Nowe czujniki DENSO

07 mj. 2019

DENSO systematycznie powiększa swą ofertę różnego rodzaju czujników, w tym przeznaczonych do systemów sterowania silnikiem. Tym razem wzbogacona została o 7 nowych czujników położenia wałka rozrządu i wału korbowego.

Czujniki położenia wałka rozrządu i wału korbowego, które ostatnio trafiły do gamy produktów oferowanych przez Denso mają 312 zastosowań, m.in. w pojazdach marek Honda, Mazda, Toyota i Volvo i mogą zostać użyte w sumie w 6 milionach pojazdów, zastępując 9 numerów katalogowych OE. Szczegóły dotyczące ich zastosowań przedstawiono w poniższej tabeli.

 

Czujnik położenia i prędkości obrotowej wału korbowego jest zamocowany na kadłubie silnika i skierowany w kierunku koła sygnałowego, zamontowanego na wale korbowym. Czujnik ten służy sterownikowi silnika (ECU) do określania położenia tłoka, w wybranym cylindrze, względem jego zwrotu zewnętrznego (ZZ) oraz do pomiaru prędkości obrotowej wału korbowego, zarówno średniej, jak i chwilowej.

Na obwodzie koła sygnałowego, znajdującego się na wale korbowym silnika, rozmieszczone są 34 zęby, co 10°. Dwa zęby zastępuje wypust, który umożliwia określenie położenia tłoka w wybranym cylindrze względem jego zwrotu zewnętrznego (górnego martwego punktu). Przy każdym obrocie wału czujnik generuje 34 przebiegi sinusoidalne prądu przemiennego (AC). Sygnał ten jest przetwarzany na sygnał o przebiegu prostokątnym, który jest wykorzystywany do określania położenia tłoka w wybranym cylindrze, względem jego ZZ oraz do pomiaru średniej i chwilowej prędkości obrotowej wału korbowego silnika.

Czujnik położenia wałka rozrządu służy do określania jego ustawienia. Jest zamontowany w głowicy silnika i skierowany w kierunku koła sygnałowego, które jest osadzone na wałku rozrządu. Na podstawie sygnału z czujnika położenia wałka rozrządu, sterownik silnika (ECU) wyznacza kąt położenia wałka rozrządu. Umożliwia to rozpoznanie, w którym suwie pracy jest określony z cylindrów.

 

Zostaw Komentarz