Maksymalna widoczność bez oślepiania

11 maj 2020

Reflektory umożliwiające jazdę z włączonymi na stałe światłami drogowymi, lecz bez oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka, to już nie daleka przyszłość, ale teraźniejszość. Technologia Matrix Beam opracowana w Valeo umożliwia w pełni bezpieczne, automatyczne sterowanie strumieniem światła bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności przez kierowcę.

Zaprojektowane przez firmę Valeo rozwiązanie Matrix Beam umożliwia inteligentne zarządzanie światłem emitowanym przez reflektor samochodu, dzięki wykorzystaniu możliwości, które otwiera zastosowanie technologii LED. System oparty został o matrycę, na której umieszczono obok siebie LEDowe źródła światła. Każdy osobny „chip” może być czasowo wyłączany i włączany, jeśli zachodzi taka potrzeba. W sytuacji, gdy zaawansowany system detekcji przeszkód wychwyci pojazd zbliżający się z naprzeciwka, w ułamku sekundy część „chipów” zostaje wygaszona w taki sposób, by kierowca pojazdu nadjeżdżającego nie został oślepiony. W tym samym czasie, pozostałe źródła światła nadal świecą z pełną mocą. W miarę zbliżania się pojazdu, system dynamicznie wygasi kolejne „chipy” i ponownie uruchomi te, w których polu widzenia nie ma już przeszkody.

Podobnie dzieje się, gdy samochód wyposażony w reflektory Matrix Beam dogania pojazd jadący w tym samym kierunku. Dzięki częściowemu ograniczeniu strumienia generowanego przez reflektor, kierowca pojazdu jadącego z przodu nie zostanie oślepiony. Jednocześnie przestrzeń po bokach pozostanie oświetlona silnym strumieniem.

Wszystko to dzieje się w sposób całkowicie automatyczny i praktycznie niezauważalny dla kierowcy pojazdu wyposażonego w reflektory Matrix Beam. Przez cały czas korzysta on z maksymalnej widoczność zapewnianej przez światła drogowe. Nie musi podejmować żadnych czynności, takich jak ręczna zmiana świateł drogowych na światła mijania. Jednocześnie, dzięki maksymalnemu strumieniowi nieustannie wysyłanemu przez reflektory, znacznie szybciej jest w stanie zauważyć oddaloną przeszkodę, poruszających się w oddali pieszych czy zwierzynę. Zyskuje w ten sposób czas niezbędny na podjęcie decyzji o zwolnieniu lub zatrzymaniu pojazdu.

Reflektory w technologii Matrix Beam umożliwiają adaptację oświetlenia do warunków drogowych w prosty sposób, bez konieczności stosowania ruchomych elementów czy skomplikowanych układów zwierciadeł. Możliwość łatwego włączania i wyłączania LEDowych źródeł światła stanowi o ważnej przewadze tej technologii nad rozwiązaniami ksenonowymi. LEDy natychmiast po aktywacji wykazują swoje maksymalne możliwości, nie potrzebują czasu na rozgrzanie. Nie muszą także stygnąć po wyłączeniu a przed ponowną aktywacją, co jest mankamentem świateł ksenonowych. Ponadto częsta aktywacja i dezaktywacja źródeł LED nie wpływa negatywnie na ich żywotność, a czas funkcjonowania reflektora szacowany jest na dłuższy niż cykl życia całego pojazdu.

Technologia Matrix Beam już dziś jest wykorzystywana przez wiodących producentów samochodów. Spotkać ja można m.in. w sztandarowych modelach pojazdów z grupy VAG. Choć uznawana jest za rozwiązanie przełomowe, w Valeo trwają już prace nad bardziej wydajnymi i efektywnymi systemami oświetleniowymi, takim jak np. Pixel lighting.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz