Nawet 30 tys. etykiet w jednym samochodzie

24 sty 2023

Branża automotive dorobiła się rygorystycznych norm dotyczących niemal każdego aspektu produkcji pojazdów. Jednym z takich wymagań jest obowiązek stosowania oznakowań odpornych na wpływ czynników obecnych podczas procesów produkcyjnych oraz wieloletnią eksploatację.

 Zaledwie 10-15% etykiet wykorzystywanych w produkcji pojazdów jest widocznych dla użytkowników pojazdów. Jednak pozostała część też odgrywa bardzo ważną rolę. W przemyśle motoryzacyjnym stosuje się bowiem:

  • etykiety techniczne (tabliczki znamionowe, etykiety informacyjne, oznaczenia kabli i przewodów),
  • etykiety specjalistyczne (plomby gwarancyjne, etykiety na opony, oznaczenia podzespołów elektronicznych),
  • etykiety identyfikacyjne (kody kreskowe, kody QR, RFiD).

W oznakowaniu stosowanym w branży automotive największy udział mają etykiety identyfikacyjne. Pojazdy są wszak zbudowane z tysięcy pojedynczych części, a praktycznie na każdej znajduje się jakaś etykieta. W efekcie, do produkcji jednego egzemplarza konieczne jest wykorzystanie nawet 30 tysięcy etykiet.

W zasadzie każdy komponent otrzymuje na etapie produkcji etykietę umożliwiającą jego identyfikację. Ma to ogromne znaczenie dla producentów pojazdów – błędna etykieta stanowi zagrożenie dla prawidłowości i wydajności procesów, co niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe dla producenta oraz dostawcy. Dlatego etykiety stosowane w branży automotive muszą być trwałe i czytelne, a ich jakość potwierdzona odpowiednimi certyfikatami.

Rygorystyczne wymogi

Etykiety motoryzacyjne muszą pozostać w pełni nienaruszone i czytelne przez cały okres użytkowania pojazdu. Podczas wieloletniej eksploatacji oznaczenia będą narażone na wpływ czynników takich jak wilgoć czy też zmiany temperatury. Zresztą już sam etap produkcji pojazdu wymaga często kontaktu etykiety identyfikacyjnej z wysoką temperaturą, agresywnymi chemikaliami, smarami czy silnymi strumieniami wody, które mogłyby uszkodzić oznakowanie, a co za tym idzie, zakłócić proces montażu. Dlatego producenci podejmują różne działania, aby zadbać o trwałość i czytelność etykiet oraz spełnić rygorystyczne wymogi branży.

Przemysł motoryzacyjny jest niezwykle wymagający. Zważywszy na rygorystyczne wymagania i konieczność znajomości branży ważne jest, aby osoby zajmujące się jej obsługą miały odpowiednią wiedzę i kompetencje. Dlatego w firmie Etisoft stworzyliśmy specjalny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą wykwalifikowani eksperci z działu technologicznego, jakości oraz handlowego – mówi Mariusz Bielecki, młodszy menedżer produktu w zakresie etykiet i oznaczeń w firmie Etisoft.

Certyfikacja IATF

Jednak sama świadomość dbania o jakość etykiet motoryzacyjnych to za mało. Do weryfikacji dostawców wykorzystuje się certyfikację IATF. Specyfikacja techniczna standaryzuje wymagania jakościowe systemu zarządzania w firmach związanych z motoryzacją. Dotyczy to wszystkich firm dostarczających materiały, komponenty, podzespoły i usługi na linie produkcyjne lub montażowe motocykli i samochodów. Jednym z istotnych dokumentów jest PPAP, czyli proces zatwierdzania części do produkcji seryjnej przed jej uruchomieniem. Stosuje się go przy nowych wdrożeniach, zmianach surowca, maszyny, technologii produkcyjnej czy też przerwy w dostawie dłuższej niż rok.

Etisoft dostarcza etykiety stosowane w branży automotive w jakości zgodnej z obowiązującą normą IATF 16949:2016. W 2022 roku uzyskaliśmy certyfikat obejmujący produkcję etykiet samoprzylepnych, elementów funkcjonalnych do znakowania, automatycznej identyfikacji, ochrony i montażu. Etisoft jako producent etykiet był także pierwszą organizacją w Polsce, która wdrożyła program PGAA wchodzący w skład certyfikacji UL wymaganej przez rynek amerykański i kanadyjski – mówi ekspert.

Certyfikacja IATF stanowi potwierdzenie, że wybrany producent ma możliwości oraz kwalifikacje do tworzenia wysokiej jakości, czytelnych i trwałych etykiet stosowanych podczas produkcji pojazdów. Daje to gwarancję, że wyprodukowane przez certyfikowany podmiot etykiety będą spełniać rygorystyczne wymogi branży motoryzacyjnej.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz