„Młode” samochody też mogą mieć duże przebiegi

22 wrz 2023

Na polskim rynku pojazdów używanych bardzo poszukiwane są samochody mające od 3 do 5 lat. Fakt że pochodzą od pierwszego właściciela często zwiększa ich wartość, zwłaszcza iż mają już za sobą największą utratę wartości, co czyni je atrakcyjną opcją pod względem finansowym. „Młode” samochody używane wciąż wyglądają nowocześnie i często mają jeszcze fabryczną gwarancję. Jednak do ich deklarowanego przebiegu należy podchodzić z rezerwą.

Założenie, że zakup nowszego pojazdu uchroni nabywcę przed oszustwami związanymi z przebiegiem jest niestety błędne. Badania przeprowadzone przez firmę carVertical ujawniły, że wśród pojazdów, których wiek nie przekroczył 5 lat, prawie 10% ma już cofnięty licznik.

Największe ryzyko natrafienia na samochód z cofniętym licznikiem pojawia się w przypadku aut sprowadzanych. Pojazdy jadące do Polski przekraczają nieraz kilka granic, co daje okazję oszustom do fałszowania przebiegu. Ponieważ niektóre kraje nie wymieniają się danymi o historii pojazdu, możliwość wykrycia takiego procederu istotnie wówczas maleje. Dodać jeszcze należy, że choć cofanie liczników jest głównie domeną zawodowych handlarzy samochodów, to za manipulacje przebiegiem biorą się czasem także prywatni użytkownicy.

Niektórzy klienci salonów biorą pojazdy w leasing lub wynajem długoterminowy na korzystniejszych warunkach i podpisują umowę, w której zobowiązują się, że nie będą przekraczać określonego przebiegu. Niestety czasem znacznie przekraczają ograniczenia i później cofają licznik, aby uchronić się przed dopłatą. Wówczas firma, która udostępniła samochód w leasingu lub na wynajem nie wie nawet, że po zakończeniu umowy lub leasingu otrzymuje i wystawia do sprzedaży samochód z cofniętym licznikiem – mówi Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny carVertical.

Najczęściej „kręcone”

Wśród samochodów od pierwszych właścicieli z najwyższym wskaźnikiem cofniętych przebiegów prym wiedzie Porsche – aż 16,1% wszystkich modeli w wieku do 5 lat miało zmanipulowany licznik. Kolejne miejsca na tej liście zajmują BMW (12,7%), Audi (12,7%), Opel (12,2%) i Land Rover (10,9%).

Szukając używanego samochodu, zwłaszcza młodego, kierowcy rozglądają się za egzemplarzami z mniejszym przebiegiem. Według danych carVertical, przeciętny samochód w Polsce przejeżdża w pierwszym roku 37 771 km, w ciągu trzech lat 74 835 km i 107 366 km w ciągu pięciu lat. Intensywniejsza eksploatacja w pierwszych latach wyjaśnia, dlaczego niektórzy sprzedający mogą ulec pokusie zmiany przebiegu pojazdu, by zwiększyć jego atrakcyjność.

Przebiegi młodych samochodów rosną dość szybko, ponieważ przyjemnie i bezpiecznie się nimi jeździ, a gwarancja chroni przed ewentualnymi niespodziankami podczas dalszych podróży – dodaje Matas Buzelis.

Mocno zawyżona cena

Eksperci branżowi doradzają kupującym, aby nie spieszyli się z transakcjami i nawet w przypadku młodych samochodów z pierwszej ręki dokładnie sprawdzali ich historię oraz weryfikowali przebieg. Tak jak w przypadku starszych egzemplarzy należy sprawdzić historię pojazdu, dokumenty, odbyć jazdę próbną i oddać samochód na przedzakupowy przegląd, najlepiej do zaufanego warsztatu.

Szacuje się, że cofnięcie licznika w przypadku młodych aut zwiększa ich wartość nawet o 25%, a więc cena wzrasta o pokaźną kwotę. Ujawnienie realnego stanu licznika może zatem być podstawą do negocjacji o jej znaczne obniżenie.

Kupujący, który nie zweryfikuje przebiegu, naraża się też na problemy w przyszłości. Nie dość, że najpierw przepłaci, to później, jeśli kolejny nabywca ujawni nieprawidłowości, poniesie kolejną finansową stratę.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz