TotalEnergies świętuje 100 lecie działalności

10 kwi 2024

100 lat temu, a dokładniej 28 marca 1924, roku założono Compagnie Française des Pétrole, dziś znaną jako TotalEnergies. Jak kształtowała się historia tej firmy na przestrzeni wieku? Jaka stoi przed nią przyszłość?

100 lat historii TotalEnergies

28 marca 1924 roku we Francji, państwie bez dostępu do ropy naftowej, założono Compagnie Française des Pétrole. To odważne i wizjonerskie posunięcie zapoczątkowało stuletnią historię firmy. W celu zapewnienia dostaw energii dla Francji, przedsiębiorstwo nawiązywało kontakty handlowe na całym świecie, dostosowując się do potrzeb rynku i rozwijając przez całe stulecie, obfitujące w liczne technologiczne i geopolityczne zawirowania.
W przeciwieństwie do naszych ówczesnych konkurentów nie mieliśmy dostępu do lokalnych złóż. Dlatego przewagę konkurencyjną zbudowaliśmy na ekspansji zagranicznej i innowacjach technologicznych. Te dwa czynniki ukształtowały naszego pionierskiego ducha. Przez lata nieustannie przesuwaliśmy granice – zarówno techniczne, jak i geograficzne – jednocześnie dostosowując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. W ten sposób towarzyszyliśmy niezwykłemu postępowi i rozwojowi, który miał miejsce w modernistycznym społeczeństwie w XX wieku. Zdobyliśmy również dodatkową wiedzę i doświadczenie, jednocząc siły z Petrofiną i Elf-Aquitaine, a ostatnio z Maersk Oil, Saft czy Direct Energie.

Przekształcenie się w firmę multienergetyczną

Podczas gdy ropa naftowa dominowała w XX wieku, gaz ziemny i zdekarbonizowana energia mają do odegrania kluczową rolę w systemie energetycznym jutra. Gaz ziemny jest niezbędny do transformacji energetycznej jako wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz jako substytut węgla, który emituje dwa razy więcej CO2 podczas wytwarzania energii. TotalEnergies jest obecnie trzecim co do wielkości graczem na świecie w segmencie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jesteśmy też jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm na świecie w segmencie energii elektrycznej: słonecznej i wiatrowej. Energia elektryczna leży u podstaw dekarbonizacji, a XXI wiek z pewnością będzie do niej należeć.

Od 2020 roku konsekwentnie realizujemy strategię transformacji opartą na dwóch filarach: węglowodorach (w tym LNG) i energii elektrycznej. Naszą ambicją jest pomyślne przeprowadzenie transformacji i wspieranie naszych klientów w ich transformacji energetycznej. Naszym wyzwaniem jest dostarczenie światu przystępnej cenowo energii niezbędnej do jego rozwoju, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji. Jest to “uporządkowana, sprawiedliwa i słuszna transformacja” wynikająca z COP28. Czerpiąc z pionierskiego ducha, który prowadzi nas od samego początku, będziemy nadal dostosowywać się do potrzeb rynku, a w razie potrzeby przekształcać, aby być częścią historii energii przez kolejne 100 lat!

Zostaw Komentarz