE J2707,
  • ISO 26866,
  • JASO C 427-83,
  • procedurami ustalonymi na podstawie wewnętrznych metod badawczych.

Side7Właściwości cierne układów hamulcowych sprawdzane są na specjalnych stanowiskach dynamometrycznych, które symulują eksploatację w warunkach zarówno normalnych, jak i ekstremalnych (badania mogą być prowadzone w oparciu o normę ISO lub SAE). Parametry, których nie można skontrolować w warunkach laboratoryjnych, weryfikowane są na zewnętrznych torach testowych (Idiada, Hiszpania) lub w ekstremalnych warunkach klimatycznych i drogowych (na lodowcu). Są to na przykład badania skuteczności hamowania przy dużej prędkości, badania stabilności pojazdu czy poziomu hałasu. Celem tych testów jest ocena zachowania hamulców we wszystkich możliwych warunkach, na jakie może natrafić użytkownik pojazdu.

Spełnienie przez produkty sygnowane logiem Fomar Friction rygorystycznych norm jakościowych (wszystkie wyroby cierne Fomar Friction spełniają wymagania Regulaminu ECE R9o)   znajduje odbicie w konkretnych dokumentach. Firma uzyskała homologację E4 wydaną przez holenderską jednostkę certyfikującą RDW,  ma niemiecką homologacją E1, hiszpańską E9, polską E20. Może również poszczycić się certyfikatami  ISO/TS 16949:2009 oraz  ISO 14001:2004 (potwierdzającym spełnienie międzynarodowych norm zarządzania środowiskowego), a także certyfikatem potwierdzającym zgodność z europejskimi regulacjami ELV (End of Life Vehicles). Zyskała ponadto certyfikat EAC, tzn. unii celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, co jest o tyle ważne, że bez tego dokumentu nie jest możliwy eksport do owych krajów.

Zostaw Komentarz